Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρση ανάκλησης και υπέρβαση δόμησης


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω μια περίπτωση ανάκλησης άδειας κατοικίας , στην οποία έχει κατασκευαστεί εσωτερικά πρόσθετο πατάρι.

Έκανα μια δοκιμή στο σύστημα βάζοντας σε ενα φύλλο καταγραφής την άρση ανάκλησης ( π.χ. 70 τ.μ. χωρίς υπέρβαση δόμησης + άρση ανακλησης )

και σε δεύτερο φύλλο καταγραφής την υπερβάση δόμησης για το πατάρι ( 25 τ.μ. + υπέρβαση δόμησης<50% ) .

Το πρόστιμο που προκύπτει , είναι μονο από την υπέρβαση δόμησης του παταριού ( έστω 1200 ευρω ) με παράβολο 1000 ευρω. Συνεπώς το υπόλοιπο για τον πελάτη είναι 200 ευρώ .

Με αυτό τον τρόπο δεν πληρώνεται όμως το παράβολο που πρέπει να πληρωθεί για την ανάκληση της άδειας.

Πιστεύετε ότι θα πρέπει να περαστούν δύο ξεχωριστές δηλώσεις ή θα είμαι καλυμένος αν μπουν όλα σε μία ?

Edited by vasiliskap
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς ίδια μπερίπτωση με πατάρι και υπόγειο που δεν φαίνονται στην άδεια η οποία έχει ακυρωθεί στο ΣΤΕ.

Προσανατολίζομαι να κάνω δύο αιτήσεις, μία για την ακύρωση με πληρωμήπαραβόλου και μία για τις υπερβάσεις.

Επίσης προβληματίζομαι να βάλω με άδεια ή χωρίς άδεια για τον υπολογισμό των υπερβάσεων?

Link to comment
Share on other sites

Ύστερα από επικοινωνία με το ΤΕΕ Θεσσαλίας (γιατι το ΤΚΜ ειναι πολυασχολο τις τελευταιες βδομαδες :angry: ) ,

με ενημέρωσαν ότι μπορεί να μπει η ανάκληση και η υπερβαση δόμησης στην ίδια δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.