Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ


 

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι φοιτήτρια στο τμήμα Εκπ. Πολ. Δομικών Έργων στην ΑΣΠΑΙΤΕ και δεν μπορώ να αποφασίσω το θέμα της πτυχιακής μου.

 

Με ενδιαφέρουν θέματα όπως οι Μεταλλικές Κατασκευές, Αντισεισμική Μηχανική και Ωπλισμένο Σκυροδέμα.Θέλω να βρω ενα θέμα πτυχιακής (σχετικο με τα παραπάνω) το οποίο θα ανταποκρίνεται στις σημερινές ανάγκες τόσο της Ελλάδας όσο και του εξωτερικού. Επειδή θέλω να εμβαθύνω τις γνώσεις σε έναν από τους τομείς που σας ανέφερα, αν μου δωθεί η δυνατότητα, πέρα από την πτυχιακή μου, θα ήθελα να πραγματοποίησω και το αντίστοιχο Μεταπτυχιακό.

 

Η άποψή σας θα με βοηθούσε πολύ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Mε ενδιαφέρουν όλα τα θέματα εξίσου. Θέλω όμως να δώσω έμφαση σε αυτό το οποίο θεωρείται το ''μελλον'' του μηχανικού. Αυτό μπορεί να είναι οι μεταλλικές κατασκευές, οι αντισεισμικές κατασκευές ή κάτι σχετικά με το ωπλισμένο σκυρόδεμα. Πάνω σε αυτο ζητάω τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Είναι πολύ γενική η ερώτησή σου. Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι σου αρέσει ο Δομοστατικός Σχεδιασμός "Structural Desing" όπως και εμένα.

Θα μπορούσες να αναλλάβεις ένα δικό σου θέμα που έχει να κάνει με σχεδιασμό.

 

πχ. "Σχεδιασμός πολυόροφου σταθμού αυτοκινήτων από οπλισμένο σκυρόδεμα με πλάκες χωρίς δοκάρια (Flat-Slabs).

"Σχεδιασμός σύμμεικτης γέφυρας κατά τους Ευρωκώδικες" <== Διπλωματική στο M.Sc. μου

"Σχεδιασμός μεταλλικού ξενοδοχείου 4 ορόφων"

"Σύγκριση όμοιων κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα και από χάλυβα" (2 ίδια desing, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα σε όλους τους τομείς!) Εκτεταμένο review

"Μόρφωση και συμπεριφορά πλακών οπλισμένου σκυροδέματος μορφής "Bubble - Deck" <==== ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!

"Εκτεταμένη παρουσίαση διαφορετικών μεθόδων κατασκευής μεταλλικών κατασκευών ή κατασκευών οπλισμένου σκυροδέματος"

"Οπλισμένες φέρουσες τοιχοποιίες"

"Ενίσχυση στοιχείων οπλισμένου σκυροδέματος με Ινοπλισμένα Πολυμερή (F.R.Ps) <=== Η Πτυχιακή μου..

"Εκτεταμένη παρουσίαση σκυροδεμάτων διαφορετικής μορφής και σύστασης"

"Σχεδιασμός καμπύλων μεταλλικών δοκών με βάση τους Ευρωκώδικες" <== πολύ βαρύ πακέτο γιατί απλά δεν υπάρχει μεθοδολογία πέρα από τα Βρετανικά Πρότυπα BS!!

 

 

Μπορώ να σου γράφω για αρκετή ώρα. Αυτά είναι κάποια θέματα που μου έρχονται στο μυαλό διαβάζοντας την ανάρτησή σου.

Θα σε συμβούλευα να το κρατήσεις για την ώρα στο desing και όχι στον αντισεισμικό σχεδιασμό που είναι πολύ πιο θεωρητικό και σίγουρα θα χρειαστείς αναλύσεις με F.E.M.

 

πχ "Αλληλεπίδραση Εδάφους - Κατασκευής" <== Εδώ θα υπάρχει πάντα ενδιαφέρον και ψουμί.. :P

"Προσομοίωση συνδέσεων μεταλλικών δοκών UB σε σύμμεικτα κυλινδρικά υποστυλώματα"

"Προσημείωση κτιρίου με χρήση πεπερασμένων στοιχείων στο ANSYS, και ανάλυση των διαφορετικών μεθόδων ανάλυσης (Static, Modal, Time-History..)."

"Δυναμική συμπεριφορά γερανογέφυρας μεγάλου μήκους"

 

Αυτά, καλημέρα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Είμαι σίγουρη ότι θα με βοηθήσουν αρκετά οι ιδέες σου. Ο Δομοστατικός Σχεδιασμός είναι η κατεύθυνση που θα διαλέξω στη σχολή μου, οπότε με καλύπτουν τα θέματα που μου προτείνεις.

 

Και πάλι ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.