Μετάβαση στο περιεχόμενο

Modal Analysis με το Robot Millennium


 
tsofa

Recommended Posts

Γεια σας και πάλι,

 

θα ήθελα να ρωτήσω για κάποιες παραμέτρους για να κάνουμε την Modal Analysis και στη συνέχεια φυσικά τον σεισμό στο Robot. Στο παράθυρο του Μodal analysis πρέπει να είναι τσεκαρισμένο το "disregard density" και στο παράθυρο analysis type =>Load to mass convension προσθέτουμε τα φορτία πχ του ιδίου βάρους κτλ με conversion direction -Z; Φορτώνω και το screen shots για να δείτε τί ακριβώς εννοώ. Όταν είχα αγοράσει το Robot μου είχαν πει να τα βάλω έτσι. Πριν από κανά χρόνο μου έστειλε ένας συνάδελφος το αρχείο του από ένα έργο και δεν τα είχε έτσι. Το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί γιατί με τον τρόπο που αναφέρω στη κατασκευή που λύνω ενεργοποιείται πολύ λιγότερο από το ποσοστό της μάζας που θέλω (Ux:84%, Uy:45%!!). Πρώτη φορά το έχω αυτό το πρόβλημα. Πάντα ελέγχω την ενεργοποιήση της μάζας αλλά αυτή τη φορά κάτι δεν πάει καλά. Όταν ξετσέκαρα το κουτάκι του "disregard density" οι μάζες ενεργοποιήθηκαν σωστά. Θυμάμαι ότι από την υποστήριξη μου είπαν ότι αν δεν τσεκάρω το προαναφερθέν κουτάκι είναι σαν να βάζω 2 φορές στο σεισμό τη μαζα!

robot.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια,

 

Ο λόγος που τσεκάρεις το "disregard density" είναι γιατί ακόμα και αν απενεργοποιήσεις την συμμετοχή κατά 'Ζ το πρόγραμμα την λαμβάνει υπόψιν. Το πρόβλημα προκύπτει κυρίως όταν προσομοιώνεις τις πλάκες με πεπερασμένα στοιχεία όπου παρατηρείται ταλάντωση των πλακών με μεγάλες ιδιοπεριόδους κατά Ζ δίνοντας λανθασμένες εκτιμήσεις για τον υπόλοιπο φορέα σε Χ-Υ. Αν τσεκάρεις τις γραφικές μετατοπίσεις στο Modal Responce, πιστεύω θα δείς ότι υπάρχει κατακόρυφη ταλάντωση στις πλάκες σου. Το πρόβλημα δεν υφίσταται προφανώς όταν χρησιμοποιήσεις cladding/diaphragm ή τοποθετήσεις τα φορτία απευθείας στις δοκούς (αν και πάλι υπάρχει ο κίνδυνος ταλάντωσης των δευτερευόντων στοιχείων του φορέα). Συνήθως θέλουμε να συμπεριλάβουμε την μάζα που προκύπτει από τα ίδια βάρη αλλά να αγνοήσουμε την κατακόρυφη συνιστώσα. Οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να προσθέσεις τή φόρτιση που περιλαμβάνει ίδια βάρη στο "Load to mass conversion" και να τσεκάρεις το disregard density (για να μην τα υπολογίσεις δυο φορές όπως σου είχαν πεί από το support). Όταν το κάνεις αυτό, θα μπορέσεις να μειώσεις και τον αριθμό των ιδιομορφών σου, 100 είναι πολλές...

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Όταν ξετσέκαρα το κουτάκι του "disregard density" οι μάζες ενεργοποιήθηκαν σωστά

νομίζεις ότι ενεργοποιήθηκαν σωστά γιατί πήρες τα ποσοστά που σου άρεσαν μια και τελικά έβαλες 2 φορές τα φορτία της κατασκευής. το ότι δεν ενεργοποιείται το ποσοστό που θες εξαρτάται του φορέα και που έχεις ορίσει το μηδέν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.