Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικά και διαδικασία


Recommended Posts

Ποια τα δικαιολογητικά και η διαδικασία για την τακτοποίσηση αυθαιρέτων;

 

Έχω δύο περιπτώσεις:

 

1) Πρόκειται για έναν κλεισμένο ημιυπαίθριο χώρο 15τμ περίπου που έγινε υπνοδωμάτιο

 

2) Σε ισόγεια δηλωμένη αποθήκη που τώρα λειτουργεί ως κατάστημα έγινε αυθαίρετη επέκταση 40τμ που έχει κλειστεί με τερνίτη για να γίνει αποθήκη του καταστήματος

Link to comment
Share on other sites

...θα χρειαστώ (για άλλη μια φορά) τη βοήθειά σας

θυμάμαι ο νόμος κάπου αναφέρει ότι απ την ημερομηνία πληρωμής του παραβόλου μέχρι την ορίστική εφάπαξ πληρωμή ή την πρώτη δόση των δόσεων δεν θα πρέπει να έχει παρέλθει πάνω από μήνας...

εχω κάνει αρχική υποβολή στις 10/2. Το παράβολο πληρώθηκε 13/2 και η επαναυποβολή έγινε 1/3. Η ημερομηνία που "δείχνει" το σύστημα για πληρωμή εφάπαξ (όπως επιλέχθηκε) είναι κλασσικά λάθος (22/12/11). Υπόψη από 1/3 ως σήμερα έγιναν αρκετές επαναυποβολές απ τις οποίες προέκυπτε διαφορετικό πρόστιμο.

πήρα σήμερα στο τοπικό ΤΕΕ, μου είπαν ότι είμαι εκπρόθεσμος, αλλά δεν μου τα ξεκαθάρισαν τι ακριβώς ισχύει...

το έχει κανείς ξεκάθαρο?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... Βλέπω από online υπολογισμό αμοιβής κάτι παράλογα κατά την γνώμη μου ποσά...

 

Θέλω να τακτοποιήσω έναν χώρο 15 τμ ημιυπαίθριο για υπνοδωμάτιο πόση θα είναι η αμοιβή μου;

 

Το ίδιο και για έναν γώρο 40τμ αυθαίρετο για αποθήκη (βοηθητικός χώρος)...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

jalexiadis

Ισχύει βάσει νόμου ότι ένα μήνα μετά την προσ. υπαγωγή (1/3 --> 1/4) έπρεπε να έχει γίνει η αποπληρωμή. Ωστόσο προς το παρόν το σύστημα μάλλον δεν έχει τη δυνατότητα να απορρίψει την αίτηση ή έστω να βάλει πρόστιμο. Προσπάθησε να οριστικοποιήσεις το πρόστιμο ωστε να πληρωθεί εφάπαξ το συντομότερο...

 

af.civileng

πράγματι, συγκριτικά με την ελαχ. αμοιβή του 3843, για έναν Η/Χ, η νόμιμη του 4014 μοιάζει πολύ μεγάλη.

Προκύπτει ως 6,75 μέρες εργασίας για μηχανικό κάτω της 10ετίας και επιπλέον αμοιβή αποτύπωσης αρχιτεκτονικών και εργασίες σύνταξης τοπογραφικού, όπου αυτές χρειάζονται.

Η αλήθεια είναι ότι μπορείς να ζητήσεις και να λάβεις όσα θέλεις για την εργασία σου, αρκεί να έχεις συντάξει και συνυπογράψει ένα συμφωνητικό με τον πελάτη σου. Να έχεις υπόψη ότι οι εισφορές ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ θα υπολογιστούν όμως επί της νόμιμης (5,12%).

Περισσότερα στο σχετικό θέμα αμοιβές

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρώτησα άλλο μηχανικό και μου είπε πως οι εισφορές και το ΦΠΑ θα είναι επί της απόδειξης που θα κόψεις και όχι επί της νόμιμης... Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι εισφορεές-κρατήσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και άλλο ο προκαταβλητέος φόρος ΦΕΜ και το ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Το ΦΠΑ καθώς και το ΦΕΜ αφορούν στο ποσό που θα κόψεις ΑΠΥ, δηλ. της συμφωνηθείσας.

Οι εισφορές υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

sagiasd, απ το τοπικό ΤΕΕ μου είπαν ότι θα πρεπει αμεσα να πληρωθεί, ότι το συστημα του ΤΕΕ λογικά δεν μπορεί να απορρίψει την πληρωμή, το πρόβλημα είναι αν θα δεχθεί η τράπεζα την πληρωμή, αν δηλαδή ο κωδικός πληρωμής απ το ΥΠΕΚΑ είναι ακόμη ενεργός (χωρίς να μου δώσει περαιτέρω διευκρινήσεις...)

υπόψη έχω ήδη 2 άλλες ολοκληρωμένες τακτοποιήσεις που η μία πληρώθηκε στις 45 μέρες και η άλλη στις 58 ημέρες χωρίς πρόβλημα...

το πρόβλημα προέκυψε γιατί ο ιδιοκτήτης μόλις "θυμήθηκε" ότι θέλει να φτιάξει και μια παράνομη στέγη και να μπεί και αυτή στην τακτοποίηση...--->δεν το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο οι εισφορεές-κρατήσεις ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ, ΕΜΠ και άλλο ο προκαταβλητέος φόρος ΦΕΜ και το ΦΠΑ.

 

Το ΦΠΑ καθώς και το ΦΕΜ αφορούν στο ποσό που θα κόψεις ΑΠΥ, δηλ. της συμφωνηθείσας.

Οι εισφορές υπερ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης.

 

Ένα παράδειγμα παρακαλώ!

 

Και αν γίνεται να μου πείτε νόμιμη αμοιβή για νομιμοποίηση 15τμ ημιυπαίθριου χώρου χωρίς άλλες παραβάσεις σε τιμή ζώνης γύρω στα 1500ευρώ/τμ...

 

Και επίσης ο πελάτης με ρωτάει: Κι αν δεν το νομιμοποιήσω τι; Τι του απαντάς;

 

Και κάτι off-topic... Για μικροδουλειές, όπως για μια απλή τεχνική έκθεση, πρέπει να φαίνεται στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ;

 

Και τέλος μικρές υπερβάσεις δόμησης που για να τις βρεις πρέπει να τις ψάξεις πολύ, αξίζει να τακτοποιηθούν;

 

Επίσης, μπορεί να κάνει οριζόντια ιδιοκτησία με δικαιούχους τους ίδιους με πριν ενώ υπάρχουν αυθαιρεσίες στο κτίριο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.