Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια σε mini αυτοματισμό


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους τους συναδέλφους!

Θέλω να φτιάξω εναν μικρο αυτοματισμό και θα ήθελα προτάσεις και ιδέες έτσι ώστε να μου βγει οικονομικός. Θα έχω ένα σύστημα με μια σειρήνα το οποίο κάθε 3 min θα δίνει ρεύμα στην σειρήνα για 5sec και ξανά το ίδιο και μόλις νυχτώνει να απενεργοποιείτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

Δεν νομίζω ότι το διπλό χρονικό που προτείνει ο nvel ταιριάζει στην περίπτωση , κ ο λόγος είναι ότι, οι χρόνοι που έχει (Α 60sec B 40sec) είναι μικροί για το συγκεκριμένο αυτοματισμό που θέλεις να κάνεις(Α 3min B 5 sec)

Σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις 2 χρονικά σαν αυτό με πολλαπλούς χρόνους. Όπου, ο χρόνος λειτουργιάς του ενός θα είναι ταυτόχρονα κ ο χρόνος υστέρησης του άλλου. Αρα θα πρέπει να περάσεις το πηνίο του Α από μεταγωγική επαφή του Β, κ το πηνίο του Β από μεταγωγική επαφή του Α ενώ, η σειρήνα θα ενεργοποιείτε μόνο από το ένα χρονικό. Για την ενεργοποίηση / απενεργοποίηση ή χρονοδιακόπτη ή φωτοκύτταρο

H3BA_Time_Switch.summ.jpg

 

 

Σε χωράφι το πας? για να διώχνει τα πουλιά?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη nvel άλλα όταν λες, ένα χρονικό με ρυθμιζόμενους χρόνους on/off κατάλαβα 2πλο χρονικό κ επειδή τα δουλεύω ξέρω ότι έχουν αυτούς τους χρόνους (60-40) που αναφέρω, τώρα, εάν έχεις κάτι άλλο κατά νου διευκρίνισε το

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι δυνατόν η αγορά να έχει μόνο ένα τύπο χρονικού, αυτόν που δουλεύεις. Ενδεικτικά

Schneider RE11RLMU, RE11LLBM, RE11RLJU, RE7CV11BU

abb CT-TGD

η siemens πρέπει να έχει μόνο σε πολλαπλών λειτουργιών ρελέ

αντίστοιχα έχουν και άλλοι κατασκευαστές

Link to comment
Share on other sites

αύτές είναι εφαρμογές!

δοκίμασε και εδώ http://industrial.omron.eu/en/products/catalogue/control_components/timers/default.html

μάλλον ένα flicker με διπλό χρόνο σου κάνει + το φωτοκύτταρο,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θα χρειαστείς ένα ρελέ με ανοιχτές και κλειστές επαφές δυο χρονικά ένα μπουτόν και ένα clock.

Σου περιγράφω την συνδεσμολογία όσο αυτό είναι δυνατόν.

 

Θα συνδέσεις το ρελέ σου στο Ν.

Πας την φάση σε μια κλειστή επαφή του clock που το έχεις ρυθμίσει να λειτουργεί την ώρα που εσύ θες,από την κλειστή του clock πας σε μια κλειστή επαφή του χρονικού σου(Τ1) που είναι ρυθμισμένο να μετράει 3sec συνεχίζεις με το μπουτόν και συνδέεις παράλληλα πάνω σε αυτό μια ανοιχτή επαφή του ρελέ σου(αυτοσυγκράτηση) και μια ανοιχτή του άλλου χρονικού σου(Τ2) που μετράει για 5λεπτά,από εκεί πας στο ρελέ.

Από την φάση πάλι τραβάς δεύτερο καλώδιο σε μια ανοιχτή επαφή του ρελέ σου και από εκεί στο χρονικό Τ1.Από την φάση ξανά σε μια ανοιχτή του Τ1 χρονικού και μετά στο Τ2.

και τέλος από την φάση στο clock και φυσικά στο Ν.

Σχεδίασε το σε χαρτί όπως το ακούς και θα καταλάβεις την λειτουργία του.

Πρόχειρα που το έκανα νομίζω πως δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.