Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου χωρίς υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη


stavchr

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είχα κάνει εξουσιοδότηση σε ένα πολιτικό μηχανικο να τακτοποιήσει κάποιες αυθαιρεσίες που είχε το σπίτι μου (ο μηχανικός αυτός ήταν ο κατασκευαστής-επιβλεπων μηχανικός της οικοδομής και δεσμεύτηκε να το κάνει με δικά του έξοδα ο ίδιος).Όμως δεν το έκανε ο ίδιος και έβαλε άλλον μηχανικό να το κάνει χωρίς δικιά μου εξουσιοδότηση!

Ήθελα να ρωτήσω τι ευθύνες έχουν?

Edited by stavchr
Link to comment
Share on other sites

Όποιος και να "υπογράψει" την τακτοποίηση, κάποια στιγμή θα σου ζητήσει εξουσιοδότηση εφόσον είσαι ήδη ιδιοκτήτης. Αλλιώς δε γίνεται η δουλειά. Τι σε απασχολεί εσένα όμως ποιός θα την κάνει αφού δεν θα πληρώσεις καν το πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Όποιος και να "υπογράψει" την τακτοποίηση, κάποια στιγμή θα σου ζητήσει εξουσιοδότηση εφόσον είσαι ήδη ιδιοκτήτης. Αλλιώς δε γίνεται η δουλειά. Τι σε απασχολεί εσένα όμως ποιός θα την κάνει αφού δεν θα πληρώσεις καν το πρόστιμο;

 

Το θέμα είναι ότι τακτοποίησα το σπίτι μου με άλλο μηχανικο μόνος μου (πλήρωσα τα πάντα παράβολο,προστιμο) και έχει γίνει ολοκληρωμένη υποβολή από τον δικό μου μηχανικό επειδη ο κατασκευαστής είχε δηλώσει με εξώδικο ότι θα το έκανε μέχρι μια ημερομηνία και δεν το έκανε (όλα αυτά έγιναν πριν δωθεί παράταση και έπρεπε να τρέξω για να μην χαθεί η προθεσμία)!

Ο μηχανικός του κατασκευαστή δεν έχει τεράστια ευθύνη που έκανε αρχική υποβολή δήλωσης χωρίς να έχει υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (δικιά μου δηλαδή)?

Edited by stavchr
Link to comment
Share on other sites

Να μην προχωρήσουν σε προσωρινή υπαγωγή και το αποτέλεσμα είναι ένα χαμένο παράβολο.Αν είναι μεσα στις περιπτώσεις που μπορεί να επιστραφεί ας το διεκδικήσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.