Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαζωμένος χώρος (κάτω από κύριο χώρο χρήσης)


Recommended Posts

Το αν είναι νόμιμος θα το κρίνει η ΕΠΑΕ.

Όπως και να έχει όμως μετράει στον συντελεστή όγκου, καθώς δεν μπορεί να θεωρηθεί διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Τράβα μια παράλληλη από τη φυσική στάθμη εδάφους σε απόσταση 1.5 μ.

 

μέχρι εκεί μπορείς να μπαζώσεις.

 

Προφανώς το ύψος που δείχνεις για μπάζωμα είναι πολύ μεγαλύτερο και μάλλον η ΕΠΑΕ θα στο απορρίψει καθώς δεν υπάρχει προφανής λόγος (όλοι θέλουμε περισσότερο ύψος, καλύτερη θέα, κτλ... αλλά δεν γίνεται..)

 

Αν όντως θέλεις να το κάνεις πράξη αυτό το σχέδιο, διαμόρφωσε την οριστική στάθμη του εδάφους περίπου στο επίπεδο που δείχνει το αυτοκίνητο και αν σε παίρνει στατικά κάνε πρόβολο το κομμάτι που θέλεις (ή τριέριστη ... σαν να είχες παρόδια στοά). Προφανώς μετρά στην κάλυψη, αλλά δεν μετρά ως ημιυπαίθριος.

Αν πάλι δεν μπορείς και έχεις ύψος 2.20 κάνε το χώρο κάτω από την δόμηση κλειστό χώρο στάθμευσης. Δες το άρθρο 2 του ΠΔ 3/8/1987 ΦΕΚ Δ749. ή αρθρο 322 της κωδικοποίησης.

 

Υ.Γ. Ξέρω οτι οι ερωτήσεις στο forum είναι η πιο εύκολη λύση, καθώς δεν κάθεσαι να ψάχνεις επί ματαίω, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει οτι λίγο homework ποτέ δεν έβλαψε καθώς μαθαίνεις πάρα πολλά πράγματα. No offence.

 

Υ.Γ.2.Προφανώς οι χρήστες του forum βοηθούμε ο ένας τον άλλο. Η συναδελφική αλληλεγγύη που παρατηρώ εδώ είναι πρωτόγνωρη. Συνεπώς σχόλια του τύπου "το διαβάσατε τόσοι, κανένας δεν απάντησε" , "επιτέλους απαντήσεις" είναι κατ'εμέ τουλάχιστον άκομψα.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δώρο ακόμη: Ο τρόπος που υπολογίζεις τα μέγιστα ύψη στο σχέδιο είναι λάθος.

 

Καταρχάς εφόσον ο υπό τη στέγη χώρος είναι ενιαίος με τον τελευταίο όροφο, η στέγη προσμετράται στο ύψος.

Κατά δεύτερον τα ύψη λαμβάνονται σε κάθε σημείο μεταξύ τελικής στάθμης εδάφους και ύψους του κτιρίου στο σημείο εκείνο.

Link to comment
Share on other sites

Άγγελε ευχαριστώ πολύ για το "δώρο" και για τις απαντήσεις σου γενικά. Το ύφος του ξερόλα και της ειρωνίας δεν με εκφράζει. Εγώ κάνω μια ερώτηση με την αγωνία του μηχανικού που ψάχνει απεγνωσμένα απαντήσεις, έχοντας ανακατέψει ΓΟΚ, λοιπή νομοθεσία, φίλους, συναδέλφους, ερώτηση στην Πολεοδομία κλπ. Το δικό μου ύφος κινείται μεταξύ αστείου και ευγενούς παρακίνησης για απαντήσεις στο θέμα που έθεσα. Δεν νομίζω ότι έθιξα κανέναν ή ότι γενικά το ύφος μου εδώ μέσα θίγει...

Λοιπόν, δεν είναι η εύκολη λύση μια ερώτηση στο φόρουμ, αλλά μια ακόμα λύση με όλα τα ρίσκα της (αυτός που απανταέι μπορεί και να κάνει λάθος....).

 

Επίσης, αυτός που απαντάει σε άλλα post ενημερώνοντας συναδέλφους έχει δικαίωμα νομίζω (ηθικά) να κάνει και τις ερωτήσεις του. Φυσικά το ίδιο ηθικό δικαίωμα το έχει και ο νέος μηχανικός που δεν γνωρίζει σχεδόν τίποτα και δεν ξέρει από που να πιαστεί. Μακάρι, να υπήρχε κάτι τέτοιο όταν εγώ είχα πρωτοπάρει το δίπλωμα.

 

Επί της ουσίας τώρα, αναμφισβήτητα έχεις απόλυτο δίκιο σε όλες τις παρατηρήσεις σου και ομολογουμένως, η οικοδομική άδεια του κτηρίου είναι παράνομη. Έλα όμως που εγώ έπρεπε να κάνω μια αναθεώρηση σε αυτήν την άδεια (αυτή η δουλειά μου έλαχε εν πάσει περιπτώσει).

 

Και εντελώς πληροφοριακά σας λέω ότι αυτή δουλειά δεν έγινε και μάλλον δεν θα γίνει ποτέ (κάτι βρωμούσε από την αρχή...). Τζάμπα ένας μήνας δουλειά....

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν οτι μπορεί να παρεξήγησα το ύφος. Βάλε βρε άνθρωπε και κανα smilie στο τέλος!!!!

 

Και όπως πάντα λέω... προκαταβολήηηηηηηηηη :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιώ γενικά emoticons αλλά θα κάνω μια προσπάθεια:

 

Πρώτα: :shock:

 

 

Μετά: :-x

 

 

Μετά: :evil:

 

 

αργότερα: :roll:

 

 

και τελικά: :lol:

 

 

....ΟΚ! δεν θα μαλώσουμε κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς εφόσον ο υπό τη στέγη χώρος είναι ενιαίος με τον τελευταίο όροφο, η στέγη προσμετράται στο ύψος.

 

Aggelos μου φαίνεται υπέρ το δέον αυστηρή η προσμέτρηση της στέγης

στο μέγιστο ύψος που αναφέρεις...Το έχεις αντιμετωπίσει αυτό σε πολεοδομία;

 

Δηλαδή εάν σε περιοχή οι όροι δόμησης αναφέρουν, π.χ:

 

Μέγιστο ύψος 7.5m + 1.5m προαιρετική στέγη, τότε:

α)Αν ενσωματωθεί η στέγη θα έχουμε κορφιά στο +7.5

από το διαμορφωμένο έδαφος, ενώ,

β) Αν δεν ενσωματωθεί η στέγη θα έχουμε κορφιά στο +9.00

(=7.5+1.5) από το διαμορφωμένο έδαφος:?:

 

Το παραπάνω έρχονται και σε αντίθεση με μία εκ των βασικών

εγκυκλίων του ΓΟΚ:

 

Εγκ-8/87 (Αρθ-16 παρ. 1γ):

"Ο χώρος της στέγης που κατασκευάζεται πάνω από το μέγιστο

επιτρεπόμενο ύψος του κτιρίου επιτρέπεται ν'αποτελεί ενιαίο

σύνολο με το χώρο του τελευταίου ορόφου του κτιρίου".

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. Αν η στέγη αποτελεί ουσιαστικά την οροφή του τελευταίου ορόφου, το ύψος του ορόφου στο μέγιστο σημείου του είναι π.χ. 3,00+1,50=4,50 μ.

 

Δεν είναι αυστηρό, απλά έτσι είναι το λογικό.

 

**********************************************

 

Χμ... σε σχέση με αυτή την εγκύκλιο δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Θα την διαβάσω αναλυτικά και θα σου πω τη γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.