Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατική επίλυση διώροφου με ανισοσταθμίες 1.50μ


 
erling

Recommended Posts

Εχω να επιλύσω ένα κτίριο 2όροφο με υπόγειο αλλά με ανισοσταθμία 1.50μ σε κάθε όροφο, όπως δείχνω στην εικόνα.

Δουλεύω το FESPA.

Αποφάσισα να δώσω κάθε αρχιτεκτονική στάθμη σαν ξεχωριστή στατική στάθμη.

Το κτίριο δεν το επιλύω ως 2/όροφο αλλά ώς 5/όροφο (μόνο το μισό είναι υπόγειο) οπότε για την επάρκεια τοιχείων θέλω τοιχεία μήκος 2,00μ και όχι 1,50μ

 

Λόγω του ότι είναι αδύνατο (από αρχιτεκτονικής πλευράς) τα 2μετρα τοιχεία, υποχρεωτικά ικανονικό.

 

Η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να θεωρήσω κάθε στάθμη σαν ένα διάφραγμα και να το eπιλύσω με μάζες αντί για στρεπτικά ζεύγη.

 

Ευχαριστώ.

post-437-13188720707_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ασφαλως και καθε σταθμη διαφραγμα.

 

θα ηταν καλυτερα να το χωριζες σε 2 κτιρια.

 

τετοιες ανισοσταθμιες επιτρεπω μονο σε μικρα 2οροφα.

Link to comment
Share on other sites

α) Θα το λύσεις με στρεπτικά ζεύγη. Είναι μονόδρομος όταν δεν έχεις διαφραγματική λειτουργία.

β) Τις ανισοσταθμίες μπορείς να τις δώσεις με "Ανέγερση Κεντροβαρικά" στα υποστυλώματα. Ετσι μπορείς να μείνεις στο 2όροφο και να έχεις τοιχία 1,5μ χωρίς ικανοτικό. Αλλά ούτως ή άλλως, δεν θα θεωρούσα πως έχω 5όροφο σε αυτή την περίπτωση... Το "υπόγειο" μάλλον θα το έβαζα στον όροφο 0 αλλά τοιχία 2μ, όχι. Δεν θέλω να σου αλλάξω την πορεία σου, αλλά δοκίμασε το σε 3 ορόφους με κεντροβαρική ανέγερση (και φυσικά διαφορετική ομάδα δ στις ανισοσταθμίες!).

Link to comment
Share on other sites

Οπως το βλέπω είναι μια χαρά. Εννοείται διάφραγμα σε κάθε στάθμη. Τοιχεία 1.5m. Πλάκες πέφτουνε ξεχωριστά. Το τοιχείο στο ένα μέρος θα σου βγάλει πρόβλημα σε περίπτωση σεισμού. Καλύτερα με αρμο τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι:

1) θα έπρεπε να μπουν σ' έναν όροφο οι στάθμες 0,00μ και +1,50μ και ούτω καθεξής

2) να θεωρήσεις ελάχιστο μήκος τοιχώματος κατά ΕΑΚ το 1,50μ

3) να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο των στρεπτικών ζευγών.

4) να μεριμνήσεις για τα "κοντά" υποστυλώματα στο σημείο της ανιστοσταθμίας.

 

Το θέμα είχε συζητηθεί και παλιότερα ΕΔΩ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ με το συμπάθειο δεν μπορώ ούτε να το βλέπω.

Δες αυτά που λέει ο Χάρης και την παραπομπή του.

Ως προς την προσομοίωση σου συμφωνώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρια erling, αν δεις σε καποιο πανεπιστημιακο βιβλιο δυναμικης, λεει οτι πρεπει να θεωρησεις σε καθε σταθμη 1,50μ και ενα διαφραγμα. Τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε νομιζω εχουν την δυνατοτητα να μορφωσουν μητρωα για τετοιες περιπτωσεις και να κανεις μια καλη προσομοιωση τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δε χρησιμοποιήσεις έναν όροφο για κάθε ανισοσταθμία γίνεται λάθος στις διαστάσεις του ορόφου, στη θέση του ΚΕΣ αν και όπως αυτό ορίζεται, στο πλήθος των ορόφων κ.λπ.

Δύο διαφράγματα μπορείς να έχεις και με την περιγραφή σ' έναν όροφο.

Αν χρησιμοποιήσεις ξεχωριστούς ορόφους έχεις τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις τη δυναμική μέθοδο με μετατόπιση των μαζών ενώ δεν θα έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ διαφωνώ με τους 5 ορόφους, όπως προείπα. Και 2 και 3 διαφράγματα μπορείς να έχεις στον ίδιο όροφο αν κάνεις επίλυση με στρεπτικά ζεύγη. Αυτό το παράδειγμα υπάρχει και στα faqs (οχι τσιγάρα! ) του fespa

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.