Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδανική γωνία κλήσης φ/β πάνελ σε γωνία 130 μοίρες νότιο ανατολικά


dimcho

Recommended Posts

Γεια σας .

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η ιδανική γωνία κλήσης φ/β πάνελ όταν η εγκατάσταση είναι σε γωνία 130 μοίρες νότιο ανατολικά.

Έχω χρησιμοποιήσει την εφαρμογή της SMA SolarChecker για iphone και η μέγιστη απόδοση είναι στις 11 μοίρες .

Ένας μηχανικός μου είπε ότι ιδανική γωνία είναι 25 έως 30 μοίρες

  • Η εγκατάσταση είναι στα Ιωάννινα
  • Η την εφαρμογή της SMA SolarChecker είναι αξιόπιστη την έχει δοκιμάσει κάποιος ?

Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Αλλά με βάση αυτό το πρόγραμμα

Radiation database: classic PVGIS

PV technology: Crystalline silicon

Installed peak PV power : 10kw

Estimated system losses 14%

Mounting position: Building integrated

Azimuth 130 μοιρες

Με 30 μοίρες μου δίνει απόδοση
Total for year
8470kwh

Με 11 μοιρες 9880kwh

Me 0 μοίρες 10500kwh

Μήπως δεν τσεκάρω κάτι σωστά ?
Link to comment
Share on other sites

σωστα σου το βγαζει γιατι εισαι στο βορρα απο τη στιγμη που βαζεις 130 μοιρες στο αζιμουθιο.

Στο βορρα λοιπον, οσο πιο πολυ πεφτεις σε μοιρες τοσο μεγαλυτερη ειναι η αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι... δεν πρόσεξα τις 130 μοίρες νότιο-ανατολικά... και αυτό συμβαίνει γιατί θα "βλέπουν" περισσότερο ήλιο από το μεσημέρι και μετά σε σχέση με το να ήταν στις 30 μοίρες που ο ήλιος θα "έβλεπε" την πλάτη τους...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβαν οι προηγουμενοι.Αν καταλαβαινω κι εγώ καλά η σκεπή βλέπει ΝΑ. Η ιδανική κλίση των πανελ 25-30 μοιρών αφορά για ιδανικό Ν προσανατολισμό, και πρακτικά σε ένα εύρος +/- 20 μοίρες από το Νότο.

Εντελώς οριζόντια καλά είναι να μην μπουν γιατί θα κάθεται πολύ σκόνη επάνω. 10-15 μοίρες κλίση και είσαι καλός

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους

Μια διευκρίνηση για το πρόγραμμα ο προσανατολισμός της σκεπής είναι 130 μοίρες νοτιοανατολικά αν καταλαβενω το πρόγραμμα ορίζει τον νότο =0 αντίθετα από τη πυξίδα (180Μοιρες) οι 130μοιρες ΝΑ τη γωνία αζυμουθιου παίρνουν σε αυτό το πρόγραμμα ?

(Azimuth angle from -180 to 180. East=-90, South=0)

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι νότιο-ανατολικά η γωνία είναι μεταξύ του -90(ανατολή) ~ 0(νότος). Αν είσαι -45 τότε η βέλτιστη είναι 25 μοίρες...

 

Δεν βάζουμε 0 μοίρες τα πάνελ λόγω σκόνης, αλλά κυρίως λόγω βροχής!!!

Link to comment
Share on other sites

dimcho για να μη μπερδευόμαστε - ή μπορεί μόνο εγώ να μπερδεύτηκα :) - θα το πάρουμε λίγο πό την αρχή.

 

Όπως και να ορίσεις το αζιμούθιο σωστό είναι ,αρκεί να το εκφράζεις σύμφωνα με τις εκάστοτε υποδείξεις.

 

Στο πρώτο μήνυμα αναφέρεται ΝΑ προσανατολισμός 130 μοιρών. Παίρνοντας σα μοναδικό σταθερό δεδομένο τον προσανατολισμό κι όχι τις μοίρες που αυτός έχει εκφραστεί, βγαίνει το συμπέρασμα οτι μιλάμε για 40 μοίρες αριστερά του Νότου ,όταν κοιτάζουμε προς αυτόν.

 

Το πρόγραμμα πάιρνει το νότο ως σημέιο μηδεν "0" μοιρών. Επίσης μετρά τις μοίρες του ανατολικού ημικυκλίου ως αρνητικές 0 έως -180. Του δυτικού θετικές 0 έως +180.

 

Οπότε ο προσανατολισμός που σε ενδιαφέρει είναι -40 μοίρες.

 

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.