Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παθητική πυροπροστασία και υπολογισμός τετραγωνικών


deathlok

Recommended Posts

Έστω τριόροφο με υπόγειο.

 

Υπόγειο --> Αποθήκη κατοικίας, αποθήκη καταστήματος, λεβητοστάσιο, μηχανοστάσιο, γκαράζ

Ισόγειο --> Κατάστημα

1 --> Γραφεία

2 --> Κατοικία

 

Στην παθητική πυροπροστασία κάνω δύο πίνακες έναν με όροφο και τετραγωνικά και έναν χρήση και τετραγωνικά. Θέλω αν ξέρει κάποιος να μου διευκρινίσει ένα δύο πράγματα:

 

α) Στον πίνακα που καταχωρώ τις διάφορες χρήσεις έστω για την κατοικία τετραγωνικά χρήσης βάζω τετραγωνικά διαμερίσματος+κλιμακοστάσιου ή μόνο του διαμερίσματος; Βάση των τετραγωνικών που θα βάλω υπολογίζω τον θεωρητικό πληθυσμό, οπότε λογικό θα ήταν να βάλω μόνο του διαμερίσματος αλλά μετά θα μου περισσεύουν τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου.

 

β) Για την χρήση θέση στάθμευσης (όταν αυτή δεν είναι κλειστή διαχωρισμένη από το υπόλοιπο υπόγειο) βάζω τα τετραγωνικά της θέσης (δηλ το κλασικό 10,125 τμ) ή βάζω όλο τον ανοιχτό χώρο τον οποίο και διανύει το αυτοκίνητο για να παρκάρει στην θέση.

 

 

Γενικά έχω δει αρκετές διαφορές από μελέτη σε μελέτη και θέλω να μάθω πιο είναι τελικά το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.