Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παρουσίαση μεταπτυχιακού/διδακτορικου


Recommended Posts

Έχοντας ψάξει, δεν βρήκε κάτι σχετικό, οπότε ανοίγω καινούργιο 8εμα. Πρόκειται να παρουσιάσω το διδακτορικό μου σε ελληνικό Πανεπιστήμιο.

 

- Ποια η ακριβής διαδικασία, για όσους γνωρίζουν?

Από ό,τι γνωρίζω διαρκεί συνολικά 2 h. Τα πρώτα 50 μιν είναι η προφορική παρουσίαση, μετά 10 μιν ερωτήσεις από το κοινό. Κατόπιν, για 1 h φεύγει το κοινό και μένει ο φοιτητής με την επιτροπή που τον εξετάζει/συζητάει.

 

- Κατά πόσο ‘ξεσκιστικό’ χαρακτήρα έχει αυτή η εξέταση? Ή είναι χαλαρή επιστημονική συζήτηση, δεδομένου πως ο ΥΔ είναι ο εξπερ στο θέμα του και εκείνος οδηγεί τη συζήτηση.

 

- Από εμπειρία άλλων συναδέλφων, τι θα προτείνατε να προσέξει κάποιος? Δύσκολες ερωτήσεις, αποφυγή άγχους, αν δεν ξέρεις την απάντηση σε μια ερώτηση τι ...απαντάς?

 

- Να φορέσω ένα απλό τζινάκι με σακάκι, η ένα κοστούμι δίχως γραβάτα βέβαια? Τι dress code υπάρχει? Έχω παρακολουθήσει και άλλες παρουσιάσεις, αλλά η επισημότητα δεν είναι το στυλ μου…

 

Αν κάποιος έχει κάτι επιπλέον να διαφωτίσει από την εμπειρία του, ας το καταθέσει...

 

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, όντως η παρουσίαση για διδακτορικό διαρκεί 50-60 min, max. Στην αρχή, υπήρχε και μια 10-15 λεπτή καθυστέρηση για την προσέλευση όλων των μελών της επιτροπής εξέτασης. Στην αρχή, προλόγιζε ο επιβλέπων την ακαδημαϊκή καριέρα του υποψηφίου και σύντομη περιγραφή της δουλειάς του.

 

Μετά την παρουσίαση υπάρχουν ερωτήσεις από το κοινό, όχι την επιτροπή εξέτασης. Κατόπιν φεύγει το κοινό και μένεις με την εξεταστική επιτροπή.

 

Τα μέλη της έχουν διάφορα αντικείμενα μελέτης από θεωρητικούς μέχρι πειραματικούς. Οπότε δέχτηκα ερωτήσεις από όλο το φάσμα. Δύσκολες ερωτήσεις υπήρχαν.

 

Θα πρότεινα, ο κα8ε υποψήφιος να είναι ξεκούραστος πνευματικά και σωματικά τις τελευταίες ημέρες. Ακόμα και να μην έχεις διαβάσει τις σχετικής απαντήσεις, έχοντας μελετήσεις τόσα, και με την ωριμότητα που έχεις αποκτήσει, αν είσαι cool, έχεις καθαρό μυαλό και διαύγεια πνέυματος, θα μπορέσεις να σκεφτείς και να διατυπώσεις τους συνειρμούς σου. Και ναι, αυτοί θα είναι σωστοί!

 

Είναι αλήθεια πάντως, πως ο κάθε εξεταστής ρωτούσε γενικά και κυρίως σχετικά με το άμεσο ερευνητικό του πεδίο. Στο πεδίο του υποψηφίου, εσύ είσαι ο εξπέρ, και αποφεύγουν να ρωτήσουν, μην εκτεθούν.

 

Γενικά, για διδακτορικό και μεταπτυχιακό, από όσο ξέρω, από τη στιγμή που φτάνεις στο σημεία και το υποστηρίζεις, θα το πάρεις κιόλας!

Τα τελευταία 24-ωρα, όντως θα είναι πολύ πιεστικά. Προσπαθείστε να βρείτε χρόνο να ξεκουράσατε σώμα και μυαλό τα τελευταία 24 ωρα, αν και κατά 99% συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, διότι τότε προκύπτουν όλα 'τα της τελευταίας στιγμής'...

 

Αν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται κατά την καθομολόγηση-αναγόρευση σε διδάκτορα (όρκος, διαδικαστικά), ας το καταθέσει, παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Κατά πόσο ‘ξεσκιστικό’ χαρακτήρα έχει αυτή η εξέταση? Ή είναι χαλαρή επιστημονική συζήτηση, δεδομένου πως ο ΥΔ είναι ο εξπερ στο θέμα του και εκείνος οδηγεί τη συζήτηση.

 

Γενικα απο προσωπικη εμπειρια η υπερασπιση του διδακτορικου/μεταπτυχιακου δεν ειναι τοσο δυσκολη οπως σε ΑΕΙ του εξωτερικου.

Συνηθως μελη της 7μελους ειναι φιλικα προσκειμενοι προς τον επιβλεποντα οποτε ναι μεν θα γινουν ερωτησεις αλλα δεν θα σε σκισουν

κι ολας.

 

- Από εμπειρία άλλων συναδέλφων, τι θα προτείνατε να προσέξει κάποιος? Δύσκολες ερωτήσεις, αποφυγή άγχους, αν δεν ξέρεις την απάντηση σε μια ερώτηση τι ...απαντάς?

 

Δεν ειναι κακο να μην ξερεις κατι, γενικα οταν θα παρουσιασεις κατι που θα διαρκεσει 40 λεπτα εως και 1 ωρα φαινεται κατα ποσον

πραγματικα κατεχεις το αντικειμενο η οχι οποτε δεν υπαρχει λογος αγχους.

 

- Να φορέσω ένα απλό τζινάκι με σακάκι, η ένα κοστούμι δίχως γραβάτα βέβαια? Τι dress code υπάρχει? Έχω παρακολουθήσει και άλλες παρουσιάσεις, αλλά η επισημότητα δεν είναι το στυλ μου…

 

Δεν νομιζω οτι παιζει ιδιαιτερο ρολο,βαλε τα καθημερινα σου ρουχα. Καλο θα`ναι να παρεις μαζι σου ενα κουτι γλυκα να εχεις να

κερασεις μετα την 7μελη και οσους παρακολουθησουν την παρουσιαση.

 

Γενικά, για διδακτορικό και μεταπτυχιακό, από όσο ξέρω, από τη στιγμή που φτάνεις στο σημεία και το υποστηρίζεις, θα το πάρεις κιόλας!

 

Εννοειται! Συνηθως για να παρεις το οκ απο τον επιβλεπω να παρουσιασεις εχεις ενα καλο υποβαθρο και οι υπολλοιποι της

7μελους επειδη θελουν να τα εχουν καλα με τον επιβλεπων δεν προκειται να οδηγησουν τα πραγματα στα ακρα.

 

Ο κανονας του Μερφυ λεει οτι απο τους 7 ο ενας τουλαχιστον θα`ναι ψειρας η ακυρος οποτε μπορει να κανει καμια ακυρη

ερωτηση η να σε φερει σε δυσκολη θεση. Το πιο πιθανον ειναι οι υπολλοιποι να εκνευριστουν με αυτον παρα να δημιουργησουν

κακη εντυπωση για σενα.

 

Αν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται κατά την καθομολόγηση-αναγόρευση σε διδάκτορα (όρκος, διαδικαστικά), ας το καταθέσει, παρακαλώ.

 

Απ`οσο ξερω ενωπιον του πρυτανη λαμβανει χωρα μια συντομη τυπικη διαδικασια, τιποτα το ιδιαιτερο.

 

Γενικά, για διδακτορικό και μεταπτυχιακό, από όσο ξέρω, από τη στιγμή που φτάνεις στο σημεία και το υποστηρίζεις, θα το πάρεις κιόλας!

Τα τελευταία 24-ωρα, όντως θα είναι πολύ πιεστικά. Προσπαθείστε να βρείτε χρόνο να ξεκουράσατε σώμα και μυαλό τα τελευταία 24 ωρα, αν και κατά 99% συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο, διότι τότε προκύπτουν όλα 'τα της τελευταίας στιγμής'..

 

Γενικα εγω λεω να μην κολλαμε πολυ σε λεπτομερειες και μικροπαραλειψεις, βγαζι ματι ποιος εχει κανει σοβαρη δουλεια

και πραγματικα κατεχει το αντικειμενο του και ποιος απλα παπαγαλισε εκανε και μερικες μετρησεις χωρις να μπει σε βαθος.

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

- Υπάρχει διαβάθμιση στο διδακτορικό σε ελληνικο ΑΕΙ, τύπου 'Άριστα, καλώς', ...?

 

- Άπό τη στιγμή που γίνει επιτυχώς η προφορική υποστήριξη, πρέπει να υπογράψουν και συναινέσουν τουλάχιστον οι πέντε. Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κατετεθεί το διορθωμένο τελικό κείμενο στη γραμματεία, το δερματόδετο?

 

- Ο επιβλέπων μου, καθαρματάκι στεγνό (όπως και οι 9/10, από ότι έχω δει τα τελευταιά αυτά χρόνια, ειδικά στα ελληνικά ΑΕΙ!), με εκβιάζει ζητώντας επιπλέον δουλειά, ενώ η επιτυχής υποστήριξη έχει παρέλθει. Τι μπορώ να κάνω...?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

- Υπάρχει διαβάθμιση στο διδακτορικό σε ελληνικο ΑΕΙ, τύπου 'Άριστα, καλώς', ...?

 

Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο σε ολα τα ΑΕΙ αλλα μπαινει βαθμος κανονικα. Σπανια ειναι διαφορος του 10...

 

- Άπό τη στιγμή που γίνει επιτυχώς η προφορική υποστήριξη, πρέπει να υπογράψουν και συναινέσουν τουλάχιστον οι πέντε. Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να κατετεθεί το διορθωμένο τελικό κείμενο στη γραμματεία, το δερματόδετο?

 

Συνηθως το διορθωμενο τελικο κειμενο "κλειδωνει" πριν την παρουσιαση και μοιραζεται στα μελη

της 7μελους μια εβδομαδα πριν την παρουσιαση. Πας και κανα 2 αντιτυπα μετα την παρουσιαση

σε βιβλιοθηκη ιδρυματος και τμηματος και καθαρισες.

 

- Ο επιβλέπων μου, καθαρματάκι στεγνό (όπως και οι 9/10, από ότι έχω δει τα τελευταιά αυτά χρόνια, ειδικά στα ελληνικά ΑΕΙ!), με εκβιάζει ζητώντας επιπλέον δουλειά, ενώ η επιτυχής υποστήριξη έχει παρέλθει. Τι μπορώ να κάνω...?

 

Συνηθως ζητανε καποια επιπλεον δουλεια αλλα να σε εκβιαζει ειναι λιγο περιπτωση. Αν δεν ειναι τραγικα πολυ

η δουλεια θα ελεγα καντηνα να ξεμπλεκεις. Ειναι σχεση εξουσιας και οι εξουσιαστες ειναι κυκλωμα οποτε θα ελεγα

μην μπλεκεις...

Edited by MScEng
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω ήδη υποστηρίξει τη διδακτορική διατριβή μου επιτυχώς. Κρίνοντας τουλάχιστον από το ότι στο τέλος όλοι με συνεχάρηκαν. Να σημειώσω πως από την παρουσίαση μου απουσίαζε για λόγους υγείας ο τυπικά επιβλέπων καθηγητής μου στο πανεπιστήμιο. Ο ουσιαστικά επιβλέπων μου (ερευνητής και όχι καθηγητής) ήταν παρών βέβαια, αλλά δεν δέχεται να υπογράψει το πρακτικό. Οι πέντε λοιπόν το έχουν υπογράψει από την 7μελη.

 

Ο ουσιαστικά επιβλέπων με εκβιάζει να κάνω και άλλες αναλύσεις των πειραματικών δεδομένων μου, τις οποίες μόνο εγώ δύναμαι να κάνω από τους συναδέλφους-συγγραφείς, προκειμένου να συνεχίσουμε την υποβολή αρ8ρων σε περιοδικά. Σημειωτέον πως αυτές οι αναλύσεις ανήκουν στο κεφάλαιο ‘Μελλοντικά σχέδια’. Δηλαδή, θέλει να με εκμεταλλευτεί και με εκβιάζει πως αν δεν κάνω αυτές τις δουλειές, όπως και άλλες, κατόπιν…, δεν πρόκειται να υπογράψει. Κοινώς με τρενάρει για να με έχει υπό τον έλεγχο του.

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Σύμφωνα με τον κανονισμό υπάρχουν ήδη πέντε υπογραφές που αρκούν για την απονομή του τίτλου. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Πόσο καιρό μπορούν αυθαίρετα να κρατούν το πρακτικό στο γραφείο τους; Aν κινήσω νομικές διαδικασίες (αξίζει?), τι πιθανότητες υπάρχουν?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!

 

Η περιπτωση σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα, θα ηθελα αν δεν ειναι αδιακριτο να μας ενημερωσεις για τη καταληξη της υποθεσης σου σχετικα με τον εκβιασμο του επιβλεπων σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.