Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό διάγραμμα σε ε. σχ. εξ' αδιαιρέτου με σύσταση ορ. & καθ. ιδιοκτησίας


Recommended Posts

Συνάδελφοι σε αυθαίρετο που βρίσκεται σε τμήμα γήπεδου(4.200 τ.μ) εκτός σχεδίου, εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και καθέτου ιδιοκτησίας(!) αποτύπωσα ολόκληρη την έκταση του γηπέδου εκτός από το τμήμα που ανήκει στον πελάτη μου.

1)Όσο αφορά την δήλωση 651/77 και τους όρους δόμησης, θα πρέπει να αναγραφούν για ολόκληρο το γήπεδο ή μόνο για το τμήμα του πελάτη μου.Ρωτάω γιατί δεν έχω αμφιβολίες για το αν θα πρέπει να γράψω κάτι για ιδιοκτησίες που δεν μου έχει γίνει μια τέτοια ανάθεση και ουσιαστικά δεν τις γνωρίζω...

2)Χρειάζεται Διάγραμμα κάλυψης;

3)Εκδίδουμε βεβαίωση μεταβίβασης;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

1.Το γήπεδο είναι ενιαίο οπότε το τοπογραφικό θα αναφέρεται σε ολόκληρο το γήπεδο.Οι όροι δόμησης θα αναγραφούν για το ενιαίο γήπεδο και μετά θα αναφερθείς στου πελάτη σου σύμφωνα με την σύσταση της κάθετης για να βρεις τις παραβάσεις.

2.Μάλλον το διάγραμμα σου θα αναφέρεται στα στοιχεία του πελάτη σου μόνο (τύπου διάγραμμα κάλυψης)

3.Μόνο αν θέλει να μεταβιβάσει και μετά την πλήρη αποπληρωμή και οριστική υπαγωγή.

Link to comment
Share on other sites

1)Το θεωρώ λίγο παράλογο να γράψω τους όρους δόμησης για ολόκληρο το γήπεδο, αφού μέσα σε αυτό υπάρχουν ιδιοκτήτες από τους οποίους δεν έχω τέτοια ανάθεση....

2)Τι εννοείς τύπου διάγραμμα κάλυψης;

3)Δλδ σε εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας εκδίδουμε βεβαίωση μεταβίβασης;

Link to comment
Share on other sites

εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και καθέτου ιδιοκτησίας(!).

 

Ανάλυσε το λίγο αυτό.

Εννοείς ότι η κάθετη ιδιοκτησία ανήκει εξ' αδιαιρέτου σε πολλούς?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλυσε το λίγο αυτό.

Εννοείς ότι η κάθετη ιδιοκτησία ανήκει εξ' αδιαιρέτου σε πολλούς?

Το γήπεδο(4.200 τ.μ.) χωρίστηκε σε 14 εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτησίες για τις οποίες έγινε σύσταση οριζόντιας και καθέτου ιδιοκτησίας(η πράξη έχει τίτλο "σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας του ν. 3741/29, σε συνδιασμό με το ν.δ. 1024/71).Για την εξυπηρέτηση των ιδοκτησιών υπάρχει στο μέσο του γηπέδου ένας δρόμος πλάτους 5 μ, ο οποίος χαρακτηρίζεται από τον συμβολαιογράφο σαν ακάλυπτος και η κάθε ιδιοκτησία έχει επιπλέον ένα ποσοστό εξ' αδιαιρέτου πάνω σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

1)Το θεωρώ λίγο παράλογο να γράψω τους όρους δόμησης για ολόκληρο το γήπεδο, αφού μέσα σε αυτό υπάρχουν ιδιοκτήτες από τους οποίους δεν έχω τέτοια ανάθεση....

2)Τι εννοείς τύπου διάγραμμα κάλυψης;

3)Δλδ σε εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας εκδίδουμε βεβαίωση μεταβίβασης;

 

1. Οι όροι δόμησης αναφέρονται στο γήπεδο και όχι στους ιδιοκτήτες.

2.Ενα δίαγραμμα κάλυψης με στοιχεία μόνο του πελάτη σου. Αυτό δεν είναι ένα κανονικό διάγραμμα κάλυψης , είναι ένα τ'υπου διάγραμμα κάλυψης

3. Σε οποιαδήποτε μεταβίβαση "εν ζωή¨" , εκδίδεται η βεβαίωση νομιμότητας.

 

Τσέκαρε το συμβόλαιο αν είναι μετά το 1991 τότε μάλλον δεν υπάρχει κάθετη σύσταση αλλά μόνο οι οριζόντιες.

Link to comment
Share on other sites

1)Αναφέρομαι στους άλλους ιδιοκτήτες γιατί υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες που δεν γνωρίζω για τις άλλες ιδιοκτησίες...π.χ. ο πελάτης μου έχει πάρει βεβαίωση μη δασικής έκτασης γαι το τεμάχιο του.Για τις άλλες ιδιοκτησίες δεν έχω τέτοια βεβαίωση-το πιο πιθανόν είναι να μην είναι και αυτές δασικές, αλλά ΑΝ κάνω λάθος.....;

2)Δεν καταλαβαίνω τον όρο ''τύπου διάγραμμα κάλυψης"....

3)Η ερώτηση μου αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και κάθετης.

Η πράξη σύστασης είναι του '90.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν σε ενδιαφέρει αν είναι δασικό ή όχι για να γράψεις τον 651. απλώς συμπλήρωσε ότι "είναι άρτιο και οικοδομήσιμο μετά από βεβαίωση της δασικής υπηρεσίας"

2.Το κανονικό διάγραμμα κάλυψης θα αναφερόταν σε όλα τα κτίσματα που βρίσκονται μέσα στο γήπεδο και θα έκανες τους ελέγχους σου.Τώρα όμως θα γράψεις εσύ μόνο του πελάτη σου, οπότε δεν θα είναι πλήρης.

3. Σου έγραψα "σε οποιαδήποτε", νομίζω πως σε καλύπτει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

3)Η ερώτηση μου αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει εξ' αδιαιρέτου με σύσταση οριζόντιας και κάθετης.

Η πράξη σύστασης είναι του '90.

 

Σε ρώτησα γιατί αυτό που γράφεις δεν υφίσταται. Μια ιδιοκτησία ή θα έχει εξ'αδιαιρέτου συνιδιοκτήτες ή θα έχει συσταθεί διηρημένη ιδιοκτησία (είτε οριζόντια είτε κάθετη).

 

1. Η πιστοποίηση αρτιότητας γίνεται σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις. Δεν είναι ούτε δουλειά ούτε ευθύνη του μηχανικού να αποφαίνεται για θέματα αρμοδιότητας του κράτους (π.χ. δασαρχείο). Αν θέλεις βέβαια μπορείς να αναγράψεις ό,τι γράφει ο Μανώλης στο προηγούμενο.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ με το σύντεκνο Μανώλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο συμβολαιογράφος στην πράξη σύστασης περιγράφει τις ιδιοκτησίες που προκύπτουν σαν αυτοτελείς, ανεξάρτητες, κάθετες και οριζόντιες με ποσοστό συνιδιοκτησίας επί όλου του ακινήτου α‰ εξ' αδιαιρέτου οι οποίες έχουν ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του ακάλυπτου β‰ εξ' αδιαιρέτου.

Σίγουρα δεν χρειάζεται βεβαίωση από δασαρχείο;Η ύπαρξη δασικής έκτασης δεν μπορεί να επηρεάσει την αρτιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.