Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Νομιμοποίηση" και ηλεκτροδότηση


dimzev

Recommended Posts

Το 1993 εκδίδεται η εξής άδεια :

“ισόγειος οικοδομή με ημιυπαίθριο χώρο και προοπτική ενός ορόφου “

για 103 m2 εμβαδό επιφάνειας,

και χωρίς αυτοψία θεωρείται για ηλεκτροδότηση (η θεώρηση υπάρχει στην φωτοτυπία αλλά δεν υπάρχει στο πρωτότυπο με την ανάγλυφη σφραγίδα )

 

το 2006 γίνεται η εξής νομιμοποίηση :

“νομιμοποίηση PILOTIS άρθρο 22 ΓΟΚ 85 σε υπάρχουσα διόροφη οικοδομή “

χωρίς πάλι να γίνει αυτοψία και χωρίς νέα θεώρηση για ηλεκτροδότηση,

με πρόστιμο 1347,5 ευρώ για 92,84 m2 και 95,62 m2 εμβαδό

 

ερώτημα :

ήταν νόμιμη αυτή η διαδικασία ? πως γίνεται στην πρώτη άδεια να μιλαέι για ισόγειο υπεριψωμενο (1m) και μετα να γίνεται νομιμοποίηση σε “υπάρχουσα” διόροφη οικοδομή ?

το ύψος του προστίμου ? (υπολογίστηκε με 52 ευρώ το m2)

 

είναι νόμιμη η παρούσα ηλεκτροδότηση ? δεν χρειάζεται νέα θεώρηση ?δεν θα έπρεπε να είναι σφραγισμένο και αυτό με την ανάγλυφη σφραγίδα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν κάποιος μηχανικός έχει κάνει παρόμοιες "νομιμοποιήσεις" ή έχει άποψη επί του θέματος να μου πει κάτι έστω και αν δεν μπορεί να απαντήσει σε όλες τις απορίες μου ή αν θέλει να διευκρινήσω κάτι αν δεν είναι σαφώς διατυπωμένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους ανταποκρίθηκαν στο αίτημα μου , κρίμα που οι πολύτιμες συμβουλές που μου παρείχαν στην παρούσα φάση δεν γίνεται να αναρτηθούν για ευνόητους λόγους δεσμεύομαι όμως στο ότι θα ενημερώνω σε τακτά χρονικά διαστήματα για την εξέλιξη της υπόθεσης έτσι ώστε να είναι ένας χρήσιμος οδηγός για όσους έχουν προβλήματα με "κακόβουλους" γείτονες οι οποίοι βασίζονται σε "πιθανή πλημμελή" εκτέλεση καθηκόντων από υπαλλήλους της πολεοδομίας ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.