Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πλαίσια Solarwatt


JasonK

Recommended Posts

εντυπωσιάστηκα πολύ στην έκθεση οταν είδα το 0,35 και τις μικρές διαστάσεις του πανελ.γυρνώντας σπίτι μπήκα στη σελίδα της solarwatt και το φυλλάδιο του πανελ είχε άλλα χαρακτηριστικά απο αυτά που είδα και που εχω στα χέρια μου. Βέβαια το ιντερνετικο φυλλάδιο είχε ημερομηνία 10/2011 ενώ αυτό που εχω 3/2012. Μου έκανε όμως εντύπωση που στην επίσημη ιστιοσελίδα έχουν ακόμα το παλιό. Προσωπικά θα κάνω μία ερώτηση στην αντιπροσωπία.

 

Πολύ-πολύ σύντομα θα είναι και εμπορικά διαθέσιμα !!!

Link to comment
Share on other sites

μικρές διαστάσεις ;; 1680/990/50

 

0,35 είδα ότι έχει το Uoc

 

το πιο ενδιαφέρον είναι το Pn !!! και εκεί βλέπω 0,46 στην Solarwatt !! (κακόσ βαθμός για γερμανικό πάνελ)

 

και δείτε και την απόδοση μονάδας!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δε διαβασες ουτε το ποστ μου ουτε το σωστο φυλλαδιο...Αναφερομαι στο μοντελο Μ225-54, το οποιο εχει διαστασεις 1520Χ990Χ50. Το τεχνικο φυλλαδιο λοιπον αυτου του μοντελου (3/2012),το οποιο πηρα απο την εκθεση (ECOTEC 2012) αναφερει θερμοκρασιακο συντελεστη ισχυος -0,35%/Κ. Αντιθετως, το τεχνικο φυλλαδιο του παραπανω μοντελου (10/2012) στο επισημο site της solarwatt αναφερει θερμοκρασιακο συντελεστη ισχυος -0,43%/Κ . Και στα δυο παντως οι διαστασεις ειναι οι προαναφερθεισες.

Edited by K_mach
Link to comment
Share on other sites

με 54 κυψέλεσ είναι sorry, δεν το πρόσεξα.

 

αλλά με 54 κυψέλεσ ξέρω ΄πάνελ με τισ διαστάσεισ με 1465/986/35 mm !!!!!!!!!

 

 

μην ξεχνάσ ότι το πλάισιο είναι BLACK και θα ζεσταθεί το πάνελ περισσότερο !!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις θα ζεσταθει περισσοτερο;; πιο γρηγορα ή οτι θα αναπτυξει μεγαλυτερη θερμοκρασια;;; Εγω τα πανελ (σε θεωρητικο επιπεδο παντα πριν δω εμπρακτα αποδοσεις) παντως τα κρινω βασει χαρακτηριστικων (κυριως Pn kai NOCT) και οχι βασει του χρωματος....πρωτη φορα βλεπω σχολιο για το χρωμα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ θανο80, το εργοστάσιο SOLARWATT AG από τον τρέχοντα μήνα και στο εξής παράγει Φ/Β πλαίσια με νέες κυψέλες, οι οποίες διακρίνονται για τους εξαιρετικούς θερμοκρασιακούς συντελεστές ισχύος Pn: -0,37%/K για το πολυκρυσταλλικό πυρίτιο και -0,35%/Κ για το μονοκρυσταλλικό πυρίτιο!

Λίγη υπομονή και κατανόηση με την ταυτόχρονη κυκλοφορία παλαιών και νέων εκδόσεων των datasheets...!

 

Οι διαστάσεις των Φ/Β πάνελ σχετίζονται σαφώς με τις αποστάσεις, οι οποίες πρέπει να τηρούνται αφενός μεταξύ των κυψελών αφετέρου μεταξύ κυψελών και πλαισίου αλουμινίου. Η σχεδίαση και κατασκευή των Φ/Β πλαισίων SOLARWATT είναι κατάλληλη για την πλήρη αποφυγή εμφάνισης του φαινομένου PID (Potential Induced Degradation). Ως εκ τούτου, οι διαστάσεις των πλαισίων SOLARWATT είναι (ανέκαθεν, εδώ και 19 χρόνια) ελαφρώς μεγαλύτερες από πλαίσια πολλών άλλων κατασκευαστών, ώστε να διασφαλίζεται η αξιόπιστη λειτουργία τους στο χρόνο υπό οποιεσδήποτε συνθήκες.

 

----Συγχώνεψη----

 

Tι εννοεις θα ζεσταθει περισσοτερο;; πιο γρηγορα ή οτι θα αναπτυξει μεγαλυτερη θερμοκρασια;;; Εγω τα πανελ (σε θεωρητικο επιπεδο παντα πριν δω εμπρακτα αποδοσεις) παντως τα κρινω βασει χαρακτηριστικων (κυριως Pn kai NOCT) και οχι βασει του χρωματος....πρωτη φορα βλεπω σχολιο για το χρωμα...

 

Γενικά το μαύρο χρώμα είναι παράγοντας συγκέντρωσης και διατήρησης θερμικού φορτίου. Αλλά, όπως σωστά αναφέρετε, τα χαρακτηριστικά Pn και NOCT, για τα οποία δεσμεύεται ο κατασκευαστής, καθορίζουν τη θερμική συμπεριφορά ενός πάνελ. Ο συντελεστής Pn έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά της κυψέλης, ενώ η θερμοκρασία NOCT καθορίζεται τόσο από την επιλογή, πιστοποίηση και κατεργασία των πρώτων υλών που χρησιμοποιεί ένα εργοστάσιο, όσο και από τη σχεδίαση του πάνελ.

Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.