Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός αντοχής κοιλοδοκού


Nyrhix

Recommended Posts

Αντέχει!

Και εσυ οπαδός της οφθαλμοστατικής μελέτης? :smile:

 

Topop είσαι Θεός, η πρώτη απάντηση με έκανε πολύ να γελάσω, η δεύτερη μού έμαθε μία καινούργια λέξη!

 

 

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στο φόρουμ και θα ήθελα απεγνωσμένα την βοήθεια σας λόγω ανεπάρκειας γνώσεων.Θέλω να μάθω αν αυτό το "πατάρι" αντέχει φορτία 300kg.Έχω αναρτήσει και κάποια σχέδια.Ευχαριστώ.

 

 

Nyrhix, καλώς ήρθες στο φόρουμ! Η ερώτηση και τα σχέδια απαιτούν περισσότερη πληροφορία. Πού και πώς θα ασκήσεις π.χ. τα 300 kg; Είναι επίσης και το βάρος των κοιλοδοκών και το πάτωμα, και πολλά άλλα.

 

Επίσης στο δεύτερο σκαρίφημα που παραθέτεις απουσιάζουν οι 2 μεσαίες κολώνες στην πάνω σειρά. Και τα 6,5 m άνοιγμα είναι κάπως μεγάλο για την κοιλοδοκό που εμφανίζεις στη μέση. Υπάρχουν και άλλα (πάρα) πολλά αρνητικά που μπορώ να σου πω αλλά δεν έχει νόημα, ούτε και έχω το χρόνο, οπότε καλύτερα να τα συζητήσεις με τον καθηγητή σου. Καλή συνέχεια!

 

 

Παιδιά πώς μεταφράζεται το grillage στα τεχνικά Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πώς μεταφράζεται το grillage στα τεχνικά Ελληνικά;

Εσχάρα δοκών;

καλύτερα να τα συζητήσεις με τον καθηγητή σου.

(Εάν πρόκειται για εργασία του Πολυτεχνείου και δεν είναι κάτι "δικό του"...)

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

@Τινάκι

 

Στα αγγλικά η οφθαλμοστατική μελέτη λέγεται περιφραστικά "by inspection" και την έχω χρησιμοποιησει αρκετές φορές... Πχ αν μια δοκός 203x102x23UB στους υπολογισμούς σου σου βγαίνει οτι αντέχει ενα UDL X kN/m, τότε για το ίδιο φορτίο σε μια δοκό 152X89X16UB στους υπολογισμούς σου γράφεις δίπλα: by inspection beam is adequate.

 

Εγώ πάντως είμαι της σχολής κρατηματος του πηγουνιού με το δεξί χέρι...

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί στη φωτό κρατάς το πηγούνι με το αριστερό; :)

 

 

Έχω ακούσει στην Αγγλία και το "by engineering judgement" να χρησιμοποιείται κάποιες φορές.

Στο παράδειγμα με τις διατομές που αναφέρεις, μήπως τις έβαλες με ανάποδη σειρά; Δηλαδή αν αντέχει η μικρή, αντέχει τότε και η μεγάλη.

Link to comment
Share on other sites

Τότε γιατί στη φωτό κρατάς το πηγούνι με το αριστερό; :)

Καλόοοοοοο!!!!

Πάντως, μιάς και λες για τις φωτογραφίες, εγώ στη δική μου μέθοδο οφθαλμοστατικής, ανάβω ένα τσιγαράκι, τραβάω μια τζούρα, μισοκλείνω τα μάτια , και αναφωνώ: "....βγαίνει το πατάρι!".

Link to comment
Share on other sites

@Τινάκι

 

Σωστή! Αν αντέχει η μικρή, αντέχει και η μεγάλη. Εγώ έγραφα "by inspection" άλλοι γράφανε άλλο.

 

Στη φώτο έχω πάρει το θελτικό μου ύφος... Στην οφθαλμοστατική έχω το δεξί για να συνδυάζεται με το τσιγάρο.

 

 

 

"....βγαίνει το πατάρι!".

 

Εντάξει, εσύ το έχεις ανάγει σε επιστήμη! Θεός...

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, μιάς και λες για τις φωτογραφίες, εγώ στη δική μου μέθοδο οφθαλμοστατικής, ανάβω ένα τσιγαράκι, τραβάω μια τζούρα, μισοκλείνω τα μάτια , και αναφωνώ: "....βγαίνει το πατάρι!".

 

Εγώ δεν μπορώ. Είμαι εργοστάσιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.