Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί ετήσιας απόδοσης


cai

Recommended Posts

Βασικά καλησπέρα σε όλους σας,

 

σαν καινούργιος χρήστης θα εκτιμούσα πολύ την βοηθειά σας-εμπειρία σας στον τομέα σωστής αγοράς ολοκληρωμένου φωτοβολταικού συστήματος για στέγη εώς και 10kW.

 

Έχω πάρει μια πάρα πολύ καλή προσφορά με 41τεμ. SILCIO 240Wp + SMA Tripower 10000TL + Βάσεις στήριξης

πλαισίων Hilti και ο προμηθευτής μου - εγκαταστάτης μου λεει στο περίπου θα έχω τον χρόνο 13500 με 14000kWh στην περιοχή της Αθήνας. Για τα silcio ισχύουν αυτά τα θεωρητικά δεδομένα?

 

Η είναι καλύτερο να βρώ απο μόνος μου εξοπλισμό και να βρώ μονο κάποιον εγκαταστάτη γιατι είναι δύσκολοι καιροί και τα οικονομικά όλων μας είναι χάλια. Ψάχνω να βρώ το καλύτερο σύστημα απο άποψη τιμής-ποιότητας για την Αθήνα...

 

αν μπορεί κάποιος σα με βοηθήσει

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει ο προμηθευτής σου είναι απλά ότι στην Αθήνα έχεις περίπου 1350-1400 KWh ανά εγκατεστημένο ΚW. Είναι σωστό. Από εκεί και πέρα κοιτάς τον προσανατολισμό σου, τις σκιάσεις σου και βέβαια τις όποιες άλλες απώλειες που συγκεντρώνονται στο σύστημα (π.χ. inverter, καλώδια).

 

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση... Εχεις μια πάρα πολύ καλή προσφορά...... και μετά λες αν είναι καλύτερα να ψάξεις μόνος σου για εξοπλισμό; Πώς έχεις τόση εμπιστοσύνη στον εαυτό σου, αφού δεν είσαι σχετικός; Για να μη μιλήσω για τους εγκαταστάτες ή "εγκαταστάτες" που ίσως βρεις...

Link to comment
Share on other sites

το λέω αυτό γιατί ο κάθε μελετητής μου λέει για μεωμένο τιμολόγιο εκτός εαν το κάνω μόνος μου και βάλω τον εξοπλισμό στο ονομά μου απο αυτή την άποψη.

 

και απ την άλλη για δυτικό προσανατολισμό με 2% κλίση της στέγης μου φαίνετε λιγο ακραια η τιμη 1350 με 1400kwh/kwp γιατι ούτε τα σανυο ή σανπάουερ που θεωρούντε κορυφαία σου δίνουν τέτοιες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

το λέω αυτό γιατί ο κάθε μελετητής μου λέει για μεωμένο τιμολόγιο εκτός εαν το κάνω μόνος μου και βάλω τον εξοπλισμό στο ονομά μου απο αυτή την άποψη.

εδώ σε έχασα.

επίσης το 2% κλίση στέγης δεν είναι ούτε για τις ρύσεις, είναι σχεδόν επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

Με 2% δεν έχεις στέγη, έχεις ταράτσα.

Έχεις δικαίωμα να τα σηκώσεις, έστω στις 7-8 μοίρες (είναι πολεοδομικό το θέμα και δεν ξέρουμε την περίπτωση).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.