Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προγραμματισμός εργαλειομηχανών CNC


agoratos56

Recommended Posts

Εσύ φίλε μας είπες ότι θα πήγαινες για δουλειά. Πήγες απ' το μηχανουργείο; Πως σου φάνηκε; Τι μηχανή είναι τελικά; Από ηλεκτρονικά τι έχει επάνω (PLC, υπολογιστή κατευθείαν, κάτι πιο custom;); Τι πρόγραμμα χρησιμοποιεί;

 

Nesting είναι η τοποθέτιση των κομματιών που θέλουμε να κόψουμε πάνω στο αρχικό φύλλο λαμαρίνας με τρόπο που να ελαχιστοποιείται η φύρα. Ένα τέτοιο σχέδιο είναι βασικά ένα παραλληλόγραμο (αρχικό φύλλο λαμαρίνας) πάνω στο οποίο είναι σχεδιασμένα όλα τα κομμάτια που θέλουμε να κόψουμε. Προφανώς πρέπει να λαμβάνονται υπόψη τεχνικοί περιορισμοί που προκύπτουν από το συγκεκριμένο μοντέλο μηχανής που έχουμε. Παίζει software που κάνει αυτή τη δουλειά και συνιστάται ανεπιφύλακτα, διότι ο χειριστής πόσες φορές πια να πετύχει βέλτιστη τοποθέτιση των τεμαχίων;

 

Έδινα π.χ. την εντολή Q 10 10 25x200 R 40 P 35 και το computer σχεδίαζε αυτομάτως 40 παραλληλόγραμμα 25x200 ξεκινώντας από τις συντεταγμένες 10, 10 με βήμα 35.

 

Πάντως αυτό δεν είναι g-code ούτε οι παρόμοιες τυποποιημένες γλώσσες προγραμματισμού CNC. Είναι custom εφαρμογή από τον κατασκευαστή της μηχανής. Υποθέτω ότι η μηχανή ήταν των 80's-αρχές 90 και φαντάζομαι πως αυτό θεωρούσαν user-friendly στην εποχή. :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις δικιο δικιο δεν πηγα..

 

Αλλα ο λογος ηταν οτι τον βρηκα εξω και το ρωτησα και μου ειπε θα μου πει αυτος ποτε να παω....

 

Γιατι βρηκε ενα προγραμμα που ακομα και φωτογραφια να εχει το κομματι θα το κανει σχεδιο για την μηχανη..

 

Γι αυτο δεν πηγα κιολας, μην νομιζει οτι τον πιεζω να μου δωσει την δουλεια..

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζουν τέτοια. Τώρα δεν ξέρω για τι επιχείρηση μιλάμε, πάντως το να του φέρνουν φωτογραφίες ή έτοιμο εξάρτημα και να του ζητάνε ένα αντίγραφο με παραπέμπει τελείως σε μικρό μηχανουργείο-μαγαζί. Αν πάντως μιλάμε για κάποιον που αναλαμβάνει κάποιου είδους κατασκευές θα χρειαστεί κάποιον να του βγάλει ακριβή σχέδια σε υπολογιστή για την κοπή. Ακόμη κ ένα κουτί θέλει να νιώθεις από σχέδιο, βλέπεις θα πρέπει οι όψεις να εφαρμόζουν, ίσως να υπολογιστεί διάκενο για την κόλληση, κάπου θα πρέπει να μπει κάποιο εξάρτημα, το ίδιο το εξάρτημα ενδεχομένως θα το κατασκευάζετε εσείς κτλ. Όλα αυτά δεν γίνονται με φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις έχω ένα λογισμικό CNC λίγο παλιό βέβαια που λειτουργεί σε περιβάλλον MS DOS. Καθαρά προγραμματιστικό για πρισματικά αντικείμενα με κάποια έτοιμα παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει και γω μερικα προγραμματακια αλλα δεν ξερω ακομα πως να τα χειριζομαι..μου ειπε οτι εχει και η μηχανη δικο της σχεδιαστικο προγραμμα για να κανεις την δουλεια που πρεπει..

 

αν θελεις στειλτο μου με πμ να το εχω..

 

Ακομα παιδευομαι να καταλαβω την λογικη των σχεσιαστικων προγραμματων..

 

Εχω εγκαταστησει το Freecad και κανω μονος μου μερικα σχεδια αλλα δυσκολευομαι λογο οτι στην σχολη ειχαμε μερικα layrer για αξονικες και αλλες γραμμες..τωρα δεν μπορω να βρω πως γινονται αυτο γιατι ουτε το υπομνημα δεν εχω κρατησει..

 

Θα εκτιμουσα αν καποιος μου εστελνε ενα τετοιο σχεδιοκη που να ειχε το υπομνημα και τα layrer..

 

Ακομα περιμενω να με πει αυτος ποτε θα παω απο κει.

 

Ειναι μεγαλο μηχανουργειο να φαντσαστεις κανεις δικα του αγροτικα μηχανηματα και αλλα ..αλλα απο τι ξερω δεν εχουν πτυχιο μηχανολογου για αυτο με χρειαζονται..

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέω εγώ είναι προγραμματιστικό που γράφεις τον δικό σου κώδικα και όχι σχεδιαστικό. Κάνει προσομοίωση της κοπής.

Link to comment
Share on other sites

Εχω βρει και γω μερικα προγραμματακια αλλα δεν ξερω ακομα πως να τα χειριζομαι..μου ειπε οτι εχει και η μηχανη δικο της σχεδιαστικο προγραμμα για να κανεις την δουλεια που πρεπει..

 

αν θελεις στειλτο μου με πμ να το εχω..

 

Ακομα παιδευομαι να καταλαβω την λογικη των σχεσιαστικων προγραμματων..

 

Εχω εγκαταστησει το Freecad και κανω μονος μου μερικα σχεδια αλλα δυσκολευομαι λογο οτι στην σχολη ειχαμε μερικα layrer για αξονικες και αλλες γραμμες..τωρα δεν μπορω να βρω πως γινονται αυτο γιατι ουτε το υπομνημα δεν εχω κρατησει..

 

Θα εκτιμουσα αν καποιος μου εστελνε ενα τετοιο σχεδιοκη που να ειχε το υπομνημα και τα layrer..

 

 

Μην παιδεύεσαι άδικα. Όταν θα πας και θα δεις την μηχανή και τα εγχειρίδια με πολλά παραδείγματα θα μάθεις και την γλώσσα προγραμματισμού. Θέλει λίγο χρόνο αλλά θα την μάθεις. Στην αρχή αν δεν έχουν αρχείο με τα σχέδια των εξαρτημάτων τα φτιάχνεις σιγά-σιγά με το freecad.

 

Δεν υπάρχει καμμιά δυσκολία στην χρήση των layer. Επιλέγεις εσύ τα διάφορα layer όπως σε βολεύει και δεν χρειάζονται οι σημειώσεις. Για παράδειγμα οι διαστάσεις να έχουν το δικό τους layer και έτσι αναλόγως αν θέλεις να εμφανίζονται ή να εξαφανίζονται θα επιλέγεις το αντίστοιχο λαμπάκι.

 

 

 

 

.......

Πάντως αυτό δεν είναι g-code ούτε οι παρόμοιες τυποποιημένες γλώσσες προγραμματισμού CNC. Είναι custom εφαρμογή από τον κατασκευαστή της μηχανής. Υποθέτω ότι η μηχανή ήταν των 80's-αρχές 90 και φαντάζομαι πως αυτό θεωρούσαν user-friendly στην εποχή. :mrgreen:

 

Δεν είπα ότι είναι g-code ούτε ότι είναι εφαρμογή του κατασκευαστή της μηχανής. Απλά την έφτιαξα εγώ όπως ήθελα για να κάνω τα σχέδια των εξαρτημάτων και τις αλλαγές πιο εύκολα.

Είπαμε ότι ο αρχιμάστορας κάθε τόσο άλλαζε τις διαστάσεις διαφόρων εξαρτημάτων χωρίς να με ενημερώσει πιο εξάρτημα άλλαξε και πότε. Όταν έκανα τις μετρήσεις επαλήθευσης έβλεπα τις διαφορές με τα φύλλα του Μηχανουργείου και έκανα πάλι το σχέδιο του εξαρτήματος μόνο με 2-3 εντολές.

Τελικά μετά από λίγο καιρό σταθεροποιήθηκε η κατάσταση όταν κατάλαβε ότι τον προλάβαινα και ότι δεν με πολυαπασχολούσαν οι τροποποιήσεις του.

Ύστερα επειδή πολλές συσκευές έκαναν φτερά τελειοποίησα το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να ελέγχω και τον λογιστή και τις κινήσεις των συσκευών μέσω του προγράμματος (ήταν εικονίδια των συσκευών που απλώς τα μετατόπιζα πάνω στην οθόνη και είχα την γενική άποψη της παραγωγής).

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Τι να θυμηθώ μηχανουργική τεχνολογία; Δεν προλαβαίνω να δω και αυτό το μάθημα. :)

Τώρα ασχολούμαι με την παραγωγή διμεθυλαιθέρα σε συνδυασμό με εγκατάσταση IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle). Πολύ καλό καύσιμο με ιδιότητες παρόμοιες του GPL. Μέχρι τώρα ήταν ένα απλό υποπροϊόν κατά την παρασκευή μεθανόλης από syngas.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.