1. Η άδεια προέβλεπε στο ισόγειο μια κατοικία. Σήμερα έχεις δύο κ.λπ. Ξεκινάς με το κάνεις υπαγωγή στον 4495 τη μια από τις δύο ΟΙ που υφίστανται σήμερα. Στη δήλωση αυτή θα "τοποθετήσεις" το νόμιμο περίγραμμα της ΟΙ πάνω στο νόμιμο περίγραμμα της κατοικίας της άδειας. Ό,τι επιφάνεια της ΟΙ εξέχει του νόμιμου περιγράμματος της κατοικίας του ισογείου, είναι αυθαίρετη και ρυθμίζεται ως ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ως ΥΚ. Έλεγξε και τις πλάγιες αποστάσεις....
2. Στην ίδια δήλωση θα βάλεις επιπροσθέτως και μια παράβαση για τη διαφορετική διαμερσμάτωση του ορόφου.
3. Θα κάνεις τον ίδιο έλεγχο κ.λπ. και για τη δεύτερη ΟΙ. Ό,τι επιφάνεια αυτής εξέχει του νόμιμου περιγράμματος της κατοικίας του ισογείου, είναι αυθαίρετη και ρυθμίζεται, προσοχή, με άλλη δήλωση υπαγωγής στον 4495, ως ΥΔΚΧ και ταυτοχρόνως ως ΥΚ. Έλεγξε και τις πλάγιες αποστάσεις....
4. Προσοχή δεν γίνονται "συμψηφισμοί" επιφανειών!
5. Με ό,τι επιφάνεια "μειονεκτεί" του νομίμου περιγράμματος της κατοικίας του ισογείου, δεν ασχολείσαι!
6. Δίδεις ιδιαίτερη σημασία στην κατάληψη των κοινόχρηστων χώρων από τις δύο νέες ΟΙ. Οι κοινόχρηστοι χώροι που καταλαμβάνονται από τις ΟΙ, είναι εκείνοι που αφορούν στην εγκεκριμένη κάτοψη του ισογείου και θα εντοπιστούν κατά το δύο προηγούμενα στάδια 1 και 3 που ανέφερα. Η κατάληψη των χώρων αυτών, αν υφίσταται, υπέρ των ΟΙ, προϋποθέτει τη συναίνεση του 100% των συνιδιοκτητών του ακινήτου (αφού δεν υπάρχει και ιδιαίτερο πρόβλημα).
7. Οποιαδήποτε άλλη κατάληψη επιφάνειας του νόμιμου περιγράμματος της κατοικίας του ισογείου από τους κοινόχρηστους χώρους κ.λπ. αποτελεί αυθαιρεσία που αναφέρεται και ρυθμίζεται με άλλη δήλωση για όλες τις αυθαιρεσίες των κοινόχρηστων χώρων του ακινήτου, που συνυποβάλλεται από όλους τους συνιδιοκτήτες αυτού.
8. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία, αποκτάς τη δυνατότητα έκδοσης των δύο Πιστοποιητικών ΗΤΑ για την εγγραφή νέου εμπράγματου δικαιώματος στις δύο ΟΙ του πελάτη σου (αφού βεβαίως προηγηθεί και συνεννόηση με το συμβολαιογράφο).
Καλή τύχη...