Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορητό κλιματιστικό


ΟΩΝ

Recommended Posts

Όπως τα λέει ο συνάδελφος σχετικά με τα multi-split, μόνο που θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το πως θα τρέξουν οι σωληνώσεις σύνδεσης με την εξωτερική μονάδα. Μάλλον θα χρειαστείς κάποια τμήματα ψευδοροφής ή ψευτοδόκαρα.

Κι σ' ένα ακόμη παραμύθι μην δώσεις βάση. Στο να προσπαθήσουν να σε ψήσουν για αγορά VRV αντί για multi. Τα συνηθίζουν κάτι τέτοια. Δεν νομίζω -για σπίτι- να χρειάζεσαι, ταυτόχρονα, αλλού ψύξη κι αλλού θέρμανση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να λάβεις υπόψη σου και το πως θα τρέξουν οι σωληνώσεις σύνδεσης με την εξωτερική μονάδα. Μάλλον θα χρειαστείς κάποια τμήματα ψευδοροφής ή ψευτοδόκαρα.

Ο εγκαταστάτης (λυπάμαι που δεν έχω βάλει Μηχανολόγο Μηχανικό να κάνει μελέτη, αλλά δεν έχω λεφτά), πρότεινε να βάλουμε την εξωτερική μονάδα στην ταράτσα, και όλες οι σωληνώσεις θα γίνουν εξωτερικά του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησα προσφορά για κλιματιστικά σε κάθε δωμάτιο, και μού έδωσαν κάτι αστρονομικές προσφορές, εκτός οικονομικού κλίματος, ωσαν να μην υπάρχει κρίση, ύφεση, χαράτσια, μειώσεις μισθών κλπ.

 

Η τιμή εξαρτάται από την εταιρία του κλιματιστικού, άλλο midea και άλλο Daikin και σαν μέτρο σύγκρισης υπάρχει και ο σκρούτζ, άλλωστε όλοι αυτό κάνουν ακόμα και οι έμποροι.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά gp1. Αφού μπορεί να γίνει έτσι, χωρίς να έχεις προβλήματα ή αντιδράσεις, κανένα πρόβλημα. Φρόντισε μόνο να βάλει τη σωστή μόνωση και κάποια μηχανική προστασία με μανδύα / κανάλι κάτι τέλος πάντων.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Η τιμή εξαρτάται από την εταιρία του κλιματιστικού

Πάντως δεν είναι δυνατόν να σού ζητάνε για τέσσερα σπλιτάκια δυόμιση χιλιάρικα...

 

Αφού μπορεί να γίνει έτσι, χωρίς να έχεις αντιδράσεις, κανένα πρόβλημα.

Πιστεύω ότι οι συνιδιοκτήτες θα γκρινιάξουν λιγότερο αν βάλω ένα multi στην ταράτσα, από ότι τέσσερις εξωτερικές μονάδες.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν είναι δυνατόν να σού ζητάνε για τέσσερα σπλιτάκια δυόμιση χιλιάρικα...

 

 

Με 1000 ευρώπουλα αγορά + 250-300 εγκατάσταση έχεις βάλει 4 midea και κανείς δουλειά σου άνετα και πίστεψέ με δεν εισαι ο μόνος που θα το κάνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Κι σ' ένα ακόμη παραμύθι μην δώσεις βάση. Στο να προσπαθήσουν να σε ψήσουν για αγορά VRV αντί για multi. Τα συνηθίζουν κάτι τέτοια. Δεν νομίζω -για σπίτι- να χρειάζεσαι, ταυτόχρονα, αλλού ψύξη κι αλλού θέρμανση.

η διαφορά των multispilts από τα VRV δεν είναι η ταυτόχρονη ψύξη/θέρμανση αφού υπάρχουν VRV (τα περισσότερα) που δεν την έχουν

Πάντως δεν είναι δυνατόν να σού ζητάνε για τέσσερα σπλιτάκια δυόμιση χιλιάρικα...

Εξαρτάται τι θέλεις και σε τι ισχύ, μπορεί να σου ζητήσουν και πολύ περισσότερα. Όπως σε όλα τα προϊόντα υπάρχει εύρος τιμών και ποιοτήτων. Άλλο το noname του supermarket άλλο οι hiend σειρές των κορυφαίων κατασκευαστών

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το να προτείνουμε μάρκες δεν είναι και τόσο σωστό. Δηλαδή άν πώ εγώ ότι απο midea έχω τραγικες εμπειρίες τί θα γίνει; θα ξεκινήσει μια κουβέντα που δεν ωφελεί. Και στα κλιματιστικά ισχύει ότι "καλό και φτηνό " δεν υπάρχει. Ακόμα όμως και στα φτηνά υπάρχουν καλά και κακα μηχανήματα. Σε αυτήν την κατηγορία μάλιστα μιάς και υπάρχει πληθώρα κατασκευαστών οι διακρίσεις είναι πιο δύσκολες.

Μια σωστή μελέτη θα σε γλιτώσει απο πολλά και θα σου μείνιε και ....σουβενίρ.

Εσύ αποφασίζεις.

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Μια σωστή μελέτη θα σε γλιτώσει απο πολλά

Συμφωνώ, αλλά φοβάμαι ότι αν αναζητήσω προσφορά από Μηχανολόγο Μηχανικό για μελέτη κλιματισμού, θα ζητήσει πολλά, παρ'ότι έχουν απελευθερωθεί οι αμοιβές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.