Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βάσεις για Atlas Mechatron T150 - T180


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μια ερώτηση σε όσους έχουν ασχοληθεί με χωροθετήσεις με τους trackers της Mechatron και πιο

συγκεκριμένα τους Τ150 και Τ180.

 

Πρόσφατα σε μια συζήτηση που είχα μου είπαν ότι οι τσιμεντένιες βάσεις και στις 2 περιπτώσεις των tracker

έχουν τις ίδιες διαστάσεις.

 

Γνωρίζει κάποιος αν είναι όντως έτσι και ποιες είναι αυτές οι διαστάσεις?Πόσα m3 τσιμεντάρισμα χρειάζεται?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία ο Τ150 είναι ίδιος με τον Τ180. Απλα η επιφάνεια που θα μπουν τα πανελ έχει μεγαλώσει (15μ χ 12μ).Οπότε η βαση είναι ιδια και για τους δυο. Πλεον ο Τ180 έχει την ιδια τιμή με τον Τ150, γιατι να μην τον προτιμησεις?

Link to comment
Share on other sites

Η Θεμελίωση δεν έχει να κάνει με το χωράφι? δεν λαμβάνουν υπόψιν Γεωτεχνική μελέτη που αν μη τι άλλο στο τράκερ είναι καραmust?

Σε όλες τις περιπτώσεις η Mechatron προτείνει το ίδιο? 12m3, one size fits all?

Link to comment
Share on other sites

H Mechatron την παρουσιάζει ως υπέργειο αντίβαρο... επομένως ο μόνος γεωτεχνικός έλεγχος έχει να κάνει με το εάν το έδαφος μπορεί να φέρει αυτές τις επιφανειακές πιέσεις που είναι (αν δεν κάνω λάθος) για οπλισμένο σκυρόδεμα ~2,4t/m3 άρα 2,4 Χ 12,5m3= 30t, οπότε 30t / ( 5Χ5)m2 = 1,2t/m2 ... Πίεση η οποία είναι πολύ μικρή για συνήθη εδάφη... Αν δεν μπορεί το έδαφος να φέρει αυτή την πίεση τότε μάλλον δεν θα μπορεί ούτε να περπατήσει ενήλικας χωρίς να "βουλιάζει"...

Link to comment
Share on other sites

το παρουσιάζει σαν υπέργειο αντίβαρο στην ποελοδομία, στήν πράξη είναι αυτό όμως, εγώ έχω δει σκαξίματα σιδέρωμα κλπ οικοδομικές εργασίες για ένα πράγμα το οποία θα στηρίζει στα 7 μέτρα μια επιφάνεια 180m3 το οποίο θα δέχεται ριπές στα 35m/sec.

Τώρα το αν θα βουλιάζει ενήλικας δεν ξέρω παντώς σε δικό μου έργο με την μέθοδο του ...... δεν θα πήγαινα. ΕΠίσης μια γεωτεχνική δείχνει πολύ περισσότερα από το αν θα βουλιάξει. Μάλλον εδώ θα πρέπει κάποιος ΠΜ να βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και θα γίνει σιδέρωμα.. μίλησα για οπλισμένο σκυρόδεμα... τα σκαψίματα της τάξεως του μισού μέτρου δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί "θεμελίωση" (ας με διορθώσουν οι συνάδελφοι πολιτικοί μηχανικοί)... απλά είναι αντίβαρο... και φαντάζομαι ότι έχουν κάνει υπολογισμούς για το εάν αρκεί το αντίβαρο των 30t διαστάσεων 5 Χ 5 m για ριπές ανέμου και ποιας τάξεως, πριν οριζοντιωθεί....

Link to comment
Share on other sites

Σε τι έδαφος θα γίνει η εγκατάσταση? Η περιοχή έχει πολλούς ανέμους?

Εαν το έδαφος δεν είναι πολύ μαλακό και χωρίς ανέμους δεν θα έχει πρόβλημα...

Με έναν πολύ πρόχειρο μπακάλικο υπολογισμό 180m2 x 1,2Kn/ m2 =21600κg

21600kg+5200kg(βάρος κατασκευής) = 26800kg σαν αντίβαρο ο συντελεστής ασφαλείας είναι 0,89.

Δεν φαίνεται να έχει θέμα σε ανέμους, το πιο επικύνδυνο θα έλεγα πως είναι η υποχώρηση σε μαλακά εδάφη...

Ένας άλλος παράγοντας που δεν έχει υπωθεί βέβαια είναι πως μου φαίνεται η συγκεκριμένη θεμελίωση είναι πιο ακριβή απο τον tracker:P

Link to comment
Share on other sites

ecgeoenergy

 

180m2 x 12Kg/ m2 =2160kg + 5200kg +.. =7500kg

 

Το θέμα με τον άνεμο έχει να κάνει με το όριο ανέμου πάνω από το οποίο οριζοντιόνεται...

 

 

12,5m3 X 150€ = ~ 2000€ / βάση

Link to comment
Share on other sites

Ο άνεμος μπορεί να έρθει σε ριπές πριν οριζοντιωθεί ο τράκερ

δες στα Αιολικά ότα οι Α/Γ κάνουν stop έχουν λάβει τιμές αέρα χ για μέση τιμή δεκαλέπτου, αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις ριπές πάνω απο τα όρια.

φαντάζομαι ότι και ο τράκερ κάπως έτσι δουλευει δεν οριζοντιόνεται απο μιά ριπη αλλά όταν θα δείξει το ανεμόμεντρο μέση τιμή κάποιου χρόνου πάνω απο το όριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.