Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτηση για τάσεις σε αστέρα - τρίγωνο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση γιατί διαβάζοντας για την εξεταστική μπερδεύτηκα λίγο σε ένα θέμα

Ενδεχομένως να είναι πολύ απλό το ζήτημα αλλά έχω κολλήσει . Το μάθημα είναι Ανάλυση Συστημάτων Ηλ. Ενέργειας.

Το θέμα μου είναι το εξής :

 

Βρίσκομαι στο κεφάλαιο για τα συμμετρικά τριφασικά φορτία, Όπως αναφέρει αυτά συνδέονται είτε σε αστέρα είτε σε τρίγωνο, όπως παρακάτω :

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTS7QJKxI9IQzCzI46QR964KnkwcTYX5HuYrm7XHZKYd_yfCGoHpLX2nXnXHA

 

Μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποια είναι η σχέση μεταξύ πολικής και φασικής τάσης και στα 2 φορτία ;

Η σχέση πολική Τάση= ρίζα*φασική

ισχύει και στην περίπτωση που το φορτίο μου είναι σε αστέρα και σε τρίγωνο ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Στον αστερα ισχυει: Η πολικη ταση ειναι ΡΙΖΑ3 επι την φασικη ταση και το πολικο ρευμα ειναι ισο με το φασικο ρευμα.

 

Στο τριγωνο ισχυει: Η πολικη ταση ειναι ιση με την φασικη ταση και το πολικο ρευμα (η το ρευμα γραμμης) ειναι ΡΙΖΑ3 επι το φασικο ρευμα.

 

Στον αστερα αν το φορτιο σου ειναι συμμετρικο και ισορροπημενο δηλαδη εχουν ιδιο μετρο και φαση τοτε το ρευμα που θα περναει απ τον αγωγο του ουδετερο (Ν) θα ειναι μηδεν.

 

Ελπιζω να σε καλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Φασική τάση αναφέρεις ως τάση αυτή που πέφτει πάνω στις αντιστάσεις ; (ειτε είμαι σε αστερα είτε σε τρίγωνο)

 

Οι σχέσεις αυτές ισχύουν για τα μέτρα μόνο ή για τα φασικά διανύσματα(μαζί με γωνίες) ;

Edited by ALdaperan
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.