Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανακληθεισα οικ αδεια διαμορφωσης ακαλυπτου χωρου & Ν4014


Recommended Posts

Η περιπτωση μου ειναι απλη αλλα μπερδεμενη (οπως ολα στον νομο αυτο)

Οικοδομικη αδεια για διαμορφωση ακαλυπτου χωρου. Εκδοθηκε και μετα ανακληθηκε (οχι για ψευδη ή αναληθη στοιχεια)

Αρθρο 24 παρ 18

"για την υπαγωγη των εν λογω κτισματων (!!!!) στις διαταξεις του παροντος απαιτειται η καταβολη, για καθε ιδιοκτησια (!!!!) του παραβολου της παρ 2γ. Τα ακινητα αυτα απαλλασονται απο την καταβολη του ενιαιου ειδικου προστιμου"

Και ερωτω

Στην παρ 2γ για να υπολογισω το παραβολο πρεπει να ξερω τα τμ ακινητου. ΔΕΝ εχω ακινητο

Η διαμορφωση ακαλυπτου εμπιπτει στην κατηγορια 13 με αναλυτικο προυπολογισμο και υπολογιζει προστιμα (απο τα οποια και βαση του προηγουμενου απαλλασομαι), αρα δεν εχω φυλλα καταγραφης αυθαιρετων και δεν μπορω να επιλεξω την κατηγορια Τυπος αυθαιρεσιας " ανακληθεισα οικ αδεια"

Τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Μα στην πράξη δεν έχεις υπερβάσεις στις οποίες αναφέρεται ο νόμος 4014 και

επομένως δεν υπάρχει αντικείμενο δήλωσης

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω υπερβασεις δομησης αλλα εχω αυθαιρεσιες βαση ΓΟΚ και κτιριοδομικου (τοιχια διαμορφωσης, εκσκαφες-επιχωσεις κτλ) απο την στιγμη που ανακληθηκε η αδεια μου

Link to comment
Share on other sites

τότε, αν και δεν αναφέρεται ρητά στη παρ 2γ αρθ 24, θα καταβάλεις το ελάχιστο παράβολο των 500

 

Υ.γ προϋπόθεση πάντως για την εφαρμογή της παραγρ αποτελεί το να μην έχεις άλλες παραβάσεις (ύψη κλπ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεκτο αλλα πως θα το δηλωσω στην φορμα του ΤΕΕ.

Λογικα θα πρεπει να συμπληρωσω μονο παραβασεις αναλυτικου στην κυρια σελιδα

Για να δηλωσω ομως την ανακληση της αδειας πρεπει να το κανω σε φυλλο καταγραφης το οποιο ομως ΔΕΝ μπορω να συμπληρωσω λογω του οτι δεν εχω φυλλο καταγραφης

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να συμπληρώσεις κανένα φ. καταγραφής συμπλήρωσε στην αρχική φόρμα απ' ευθεία το κουτάκι δίπλα στη γραμμή "Αριθμός λοιπών παραβάσεων" (βρίσκεται δεξιά του γεωγρ προσδιορισμού) με τον αριθμό των παραβάσεων

 

Το ποσό του παραβόλου στο δείχνει σε δεύτερο στάδιο μετά την υποβολή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.