Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση κατά παρέκκλιση άρτιων οικοπέδων ...


Recommended Posts

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων... υπάρχουν τα παρακάτω οικόπεδα

 

1: 40,00 τ.μ

2: 95,00 τ.μ

3: 45,00 τ.μ

Συνορεύουν μεταξύ τους

Και τα 3 οικόπεδα είναι άρτια κατά παρέκκλιση ....

 

Ο πελάτης μου θέλει να αγοράσει και τα 3 (Σύνολο=180 τ.μ), να τα ενώσει και να βγάλει 1 άδεια.... Μπορεί ??

 

Δηλαδή γίνεται συνένωση κατά παρέκκλιση άρτιων οικοπέδων ... σε ένα κατά παρέκκλιση οικόπεδο ???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας (και συγνώμη που άνοιξα νέο topic) ....

 

Να υποθέσω πως το ίδιο ισχύει και για τα αγροτεμάχια ???? έχω σχεδόν ίδια υπόθεση με αγροτεμάχια (κληροτεμάχια)

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή αγαπητέ :!: άλλο πράγμα αγροτεμάχια κι άλλο κληροτεμάχια. Τα κληροτεμάχια δεν κατατέμνονται, δεν αλλάζουν μορφή ούτε συνενώνονται μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

ξέρω τι είναι το το κληροτεμάχιο (επίσης έπρεπε να αναφέρω γήπεδο και όχι αγροτεμάχιο :roll: :roll: ).... αλλά είσαι σίγουρος πως δεν συνενώνονται ??? ότι απαγορεύεται κατάτμηση είναι γνωστό ...

Link to comment
Share on other sites

Απαγορεύεται αλλαγή στη θέση και τα όρια. Συνένωση, με τη νομική έννοια είναι αλλαγή ορίων. Για παράδειγμα, όταν κηρύσσεται απαλλοτρίωση σε περιοχή που υπάρχει διανομή Υπουργείου Γεωργίας δεν σεβόμαστε τα εμφαινόμενα ή υποδειχθέντα όρια κτημάτων παρά μόνο τα παλαιά (συνήθως) διαγράμματα της διανομής. Άλλωστε άν επιτρεπόταν συνένωση θα δημιουργείτο νέο ακίνητο αυτό θα ήταν "παραθυράκι" για μελλοντική κατάτμηση. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.