Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή tracker για ιδιόκτητο πάρκο


xifias

Recommended Posts

Βρε συ ecgeoenergy θέλω να πιστεύω πως δεν είσαι εσυ αυτή η εταιρεία που έβαλες στο link και μας κάνεις πλάκα τώρα :mrgreen: Καλοπροαίρετα το λέω, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Αν είσαι βγες και πέστο βρε αδερφέ, θα ήταν πλούτος για το φορουμ να έχουμε και κατασκευαστές συστημάτων. Όχι σαν διαφήμιση,αλλά σαν γνώμη.

Τέλως πάντων, δεν θέλω να πιέσω κανέναν.

 

Τώρα για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα και επειδή ανέφερες 10 τράκερ για 100αρι,μου πήγε κατευθειαν το μυαλό στο deger το 9000. Αυτό με τον ιστό ζυγίζει κάπου 1500 Kg . Με το χάλυβα στα 0,45 έως 0,7 το κιλό ,και να υποθέσουμε θερμό γαλβάνισμα 300 με 500 ευρώ/τόνος ( ? ) μας βγαίνει στη χειρότερη 1800 ευρώ το τεμάχιο, 18.000 ευρώ τα 10, αντε "ρίξε" κι ενα χιλιάρικο πηγαινέλα η νταλίκα :). Τώρα θές να μου πεις οτι τα slew και οι κοχλίες ή υδραυλικα ή οποιαδήποτε αλλα υλικά κίνησης και τα μοτερακια στοιχίζουν 3000 ευρώ. Το θεωρώ σε οποιαδήποτε περίπτωση πολύ τραβηγμένο. Κατ'εκτίμηση και χωρίς να έχω αυτή τη στιγμή συγκεκριμένα στοιχεία δεν θα υπολόγιζα παραπάνω από 2000 ευρώ.

Οι αυτοματισμοί σου ,φαίνονται κάπως λογικοί.

Τέλος εργατικά 45.000 ακούγονται εξωπραγματικά.Αν έρθουμε στο παράδειγμά μας ,μα κι αν φέρουμε στο μυαλό μας τις περισσότερες κατασκευές που ξέρουμε ,τότε αν για "10 συγκολλησεις και 5 τρυπήματα" που απαιτούνται το κόστος ήταν τόσο υψηλό ,τότε οι μηχανουργοί στην Ελλάδα θα ήταν πλούσιοι :???:

 

astrah πες κι εσύ τίποτα που είσαι μηχανολόγος,γιατί εμείς είχαμε "μεινει" στις πιστοποιήσεις κι όχι στα κατασκευαστικά τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ ecgeoenergy θέλω να πιστεύω πως δεν είσαι εσυ αυτή η εταιρεία που έβαλες στο link και μας κάνεις πλάκα τώρα :mrgreen: Καλοπροαίρετα το λέω, ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις. Αν είσαι βγες και πέστο βρε αδερφέ, θα ήταν πλούτος για το φορουμ να έχουμε και κατασκευαστές συστημάτων. Όχι σαν διαφήμιση,αλλά σαν γνώμη.

Τέλως πάντων, δεν θέλω να πιέσω κανέναν.

 

Τώρα για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα και επειδή ανέφερες 10 τράκερ για 100αρι,μου πήγε κατευθειαν το μυαλό στο deger το 9000. Αυτό με τον ιστό ζυγίζει κάπου 1500 Kg . Με το χάλυβα στα 0,45 έως 0,7 το κιλό ,και να υποθέσουμε θερμό γαλβάνισμα 300 με 500 ευρώ/τόνος ( ? ) μας βγαίνει στη χειρότερη 1800 ευρώ το τεμάχιο, 18.000 ευρώ τα 10, αντε "ρίξε" κι ενα χιλιάρικο πηγαινέλα η νταλίκα :). Τώρα θές να μου πεις οτι τα slew και οι κοχλίες ή υδραυλικα ή οποιαδήποτε αλλα υλικά κίνησης και τα μοτερακια στοιχίζουν 3000 ευρώ. Το θεωρώ σε οποιαδήποτε περίπτωση πολύ τραβηγμένο. Κατ'εκτίμηση και χωρίς να έχω αυτή τη στιγμή συγκεκριμένα στοιχεία δεν θα υπολόγιζα παραπάνω από 2000 ευρώ.

Οι αυτοματισμοί σου ,φαίνονται κάπως λογικοί.

Τέλος εργατικά 45.000 ακούγονται εξωπραγματικά.Αν έρθουμε στο παράδειγμά μας ,μα κι αν φέρουμε στο μυαλό μας τις περισσότερες κατασκευές που ξέρουμε ,τότε αν για "10 συγκολλησεις και 5 τρυπήματα" που απαιτούνται το κόστος ήταν τόσο υψηλό ,τότε οι μηχανουργοί στην Ελλάδα θα ήταν πλούσιοι :???:

 

astrah πες κι εσύ τίποτα που είσαι μηχανολόγος,γιατί εμείς είχαμε "μεινει" στις πιστοποιήσεις κι όχι στα κατασκευαστικά τόσο.

 

 

Καλησπέρα rodag, έχω διαβάσει αρκετές φορές σχόλια σου σε θέματα γύρω απο φωτοβολταϊκά και γενικά έχω μια καλή άποψη για τις γνώσεις σου.

Απλά ίσως προέτρεξες λίγο....τον κατασκευαστή τον ανέφερα για να καταλάβεις αυτό που είχαμε σχεδιάσει περίπου...γεγονός εδώ μεσα τον έχω αναφέρει παρα πολλές φορές και αυτό γιατί εμπιστεύομαι τέτοιες κατασκευές + έχω στήσει τέτοιο πράγμα και πηγε άψογα + καθαρά συνεργάζομαι μαζί τους...

Οπότε αν δεις τα σχέδια που σου λέω δεν έχουν καμία σχέση με Deger!!! Σαν πολιτικός μηχανικός που είσαι πρέπει να ξέρεις πως 1300κιλά για τα ελληνικά δεδομένα είναι πολύ λίγα!!!

Η κατασκευή που ήθελα να κάνω δεν ήταν μια κολόνα αλλά κάποιος πιο εξηζητημένη...

Έχω βρει και ενα ψευτοσχεδιάκι απο τα παλιά (plz μην παρεξηγήσετε την ιδέα μου :mrgreen: )

Πιστεύω θα είχε επιτυχία αλλά δυστυχώς μείναμε μόνο στα σχέδια :sad:

Η κίνηση είχε σχεδιαστεί με υδραυλικό σύστημα και τουλ. πριν 2,5 χρόνια τα κοστολόγια ήταν απαγορευτικά...μόνο η υδραυλική μονάδα την έβρισκα 1500€!!

Έμβολα 1200€(9 έμβολα) και 300€+ τα επιμέρους μαρκούτσια, μούφες κ.τ.λ.

Σε πληροφορώ μετά για τα φτιαχτηκά έψαχνα έναν μήνα να βρώ μαγαζί που να κουρμπάρει δοκούς!!!!

Κανένα μαγαζί δεν μου αναλάμβανε όλο το project... :sad:

Τα κοστολόγια που σου λέω δεν είναι καθόλου τυχαία.

 

Χαχα αν βρεις μαγαζί πάντως που να μου το φτιάχνει φτηνά όσο λες σε κάνω συνέταιρο μου κατα αύριο :smile:

post-61803-0-34977900-1331652793_thumb.jpg

Edited by ecgeoenergy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.