Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον αναδασμό


kropotkin

Recommended Posts

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι μηχανικός οπότε δεν μπορώ να μιλήσω με τεχνικούς όρους. Θα σας περιγράψω το πρόβλημα.

Είναι ένα αγροτεμάχιο που έχει μέσα ένα κτίριο, συγκεκρικένα αποθήκη. Το αγροτεμάχιο, όπως και το κτίριο, ανήκει σε 2 ιδιοκτήτες. Με τον αναδασμό χωρίζεται το αγροτεμάχιο και το κτίριο στα δύο, σε ίσα μέρη για τους ιδιοκτήτες. Οπότε προκύπτουν δύο κτίρια (από 250τμ. το καθένα) τα οποία εφάπτονται στα όρια των 2 πλέον αγροτεμαχίων (από κατάτμηση του αρχικού). Όμως σύμφωνα με την πολεοδομία τα κτίρια θα κριθούν παράνομα διότι πρέπει να απέχουν 15μ. από τα όρια των αγροτεμαχίων. Μου προτείνουν ακύρωση της κατάτμησης και επανενωση όπως ήταν.

Υπάρχει κάποια λύση στο πρόβλημα; Πώς μπορώ να νομιμοποιήσω το κτίριο μου. Στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι έψαξαν και δεν βρήκαν άκρη και ότι μόνη λύση είναι η επανένωση.

 

Το παρόν μεταφέρεται στην σωστή κατηγορία, τα "Θέματα ιδιωτών"

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

λες,

δυο ήταν συνιδιοκτήτες ενός αγρου με κτισμα που μπαινει στον αναδασμο και γινεται δυο αγροι με απο μισο κτισμα στο καθε τμήμα.!!!!!

Για να γινει ο αναδασμος εγιναν ανακοινώσεις, τοπογραφικά, αναρτήσεις κλπ και υπηρχε δικαίωμα ενστάσεων....

 

"εκλεισε" ο αναδασμός?..... εγιναν ενστάσεις?...

απερρριφθησαν?..... ΄κι αν ναι...για ποιόν λόγο?.....

Δες τον μελετητη ή τον αρμοδιο υπάλληλο του Δημου...και εν τελει και την υπηρεσια της Νομαρχιας για τα περαιτέρω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.