Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράβολα στο όνομα του επικαρπωτή.


Recommended Posts

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω στο εξής για περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτου σύμφωνα με τον Ν.4014/11, που είχε ενταχθεί στον Ν.3843/10. Θέλω να προχωρήσω σε συμψηφισμό των παραβόλων που είχαν τότε πληρωθεί, με βάση και το τελευταίο ΦΕΚ. Είχε γίνει όμως το εξής λάθος: η δήλωση και τα παράβολα είχαν βγει στο όνομα του επικαρπωτή (και όχι του ψιλού κύριου). Αυτή τη στιγμή, ο ψιλός κύριος (με τη σύμφωνη γνώμη του επικαρπωτή) έχει εντάξει το ακίνητο στον Ν.4014/11.

 

Σκέφτομαι να δηλώσω τον επικαρπωτή στο σύστημα ως συνιδιοκτήτη με ποσοστό 0% (και ο ψιλός κύριος με 100%) για να "φαίνεται" το όνομά του, και να βάλω τα υπάρχοντα παράβολα, ώστε να αφαιρεθούν από το πρόστιμο. Θεωρώ ότι δεν είναι μη λογικό, μιας και μιλάμε για το ίδιο ακίνητο και τις ίδιες παραβάσεις, άρα θα μπορούσε να γίνει κάπως. Συμφωνείτε/διαφωνείτε και γιατί; Υπάρχει κάποια άλλη/καλύτερη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να παίζει ρόλο το όνομα.Αυτό που ενδιαφέρει είναι για ποια παράβαση του συγκεκριμένου κτίσματος πληρώθηκε το παράβολο στον 3843 και αν για την ίδια παράβαση θα δηλωθεί στον 4014.Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που μπορεί να αλλάξει ο ιδιοκτήτης που φαινοταν στον 3843 (π.χ πωλησδ, δωρεά ,θάνατος...) και αυτό δε μπορεί να είναι εμπόδιο στο να δηλωθεί στον 4014 από άλλον ιδιοκτήτη.Αποψή μου είναι να μπεί ο ψιλός κύριος στον 4014.Βέβαια αφού έχουμε δικαίωμα να βάλουμε και τον "φερόμενο" ιδιοκτήτη μάλλον όλα όσα λέμε είναι επουσιώδη.

Link to comment
Share on other sites

...αφού έχουμε δικαίωμα να βάλουμε και τον "φερόμενο" ιδιοκτήτη...

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς με αυτό, αν έχεις την καλοσύνη εξήγησέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Τη δήλωση μπορεί να την κάνει ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης ή.. , δες τι λέει ο 4014 στο άρθρο 24;

 

2. Ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης ή συνιδιοκτήτης του ακινήτου στο οποίο έχει εκτελεστεί η

αυθαίρετη κατασκευή ή έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση ή ο νομίμως εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος,

υποβάλλει στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία φάκελο, στον οποίο περιλαμβάνονται τα εξής:

 

Στην περίπτωσή μας εννοεί τη δήλωση στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την λογική!

Εξάλλου το θέμα είναι να έχει τακτοποιηθεί το ίδιο ακίνητο!!

Δεν έχει τόσο σημασία από ποιόν...μπορεί και να έχει πωληθεί στο ενδιάμεσο..τι σημαίνει αυτό??

Ότι δεν θα συμψηφιστεί το παράβολο και οι δόσεις ας πούμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.