Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διατομής σωληνώσεων


mech.eng

Recommended Posts

Θελω να τοποθετησω χωνευτο σωληνα σπιραλ και μεσα σε αυτον πρεπει να περασω 5 μονοπολικα καλωδια ΝΥΑ 2.5 mm2.

Προκειται για φαση(μαυρο),ουδετερο,γειωση,επιστροφη(κοκκινο),επιστροφη(κοκκινο).

Εδω ερχετε το ερωτημα μου , μιας και ειμαι νεος μηχανικος.

Ο κανονισμος αναφερει οτι για να περασω 3*2,5 mm2 μονοπολικα , θα πρεπει να χρησιμοποιησω σωληνα Φ16.

Δηλαδη , στο 3*2,5 συμπεριλαμβανει το πληθος των ενεργων αγωγων μονο η μηπως συμπεειλαμβανει και την γειωση???

Στο 5*2.5 mm2 που ειναι και η περιπτωση μου , τι σωληνα πρεπει να χρησιμοποιησω?

Προκειται για μονοφασικη παροχη και συνεπως ο ουδετερος θεωρειται ενεργος αγωγος.Τα καλωδια θα ειναι ολα ΝΥΑ.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονισμος αναφερει οτι για να περασω 3*2,5 mm2 μονοπολικα , θα πρεπει να χρησιμοποιησω σωληνα Φ16.

 

 

Αυτό που ακριβώς το λέει ο κανονισμός?( hd384)

Link to comment
Share on other sites

O κεηε το ανεφερε.

 

Μα ΚΕΗΕ δεν υπάρχει ή μάλλον καταργήθηκε, κ στην θέση του υπάρχει από το 2006 ο ΕΛΟΤ HD 384

Link to comment
Share on other sites

Λεει κατι διαφορετικο ο ελοτ? Ωστοσο,το ερωτημα μου ειναι αλλο.Αν δεν γνωριζεις,καλυτερα να μην το συνεχισουμε.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μιλας για 2,5 μμ2 και επιστροφες. τι ακριβως θες να κανεις? Διοτι αν προκειται για φωτισμο μαλλον κατι λαθος κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο λές οτι κάνω λάθος. Πρόκειται για ένα κύκλωμα και οι αγωγοί του τοποθετούνται σε ένα σωλήνα. Τί ακριβώς σου φαίνεται περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

σε φωτισμο θα χρησιμοποιησεις καλωδια-αγωγους διατομης 2,5 μμ2? Υπερβολικο, τι αποστασεις ή τι φορτια εχεις που μπορει να εχουν πτωση τασης που να απαιτουν τετοια διατομη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.