Jump to content
Sign in to follow this  
rap-kat

Τεχνικός Ασφαλείας-Μηχοπ-ΜΜΜ

Recommended Posts

καλησπέρα!

είμαι μηχανικός ορυκτών πόρων (ΜΗΧΟΠ) και έχω 2 απορίες.

Μπορεί ο ΜΗΧΟΠ να δουλέψει ως Τεχνικός Ασφαλείας σε λατομείο ορυχείο? Εάν ναι παρακαλώ να γίνει επισύναψη του σχετικού ΦΕΚ.

Μπορεί κανείς να μου βρεί το σχετικό ΦΕΚ που αναφέρεται στην ισότητα ΜΗΧΟΠ-ΜΜΜ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/84a_10.1275640659265.pdf

 

Δες το άρθρο 13 από τον παραπάνω σύνδεσμο. Όσο για την εξίσωση Μηχ.Ο.Π. με ΜΜΜ δες το άρθρο 3, παρ.2 του νέου ΚΜΛΕ στον εξής σύνδεσμο:

 

http://www.scribd.com/doc/69761807/%CE%9D%CE%95%CE%9F%CE%A3-%CE%9A%CE%9C%CE%9B%CE%95-%CE%A6%CE%95%CE%9A-1227%CE%92-2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

φυσικά και μπορείς, όχι μόνο σαν τεχνικός ασφαλείας άλλα και ως επιβλέπων μηχανικός με βάση τον νέο ΚΜΛΕ και δεν υπάρχει η έννοια της "εξίσωσης" (δεν ήταν ποτέ ή μια σχολή ανώτερη της άλλης) αλλά αντιστοιχία αρμοδιοτήτων και καθηκόντων που μπορούν να ασκούνται από τις ειδικότητες αυτές

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να βγάλει ο ΜΗΧΟΠ εργοληπτικό ΜΕΚ στις πιο κάτω κατηγορίες

- αποκάλυψης μεταλλείων

- γεωτρήσεων

- καθαρισμός και επεξεργασία νερού, στερεών και αέριων αποβλήτων

- σηράγγων

Σας ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας , θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει η δυνατότητα να βγάλει ο ΜΗΧΟΠ εργοληπτικό ΜΕΚ στις πιο κάτω κατηγορίες

- αποκάλυψης μεταλλείων

- γεωτρήσεων

- καθαρισμός και επεξεργασία νερού, στερεών και αέριων αποβλήτων

- σηράγγων

Σας ευχαριστώ.

 

Σύμφωνα με το ΠΔ 90/2014:

 

Η εγγραφή στο Μ.Ε.Κ. των διπλωματούχων ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής ή ισοτίμων σχολών της αλλοδαπής, που ασχολούνται με την παραγωγή έργων, γίνεται στις ακόλουθες κατηγορίες έργων ή εξειδικευμένες εργασίες, μετά τριετία από την έναρξη άσκησης του επαγγέλματος με βάση την ειδικότητα του διπλώματος και το χρόνο απασχόλησης:

 

ιδ) των διπλωματούχων, με άδεια άσκησης επαγγέλματος, μηχανικών ορυκτών πόρων, οι οποίοι εντάσσονται στο ΤΕΕ στην βασική ειδικότητα του μεταλλειολόγου μεταλλουργού.
− στην πρώτη βαθμίδα του Μ.Ε.Κ., μετά τετραετία από την άδεια άσκησης επαγγέλματος, για έργα σηράγγων, αποκαλύψεων μεταλλείων και γεωτρήσεων ή
− στην δεύτερη βαθμίδα του Μ.Ε.Κ., αν έχει συμπληρωθεί εξαετία από την άδεια άσκησης επαγγέλματος και εφόσον αποδεικνύεται σχετική εμπειρία, για έργα
σηράγγων, αποκαλύψεων μεταλλείων και γεωτρήσεων.
Της προαγωγής τους σε ανώτερες βαθμίδες, για έργα σηράγγων, αποκαλύψεων μεταλλείων και γεωτρήσεων, με τις ίδιες προϋποθέσεις που ισχύουν για τους μηχανικούς μεταλλείων.
 
Edited by gbazdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.