Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια πέργκολας σε δώμα με 4030/11


Recommended Posts

Θα κατασκευαστεί πέργκολα σε δώμα υφιστάμενης πολυκατοικίας (έχω πάρει συννένεση από όλους τους συνιδιοκτήτες)

Η όψη όμως της πολυκατοικίας έχει υλοποιηθεί διαφορετικά από την άδεια και μου προκαλεί πρόβλήματα:

1. Αλλαγές στα στηθαία των μπαλκονιών (κολωνάκια, κάγκελα κλπ)

2. Κλεισμένοι ημιυπαίθριοι

 

Ως προς το (1), να κάνω photoshop αλλάζοντας τη φωτογραφία ή θα έχω πρόβλημα στο μέλλον με τυχόν ελεγκτή δόμησης;

Ως προς το (2), όλοι οι ημιυπαίθριοι έχουν τακτοποιηθεί εκτός από 1 που ακόμα δεν έχει περαιωθεί γιατί πληρώνεται με δόσεις.

Θα πάρω τελική υπογραφή πριν από την περαίωση αυτού του ημιυπαίθριου;

 

Η άδεια πήρε πρωτόκολλο τον Ιούνιο 2011 και άρα το 9μηνο λήγει σε 3 βδομάδες...

Link to comment
Share on other sites

1. Θα έρθει ελεγκτής δόμησης. Αρα θα έχεις πρόβλημα ( + το ποινικό μέρος για ψευδή στοιχεία κ.λ.π.)

2. Γιατί δεν δείχνεις την όψη όπως είναι και αν υπάρχει θέμα με εμβαδά εξωστών κ.λ.π. γιατί δεν τα ρυθμίζεις με ν.4014/2011 ?

3. Οσο για τον ΗΧ, δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι πρέπει να περαιωθεί η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ τελικό έλεγχο? Παρόλο που δεν θα ζητάω ηλεκτροδότηση?

Στο 4014 τι να δηλώσω, αυθαιρετη τροποποίηση στηθαίων και κιγκληδωμάτων (1 εργασία κατηγορίας 13) με συννένεση ?

Link to comment
Share on other sites

Με τον νέο ΓΟΚ που έχει κατατεθεί προβλέπονται νέες και σημαντικά πιο απλοποιημένες πολεοδομικές διαδικασίες για πέργολα στην ταράτσα.

Λίγες μέρες υπομονή να γίνει ΦΕΚ και πας με αυτό.

Άσε που σου επιτρέπει να υπάρχει και κινητό στέγασμα αντί να φυτεύεις μόνο λουλούδια όπως ο ΓΟΚ85.

 

Πέραν αυτού όμως το "Photoσόπιασμα" είναι μια παράνομη πράξη και φυσικά δεν θα μπορούσε να συζητηθεί σε ένα δημόσιο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα που συζητείται.

Ευχαριστώ πάντως

 

Με τον νέο ΓΟΚ που έχει κατατεθεί προβλέπονται νέες και σημαντικά πιο απλοποιημένες πολεοδομικές διαδικασίες για πέργολα στην ταράτσα.

Λίγες μέρες υπομονή να γίνει ΦΕΚ και πας με αυτό.

Πού το βασίζεις αυτό; Μήπως ξέρεις που μπορώ να το βρω αυτό στο σχέδιο νόμου του ΝΟΚ;

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

 

Άρθρο 19

(πρώην 16) Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1.ε) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών (πέργκολες οι οποίες επιτρέπεται νακαλύπτονται με κατάλληλα πανιά, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα κλπ ανάλογαμε τις ανάγκες

 

αλλλά περί απλούστευσης? Εγκριση + Αδεια δόμησης δεν θα θέλω?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό:

 

Άρθρο 19

(πρώην 16) Κατασκευές πάνω από το κτίριο

1.ε) Κατασκευές για τη στήριξη των φυτών (πέργκολες οι οποίες επιτρέπεται νακαλύπτονται με κατάλληλα πανιά, καλαμωτές, φωτοβολταϊκά πανέλα κλπ ανάλογαμε τις ανάγκες

 

αλλλά περί απλούστευσης? Εγκριση + Αδεια δόμησης δεν θα θέλω?

+νομιμοποίηση όλου του κελύφους του κτιρίου Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.