Μετάβαση στο περιεχόμενο

ατομική θέρμανση & κοινόχρηστα


Scrooge

Recommended Posts

Σε μια σχετικά νέα πολυκατοικία υπάρχει συνήθως αυτόνομη θέρμανση.

Με αυτό τον όρο συνήθως εννοούμε ένα λεβητοστάσιο (με λέβητα, δεξαμενή, κυκλοφορητή), από το οποίο με κεντρικές σωληνώσεις νερού θερμαίνεται, μέσω ηλεκτροβάνας, κάθε διαμέρισμα.

Σε περίπτωση που κάποιο διαμέρισμα θέλει να αυτονομηθεί τελείως, εγκαθιστώντας δικό του λέβητα και δεξαμενή (πχ ατομική μονάδα), τι γίνεται με τις κοινόχρηστες δαπάνες θέρμανσης;

Λογικά το διαμέρισμα δεν θα συμμετέχει πλέον στις συντηρήσεις - επισκευές του κεντρικού λέβητα.

Υποθέτω όμως ότι θα εξακολουθήσει να πληρώνει το πάγιο που του αναλογούσε και πριν, αφού αυτό εξαρτάται από το θερμικό κέρδος που έχει από τα άλλα διαμερίσματα ακόμα και όταν αυτό δεν θερμαίνεται.

Εσείς τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η άδεια της πολυκατοικίας έχει εκδοθεί μετά το 1985 ισχύει το ΦΕΚ 631/Δ/85 περί κατανομής δαπανών θέρμανσης. Εκεί υπάρχει και πρόβλεψη σχετικά με την αυτονόμηση διαμερισμάτων, άσχετα με τις προβλέψεις των κανονισμών (ακόμα και προϋπάρχουσων κατασκευών του 1985).

 

Φυσικά δεξαμενές σε εξώστες πχ, δεν επιτρέπονται.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Μπορείς απαλλαγείς εξ' ολοκλήρου από συμμετοχή στις δαπάνες θέρμανσης.

Υπάρχει νόμος που σε απαλλάσει με το 100% των δαπανών συντήρησης, επισκευών και κατανάλωσης με την προυπόθεση ότι θα εγκαταστήσεις ανεξάρτητο σύστημα θέρμανσης φυσικού αερίου, εφ όσον στο επιτρέψει το 50%+1 των ιδιοκτητών, ακόμη και αν αυτό απαγορεύεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

 

Υπόδειγμα εγκατάσταση φυσικού αερίου

 

Τώρα όσο αφορά ΦΕΚ 631/Δ/85 και στο άρθρο 3.3.1 δεν σε απαλλάσσει εφόσον δεν το προβλέπει ο κανονισμός

Edited by e-diaxirisi
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 3.3.1 έχει τροποποιηθεί. Λίγη προσοχή..

 

"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων"

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο 3.3.1 έχει τροποποιηθεί. Λίγη προσοχή..

 

"Ανεξαρτήτως σχετικής προβλέψεως στον κανονισμό σχέσεων των συνιδιοκτητών του κτιρίου, οι διατάξεις της ανωτέρω παραγράφου ισχύουν και σε ιδιοκτησίες οι οποίες αποσυνδέονται μόνιμα από το δίκτυο κεντρικής θέρμανσης του κτιρίου σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παρ. 5 του άρθρου 2 του Π.Δ. 420/1987 και διαθέτουν ανεξάρτητη μόνιμη εγκατάσταση θέρμανσης με χρήση αερίων καυσίμων"

Νομίζω ότι ήμουν σαφής σε ότι έγραψα

Η παρατήρηση (Φυσικά δεξαμενές σε εξώστες πχ, δεν επιτρέπονται.) παραπέμπει άλλου.

Link to comment
Share on other sites

...

 

Τώρα όσο αφορά ΦΕΚ 631/Δ/85 και στο άρθρο 3.3.1 δεν σε απαλλάσσει εφόσον δεν το προβλέπει ο κανονισμός

 

Αυτή η πρόταση είναι λανθασμένη. Αυτό εξηγώ.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι νομίζεις ότι ήσουν σαφής, αλλά εγώ ήμουν σαφέστερος.

 

Η συγκεκριμένη πρότασή σου δεν ισχύει. Το άρθρο έχει τροποιηθεί με την προσθήκη που αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι νομίζεις ότι ήσουν σαφής, αλλά εγώ ήμουν σαφέστερος.

 

Η συγκεκριμένη πρότασή σου δεν ισχύει. Το άρθρο έχει τροποιηθεί με την προσθήκη που αναφέρω.

Ένταξη διάβασα το Π.Δ. 420/1987 παρ. 5 του άρθρου 2 που ακριβώς ανάφερε υγρά καύσιμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.