Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδιασμός τετράριχτης μεταλλικής στέγης


 

Recommended Posts

Παιδια καλημέρα .Λίγο βοήθεια χρειάζομαι .Έχω ένα περίγραμμα από βετον (κολόνα - δοκάρι ) 15 χ 27 .Στο κέντρο του θέλω να φτιάξω 4 ριχτη στέγη από μέταλλο ή ξύλο (μάλλον μέταλλο λόγω μεγάλων ανοιγμάτων ) .Πως μορφώνονται 4 ριχτες στέγες από μέταλλο . Πώς θα συνεργαστεί το μέταλλο με κεραμίδι ? Ευχαριστω εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε vasilis πρεπει οπωσδηποτε να ειναι τετραριχτη?

Εγω θα εκανα μια κλασσικη διριχτη στα 15μ και μαλιστα με πανελ, επειδη τα κεραμιδια εχουν πολυ βαρος και απαιτουν πολυ μεγαλυτερη κλιση.

Αν ομως πρεπει οπωσδηποτε να γινει οπως λες προτεινω να γινει κανονικη μελετη.

Υπαρχει πανελ με οψη κεραμιδιου. Φυσικα υστερει αισθητικα αλλα σκεψου το και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε Charlie πρέπει να γίνει τετράριχτη λόγω αρχαιολογίας και μάλλον πρέπει να γίνει με κανονικό κεραμίδι . Υπάρχει δυσκολία στην μόρφωση και στήριξη του φορέα λόγω του τετράριχτου στοιχείου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα θα ακολουθήσεις την κλασική μορφή μιας ξύλινης αλλά θα χρησιμοποιήσεις χάλυβα. Αν κάνεις μια βόλτα και παρατηρήσεις τέτοιες στέγες θα μπορέσεις να αντιγράψεις τον φορέα. σε ότι αφορά τα κεραμίδια πάνω στις τεγίδες θα τοποθετήσεις τάβλες ξύλινες (πέτσωμα) και θα καρφώσεις τα κεραμίδια αφού βάλεις υγρομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.