Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση αυθαιρέτου με εφάπαξ πληρωμή


Recommended Posts

το συνολικο ηταν 1938 μου φαινεται πρωτα πληρωσα 500 προκαταβολη και λογικα επρεπε ν δωσω αλλα1438 αλλα το συστημα ζητησε 1050. τωρα εγω τι κανω? θα ζητηθουν τα αλλα 400 η οχι?

Link to comment
Share on other sites

το συνολικο ηταν 1938 μου φαινεται πρωτα πληρωσα 500 προκαταβολη και λογικα επρεπε ν δωσω αλλα1438 αλλα το συστημα ζητησε 1050. τωρα εγω τι κανω? θα ζητηθουν τα αλλα 400 η οχι?

 

Λογικά ΔΕΝ θα ζητηθούν, αλλά έχασα κάτι;

 

Μήπως εκτός απ τα < 20 τ.μ. το σύστημα τσεκάρει και αν το πρόστιμο είναι < ή > απο 1000€ ;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ως τώρα έχεις πληρώσει για πρόστιμο 1550 ευρώ και περιμένεις να πληρώσεις και άλλα 400 ακόμα? Με παράβαση μόνο 4τμ δεν υπάρχει περίπτωση να βγει το πρόστιμο 2000 ευρώ. Άντε το πολύ να πάει 600+ αν είναι πολύ υψηλή η τιμή ζώνης και έχει και συντελεστές υπέρβασης κάλυψης κλπ. Δες οπωσδήποτε το έντυπο της δήλωσης γιατί είτε έχει κάνει γκάφα στη δήλωση ο μηχανικός είτε τα λεφτά που πληρώνεις για πρόστιμα πάνε αλλού...

 

Πάντως όπως και να ΄χει δεν είναι δυνατόν να πρέπει να πληρώσεις άλλα 400 γιατί 1938-500-1050-1938*20%=0 άρα έχεις ξοφλήσει το πρόστιμο. Το μόνο περίεργο είναι τα 1938 που είναι υπερβολικά πολλά για 4 τμ. Τι τιμή ζώνης έχει η περιοχή που βρίσκεται το ακίνητο?

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

και εγω στην αρχη δεν περιμενα τοσα. μου ειχε πει απλα αντε ειναι κανα 400 συν την αμοιβη μου και μετα το αλλαξε και μου λεει οτι ειναι κατω απο 20 τετραγωνικα ειναι 2000

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 2.000 ευρώ για κάτω από 20 τετραγωνικά ίσχυε στην αρχή αλλά καταργήθηκε. Αλλά και πάλι αν υποθέσουμε ότι έκανες την αίτηση στις αρχές του νόμου όσο ίσχυε το κατ' αποκοπή 2000 ευρώ τότε θα έπρεπε πληρωθεί εφάπαξ χωρίς 500 παράβολο και χωρίς έκπτωση (έτσι έλεγε ο νόμος). Αυτό το 1938 ευρώ δεν βρίσκω τρόπο πως μπορεί να έχει προκύψει. Αφού σου ζήτησε παράβολο 500 σημαίνει ότι δεν πήγε με το κατ' αποκοπή διχίλιαρο αλλά με υπολογισμό βάσει συντελεστών.Όμως με τιμή ζώνης 1200 ακόμα και αν βάλεις επιβαρυντικούς συντελεστές υπέρβασης κάλυψης και πλαγίων αποστάσεων το συνολικό πρόστιμο βγαίνει 600 και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως εχουν κατετεθει και το δημοσιο λεφτα πισω δεν γυριζει. απλα ελπιζω μηπως γλυτωσω τουλαχιστον αυτα τα 400.ειδωμεν θα σας εχω ενημερους και ευχαριστω τους παντες για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό, σύμφωνα με τα δεδομένα που μας έχεις παραθέσει το πρόστιμο σου δεν είναι πάνω απο 483,00€

 

Ανέβασε μας σε παρακαλώ την Αίτηση, ή αν δεν την έχεις μπορείς να την ζητήσεις... 5 σελίδες είναι...

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη και μενα ετσι μου ελεγε καπου εκει αλλα μετα μου ειπε για τις 2000. σε 2-3 μερες τελιωνει η υποθεση και θα παρω τα χαρτια και τις αποδειξεις στα χερια μ. τοτε θα τα φωτογραφισω και θα τα ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη και μενα ετσι μου ελεγε καπου εκει αλλα μετα μου ειπε για τις 2000. σε 2-3 μερες τελιωνει η υποθεση και θα παρω τα χαρτια και τις αποδειξεις στα χερια μ. τοτε θα τα φωτογραφισω και θα τα ποσταρω

 

Σε 2-3 μέρες τελειώνει;

 

Αρχίζει μάλλον ήθελε να σου πει.....

 

Μετά το πέρας του τέλους υπαγωγής ακολουθεί και η διαδικασία κατάθεσης των δικαιολογητικών....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.