Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριζόντια πανέλα


 

Recommended Posts

Τα οριζόντια πανέλα πως τα βάζετε;

 

με κατακόρυφες μηκίδες; (που πιάνουν επάνω σε ενισχυμένο κεφαλοδοκό ή extra διατομή) , με οριζόντιες ανά 1μ, κάπως αλλιώς;

 

----------------------------------------------------------------------------

φαίνετα μόνο εγώ έπεσα σε ...μερακλή αρχιτέκτονα- και σπάω το κεφάλι μου ,πως να τα στηρίξω! - κάποιος με παρόμοια ..εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Άρη

 

Ειναι κάποια Ιταλικά πανέλα σε κτίριο γραφείων που μπαίνουν οριζόντια ,έτσι βγαίνει το συγκεκριμένο σχέδιο.Δηλαδή έχεις κομμάτι με ύψος 1μ. και πλάτος π.χ όσο απέχουν οι στύλοι.Οπότε για να βιδωθούν στις μηκίδες πρέπει αυτές να είναι ή κατακόρυφες!(και να πατάνε πάνω σε κάποια διατομή που να μεταβιβάζει στους στύλους) ή οριζόντιες σε αποστάσεις <1μ.!,ώστε το κάθε πανέλο να βιδωθεί άνω και κάτω-Δεν το έχω ξανασυναντήσει και προβληματίζομαι :???: -πως αλλιώς θα μπορούσε να στηριχθεί;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι αυτό, ο αρχ/νας μου είπε ότι είναι κανονικό μονοκόματο πάνελ με οριζόντιο όμως σχέδιο, γιαυτό μπαίνει οριζόντια - τελικά έβαλα μικρότερες μηκίδες οριζ. ανά 1μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

Τα οριζόντια πάνελ στηρίζονται σε κατακόρυφες μεταλλικές διατομές. Συνήθως αυτές είναι τα μεταλλικά υποστυλώματα του φορέα, και ενδεχομένως (ανάλογα με την απόσταση αυτών) να απαιτηθεί και ενδιάμεση βοηθητική (μη φέρουσα) κολώνα.

Επειδή οι κύριες κολώνες έχουν συνήθως μεγάλο πάχος (μεγαλύτερο από τη διατρητική ικανότητα των βιδών) συνηθίζεται να συγκολλούνται μικρότερου πάχους κοιλοδοκοί στο εξωτερικό πέλμα των κολωνών.

 

Τα οριζόντια πάνελ έχουν το πλεονέκτημα α) διαφορετική αρχιτεκτονική - αισθητική για τα βιομηχανικά κτίρια και β) μείωση των δευτερευουσών μεταλλικών κατασκευών (οικονομικότερη κατασκευή).

 

Η επιλογή σου για μηκίδες ανά 1 μέτρο δεν είναι η καταλληλότερη.

1) ενδεχομένως θα δημιουργήσει πρόβλημα στην τοποθέτηση των πάνελ (πρέπει οι μηκίδες να βρίσκονται στο ακριβές ύψος του αρμού των πάνελ), ειδικά εάν μιλάμε για πάνελ με κρυφή βίδα στήριξης

2) ακυρώνει το πλεονέκτημα της οικονομικότερης κατασκευής.

 

Τα πάνελ αυτά είναι όντως Ιταλικά, αν και τελευταία παράγονται και από ένα Ελληνικό εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.