Jump to content

vaggosisok

Members
  • Content Count

    40
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

3 Ουδέτερη

3 Followers

About vaggosisok

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Τοποθεσία
    Αθήνα
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Μεγάλο ευχαριστώ
  2. Καλημέρα. Θέλω να εντάξω διαμέρισμα 52 τ.μ. που βρίσκεται σε πολυκατοικία κατασκευασμένη χωρίς άδεια συνολικού εμβαδού 400 τ.μ. Στο πεδίου που συμπληρώνω την οικοδομική άδεια πως θα επιλέξω κατηγορία? Με βάση το εμβαδόν όλης της αυθαίρετης οικοδομής ή με βάση το εμβαδόν του διαμερίσματος? Ευχαριστώ εκ' των προτέρων.
  3. Καλημέρα σας και χρόνια πολλά Θα ήθελα τη γνώμη σας. Πελάτης μου έχει μετατρέψει την ισόγεια κατοικία του σε οδοντοτεχνικό εργαστήριο. Δεν έχει καμία απόδειξη για το χρόνο αλλαγής χρήσης. Μπορώ με βάση το άρθρο 87 να δηλώσω την αλλαγή χρήσης με ημερομηνία αλλαγής χρήσης την 1-1-2004? Τι νόημα έχει ο ορισμός της ημερομηνίας, χωρίς αποδεικτικά, αφού το πρόστιμο για αλλαγή χρήσης από κύρια σε κύρια χρήση θα είναι μια παράβαση ? Ευχαριστώ προκαταβολικά
  4. Καλησπέρα συνάδελφοι Γνωρίζει κανείς να μου πει αν κατά τον υπολογισμό του εμβαδού θερμοπρόσοψης πρέπει να αφιαρέσω τα ανοίγματα των όψεων ή να υπολογίσω την επιφάνεια σεντόνι? Ευχαριστώ προκαταβολικά
  5. Πάντα άμεσος!! Ευχαριστώ!!! Έπρεπε να διαβάσω καλύτερα πριν ρωτήσω
  6. Καλησπέρα Ερώτηση: Σε οικόπεδο εντός σχεδίου θέλω να βγάλω άδεια περίφραξης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να περιφράξει περιμετρικά με συρματόπλεγμα. Είναι εφικτό? Νομίζω πως στην πρόσοψη πρέπει να είναι σταθερή η κατασκευή της περίφραξης ( π.χ. από beton). Ευχαριστώ προκαταβολικά Επίσης ποια θα ήταν μια λογική αμοιβή για την έκδοση άδειας περίφραξης? Δεν μου έχει ξανατύχει και αναρωτιέμαι...
  7. Καλησπέρα σας Μου ζητήθηκε να εκδώσω την άδεια κατασκευής και λειτουργίας ενός χοιροστασίου. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με κάτι αντίστοιχο και δεν ξέρω από που να αρχίσω. Οποιαδήποτε βοήθεια ή καθοδήγηση θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ προκαταβολικά
  8. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θυμάμαι στον Ν.4178/13 μπορούσαμε να συμψηφίσουμε παραβάσεις της κατηγορίας 3 με αυτές του αναλυτικού προϋπολογισμού. Με τον 4495/17 δεν μπορούμε.
  9. Καλησπέρα . Καλούμε να δηλώσω στο Ν.4495/17 δύο αποθήκες ύψους 2 μέτρων και εμβαδού 11 τ.μ. η κάθε μια, που βρίσκονται στο επίπεδο του δώματος τριώροφης οικοδομής. Υπάρχει και υπέρβαση ύψους της οικοδομής αλλά όχι του μέγιστου ύψους της περιοχής. Έχω μπερδευτεί λίγο. Α)Μπορώ να βάλω και τις 2 στην κατηγορία 3 και την υπέρβαση ύψους ως λοιπή παράβαση; Β)Μπορώ να υπολογίσω το πρόστιμο με μειωτικό συντελεστή δεδομένου ότι δεν βρίσκονται στο ισόγειο; Γ)Αν θεωρήσω ότι η μία εντάσσεται στην κατηγορία 3 μπορώ να τη συμψηφίσω με την υπέρβαση ύψους και να βάλω μία παράβαση αναλυτικού και για τις 2 αυθαιρεσίες? Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να υπολογίσω το πρόστιμο μόνο για τη μία αποθήκη (με μειωτικό συντελεστή ή όχι;). Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!
  10. Δυστυχώς η συμβολαιογράφος δεν εκφέρει άποψη. Ακολουθεί ότι λέει το κτηματολόγιο αν και τις φαίνεται "περίεργο" !!!
  11. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι λογικό όμως στο κτηματολόγιο να μη μεταγράφουν το ακίνητο αν δεν τακτοποιηθεί το τμήμα της κατοικίας? Αφού για την αποδοχή κληρονομιάς δεν απαιτείται βεβαίωση νομιμότητας (άρα δεν απαιτείται τακτοποίηση) πως μεταγράφονται οι αυθαίρετες κατοικίες στις περιπτώσεις αποδοχής κληρονομιάς?
  12. (από μεταφορά. Pavlos33) Καλησπέρα σας. Αντιμετωπίζω το εξής ζήτημα. Έκανα ένταξη αυθαίρετης κατοικίας στο Ν.4495/17 και ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι θα πρέπει εντός πενταετίας να έχει κάνει μελέτη στατικής επάρκειας. Έξι μήνες μετά την ένταξη στο νόμο, ο ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο, και ο συμβολαιογράφος μου ζητά να έχει περαιωθεί η διαδικασία του Ν. 4495/17. Ερώτημα 1: Θα πρέπει να κάνω μελέτη στατικής επάρκειας προκειμένου να την καταθέσω στο σύστημα και να γίνει η περαίωση? Ερώτημα 2: Γνωρίζεται με ποιο νόμο είναι υποχρεωτική η περαίωση της διαδικασίας για να γίνει συμβολαιογραφική πράξη? Ευχαριστώ πολύ
  13. (από μεταφορά. Pavlos33) Καλημέρα σας Θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα ζήτημα που πρώτη φορά μου συμβαίνει. Πελάτης μου θέλει να κάνει αποδοχή κληρονομιάς ενός γεωτεμαχίου συνολικού εμβαδού 2900 τ.μ. που βρίσκεται στη Δροσιά στο Δήμο Διονύσου. Μέρος αυτού, 1900 τ.μ., έχει χαρακτηριστεί δασικό. Στο όριο που χωρίζει το δασικό από το μη δασικό τμήμα υπάρχει αυθαίρετη κατοικία 50 τ.μ. Τα 40 τ.μ. είναι εντός του δασικού ενώ τα 10 τ.μ. είναι στο μη δασικό. Το πρόβλημα είναι πως ο Υποθυκοφύλακας στο κτηματολογικό γραφείο της περιοχής δεν μεταγράφει το ακίνητο αν δεν τακτοποιηθεί η το τμήμα κατοικίας που βρίσκεται εντός του μη δασικού τμήματος του γεωτεμαχίου. Είναι εφικτό να εντάξω στο Ν.4495/17 τμήμα κατοικίας ( 10 τ.μ.) δεδομένου πως το τμήμα που βρίσκετε σε δασική περιοχή δεν μπορεί να ενταχθεί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.