Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στεγάνωση σε εγκατάσταση φ/β σε δώμα


Recommended Posts

Εγκατάσταση φωτοβολταικών σε ταράτσα ..

Υπάρχει ο προβληματισμός

αν υπάρχει ήδη ικανοποιητικό επίπεδο μόνωσης απο πρίν , αν θα χρειαστεί ,μετα την εγακάσταση των βάσεων των φωτοβολταικών, εκ νέου μόνωση λόγω της πλήξης τησ απο τρυπήματα .

 

Θεωρείται λύση η μαστίχα πολυουρεθάνης στα πληγέντα σημεία ?

 

Ποιά η γνώμη για τα τσιμεντοκονια ?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα θα κοίταζα πως να αποκαταστήσω την υγρομόνωση. Η θερμομόνωση -αν μπορεί να αποκατασταθεί- μάλλον έρχεται δεύτερη.

Link to comment
Share on other sites

panos-vicious έχεις κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό σου;

 

Οι εταιρίες όπως hilti fischer κτλ προσφέρουν το κλασικό χημικό δύο συστατικών και σου λένε δεν έχει ανάγκη και λογικά δεν έχει αν το ασφαλτοπανο δεν είναι το τελευταίο στρώμα.

 

Αν είναι το ασφαλτόπανο το τελευταίο στρώμα λογικό είναι το χημικό εκεί να μην μπορεί να κάνει και πολλά και ίσως λιμνάζοντα νερά να βρουν το τρόπο τους να πάνε κάτω από αυτό.

 

Καμία ιδέα; (σιλικόνη που το έχω δει σε φωτογραφίες έργων δεν νομίζω πως έχει την απαιτούμενη αντοχή στο χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εάν έχεις ασφαλτόπανο για υγρομόνωση γιατί δεν δοκιμάζεις ασφαλτική μαστίχη (πηχτή πίσσα) για να καλύψεις το πέδιλο με τις βίδες στήριξης αφού κάνεις 2-3 σφιξίματα στις βίδες της βάσης!

Link to comment
Share on other sites

Δουλέυω πολλά χρόνια τα αγκύρια και είναι αρκετά σημαντικά απο ασφάλεια .

Εγώ δουλευω fischer που μου έχει δώσει όλα τα απαραίτητα πιστοποιητικά (και για υγρομόνωση 7 bar) και αντοχή στον χρόνο.

Το ασφαλτόπανο δεν είναι πρόβλημα - ειδικά με το αργής πήξεως . Και αν κάποιος θέλει κάτι παραπάνω βάζει και την ειδική μαστίχη DD για οροφές (κα΄νει για ασφαλτόπανο, κεραμίδι, σαντουιτς κλπ).Επίσης απο τις 2-3 σοβαρές εταιρίες εχει την καλλίτερη τιμή.

Τα φ/β θα είναι για πολλά χρόνια εκεί - θέλει προσοχή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.