Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για πρακτική στο εξωτερικό


giotziou

Recommended Posts

Γεια σας μελλοντικοί συνάδελφοι.

Είμαι 22 χρονών φοιτητής στο ΤΕΙ Καβάλας στο τμήμα Μηχανολογίας και ετοιμάζομαι να βγω για πρακτική τον Σεπτέμβριο. Λόγω της κατάστασης που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην χώρα μας θέλω να κάνω την πρακτική μου στο εξωτερικό για να αποκτήσω την εμπειρία, μια αξιοπρεπή προϋπηρεσία αλλά και για να έχω μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το πως είναι η εργασία στο εξωτερικό αφού σκοπεύω μετά την απόκτηση του πτυχίου να αναζητήσω έξω εργασία. Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για την ενέργεια και θέρμανση και έχω ασχοληθεί πολύ με λέβητες στερεού καυσίμου αλλά σκέφτομαι να το γυρίσω στη γεωθερμία και γενικά στην πράσινη ενέργεια που με αρέσει πολύ.

Το πρόβλημα είναι ότι λεφτά δεν υπάρχουν και δεν μπορώ να βγω έξω για εθελοντική πρακτική άσκηση ή έστω με πληρωμή χωρίς να με παρέχουν στέγαση ή έναν βασικό μισθό για την διαβίωση μου. Οπότε σε οποιαδήποτε πρόταση είμαι ανοικτός αρκεί να μπορώ να επιβιώσω μόνος χωρίς την στήριξη τρίτου και ας είναι μόνο τα απαραίτητα. Εξάλλου για δουλεία πάω και όχι διακοπές. Είμαι διατεθειμένος να πάω οπουδήποτε στον κόσμο και η όρεξη για εργασία είναι περίσσια και κρίμα να αναγκαστώ να κάνω την πρακτική σε οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία ή στον γονατισμένο ιδιωτικό τομέα που ουσιαστικά δε θα με προσφέρει τίποτα.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια.

ΥΓ. Φοβερό το φόρουμ και πολύ χρήσιμο. Μπράβο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλές εταιρίες και γραφεία στο εξωτερικό που πληρώνουν για την πρακτική άσκηση. Τα χρήματα είναι συνήθως αρκετά ίσα ισα για να επιζήσεις. Πιστεύω οτι αξίζει ως εμπειρία και στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Το θέμα είναι οτι θα πρέπει να έχεις και την πρακτική πλευρά των πραγμάτων στο μυαλό σου: χρήματα για τα αεροπορικά, ενοίκιο και χρήματα για να επιζήσεις τον πρώτο μήνα κλπ κλπ.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Μιλησε με τον υπευθυνο για τα προγραμματα erasmus της σχολης σου. Περαν απο την ανταλλαγη φοιτητων

υπαρχει η δυνατοτητα να δουλεψεις στο εξωτερικο για να αποκτησεις εμπειρια μεσω του ιδιου προγραμματος.

Δεν ειναι αναγκη να εχεις παρει πτυχιο ξερω και προπτυχιακους που το εχουν κανει.

 

Το προγραμμα λεγεται "Κινητικοτητα φοιτητων με σκοπο την πρακτικη ασκηση" και μπορουν να λαβουν μερος

προπτυχιακοι, μεταπτυχιακοι φοιτητες καθως και υποψηφιοι διδακτορες. Δινεται μια οικονομικη αποζημιωση

αλλα δεν ξερω κατα ποσον αρκει για να ζησεις χωρις κανενα προσωπικο εξοδο. Επικοινωνησε αμεσα με το

γραφειο σταδιοδρομιας του ΤΕΙ Καβαλας για περισσοτερες πληροφοριες.

 

Σχετικα με την μηνιαια αποζημιωση δεν το κατωθεν:

 

http://erasmus.uoi.gr/mobility11-12/amounts2011-2012.pdf

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.