Μετάβαση στο περιεχόμενο

Tριγωνικά panel και panel σε βορεινή πλευρά με αζιμούθιο 130


saloniker

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

 

Θα ήθελα την άποψή σας στα παρακάτω:

 

Πρόκειται για ένα σπίτι στο οποίο οι πλευρές που κοιτούν νότο (νοτιοανατολική -48 και νοτιοδυτική 42) είναι σχετικά

μικρές και υπάρχει και μια πλευρά με αζιμούθιο -138 περίπου (βορειοδυτική).

 

Πρόσφατα στην EnergyTech 2012 στην Θεσ/νικη είδα ότι μια εταιρία παράγει τετράγωνα (190Watt) και τριγωνικά Panel (95Watt) και μου έκαναν εντύπωση.

 

Το πρώτο λοιπόν που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν τα έχει δουλέψει κανένας σας και ποια είναι η άποψή του.

 

Στην χωροθέτηση βγάζω ότι στις δύο νότιες χωράνε 5,5 kW περίπου και στην βορειδυτική 4,5kW.

Επειδή τα τριγωνικά/τετράγωνα panels από ότι μου είπαν κοστίζουν περισσότερο στο βορεινό κομμάτι που έχει χώρο

θα βάλω normal παραλληλόγραμμα panels με ισχύ 250 Watt.

 

Inverter θα είναι ο γνωστός ισραηλινός με τα Powerboxes γιατί με 3 MPPT και κάποιες καμινάδες φαντάζει μονόδρομος.

 

Zητάω λοιπόν να μου πείτε μια άποψη για το παραπάνω εγχείρημα και για το γεγονός ότι σκέφτομαι να βάλω 18 panel

σε βορεινή πλευρά.

 

Εμένα η λογική μου είναι ότι θα δω πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο και τι όφελος μου φέρνουν τα 18 panels στο βορρά και

αν δω ότι έχω μια καλή απόδοση στα χρήματά μου να το υλοποιήσω.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

post-40845-0-56761100-1331466868_thumb.jpg

Edited by saloniker
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.