Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναζήτηση μεταπτυχιακού για εκπαίδευση σε CNC.


Recommended Posts

Χαίρεται.

 

Ονομάζομαι Παναγιώτης και μόλις αποφοίτησα από το T.E.Ι. Καβαλας ως Μηχανολόγος Μηχανικός.

 

Αναζητώ μια σχολη που θα μου παρέχει εκπαίδευση πάνω στον κλάδο των εργαλειομηχανών. Στην αναζήτηση μου μέχρι στιγμής έχω βρει προγράμματα που η εκπαίδευση σε εργαλειομηχανές είναι ένα κομμάτι μόνο , καθώς καλύπτουν ένα μεγαλύτερο φάσμα πάνω σε αυτοματισμούς γενικά , το οποίο δεν με ενδιαφέρει .Δεν θα ήταν πρόβλημα εάν έστω το κομμάτι που ασχολείται με εργαλειομηχανές κάλυπτε πλήρως τον τομέα (από software μέχρι hardware).

 

Δεν με απασχολεί η χώρα που θα εδρεύει η σχολή (καθώς ο πρωταρχικός στόχος μου είναι να βρω εργασία στο εξωτερικό )

Την μόνη προϋπόθεση που έχω , είναι να είναι αγγλόφωνη σχολή.

 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλαδα μεταπτυχιακο πανω στις εργαλειομηχανες αποκλειστικα δεν υπαρχει. Δηλαδη θα κανεις πολλα και διαφορα μαθηματα

αλλα με εργαλειομηχανες θα ασχοληθεις κυριως στην διπλωματικη του μεταπτυχιακου. Υπαρχουν αρκετα αξιολογα εργαστηρια που

ασχολουνται με το αντικειμενο αλλα κατα την αποψη μου τα καλυτερα ειναι του Μπουζακη των ΜΜ στο ΑΠΘ, του Μανωλακου-Βοσνιακου

των ΜΜ στο ΕΜΠ καθως και στο τμημα ΜΠΔ στο πολυτεχνειο Κρητης εχουνε ενα δυνατο τετοιο εργαστηριο. Οποτε μια λυση ειναι να κανεις

ενα μεταπτυχιακο σε καποιο τετοιο τμημα αν και θα πρεπει να εισαι ετοιμος για πιο γενικα μαθηματα.

 

Μετα το εξωτερικο υπαρχουν πολλα και καλα μεταπτυχιακα πανω στον τομεα, μερικα ενδεικτικα:

 

http://www.ifm.eng.cam.ac.uk/education.html Cambridge

 

http://www.cranfield.ac.uk/students/courses/page856.html?cid=promobutton

 

Το Cranfield ανωθεν εχει επισης ενα σκασμο με μεταπτυχιακα του τομεα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.