Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναντιστοιχία σχεδίων αδείας και πραγματικής κατασκευής


pseirak

Recommended Posts

Έχω μια άδεια του '74, η οποία αφού ξεκίνησε η κατασκευή , κάποιος τους κάρφωσε. Πήραν εξαίρεση από κατεδάφιση και συνέχισαν τις εργασίες. Μου ανέθεσαν τώρα να δω , τί είναι αυθαίρετο και τι όχι.

Το πρώτο πράγμα που βλέπω είναι πως στην αρχική άδεια, το περίγραμμα του κτιρίου δεν έχει καμία σχέση με το τι κατασκευάστηκε.

Επίσης τα έγγραφα που έχουν από την εξαίρεση από κατεδάφιση, είναι κάτι κατόψεις , μια τομή με χρώματα κ σημειώσεις με στυλό και μια απόφαση που λέει οτι εξαιρείται από κατεδάφιση και μπορούν να συνεχιστούν οι εργασίες στον τάδε , τάδε , τάδε όροφο.

 

Τι κάνουμε σ' αυτη την περίπτωση; Αποτυπώνω τα πάντα και βγάζω μέτρα . διάγραμμα κάλυψης και γενικά τα πάντα; Τι νομική ισχύ έχει η εξαίρεση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά βρήκα φάκελο στη πολεοδομία. Είναι εντός σχεδίου και πήγε σίγουρα μέχρι Β' Φάση με το νόμο Τρίτση

Την εξαίρεση δεν είμαι 100% σίγουρος ότι την πήρε αφού μέσα στο φάκελο, υπήρχε απόφαση Νομάρχη, χωρίς όμως στρόγγυλη σφραγίδα...

Το θέμα είναι , το μόνο σχέδιο που έχει παρατηρήσεις είναι η τομή. Στην τομή έχει γίνει ένα κόκκινο Χ στο σημείο όπου υπάρχει κλιμακοστάσιο για το δώμα και δε ξερω τι αυθαιρεσία θεωρείται το ότι τελικά κατασκευάστηκε η σκάλα αυτή...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν συνάδελφοι μετά από καιρό έβγαλα μια άκρη με την πολεοδομία.

Πήρε εξαίρεση από κατεδάφιση με συνέχιση εργασιών " Στο ισόγειο, 1ο όροφο, 2ο όροφο και δώμα"

Το κτίριο όμως έχει και 2 υπόγεια :|

Για τα υπόγεια δηλαδή πήρε μόνο εξαίρεση; Στις κατόψεις της νομιμοποίησης (Β' Φάση) ο μηχανικός δείχνει μόνο τις κολώνες.

Το κτίριο όμως έχει ολοκληρωθεί και στα υπόγεια , αν και αποθηκευτικοί χώροι , έχουν διαμορφωθεί σαν (παρατημένα) διαμερίσματα. Στο ισόγειο, 1ο και 2ο όροφο επίσης διαμερίσματα σε καλύτερη κατάσταση , αφού μια στο τόσο χρησιμοποιούνται.

 

Εφόσον ειχε πάρει άδεια συνέχισης εργασιών, θα υπολογίσω με αναλυτικό τις εργασίες ΜΟΝΟ στα υπόγεια; Λίγη βοήθεια παρακαλώ, γιατί το ΤΕΕ φυσικά δεν απαντάει και δε ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλημερα,

εχω μια περιπτωση διωροφου ακινητου οπου το ισογειο φτιαχτηκε το '51 και βγηκε και αδεια α' οροφου το '60. Στα σχεδια της δευτερης αδειας εμφανιζεται μια εξωτερικη σκαλα στην αριστερη πισω γωνια που ομως στη πραγματικοτητα φτιαχτηκε στη δεξια πισω γωνια. Η αυθαιρεσια προς τακτοποιηση ειναι η επεκταση χωρου που εχει γινει και στους δυο οροφους, ακριβως στο σημειο οπου εμφανιστηκε και η συγκεκριμενη σκαλα, αλλα αναρωτιεμαι τι γινεται με τη περιπτωση της, θελει αναλυτικο;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα! Αν η σκάλα είναι "κύρια" και είναι η μοναδική πρόσβαση για τον πάνω όροφο, ακόμη και αν είναι ανοικτή τη βάζω σαν υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ. Αν είναι απλά βοηθητική τότε με αναλυτικό.

Edited by IOANNA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αν η σκάλα είναι "κύρια" και είναι η μοναδική πρόσβαση για τον πάνω όροφο, ακόμη και αν είναι ανοικτή τη βάζω σαν υπέρβαση δόμησης, κάλυψης κλπ. Αν είναι απλά βοηθητική τότε με αναλυτικό.

Το ίδιο κάνω
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.