Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή διατομής σωληνώσεων


mech.eng

Recommended Posts

Δεν ειναι ευκολο...αυτο επαγυεται στον εγκαταστατη αν θα κανει "ανετη" την εγκατασταση κα ισυμφωνα με το γραμμα του νομου ή θα στριμωξει ολα τα καλωδια σε μια σωληνα. το καλυτερο ειναι η μεση λυση που και παλι ειναι θεμα του εγκαταστατη. Ουτε υπερβολικες σωληνες "αδειες" ουτε και στριμωγμενα καλωδια και κυκλωματα σε ελαχιστες σωληνες.

Link to comment
Share on other sites

... ποσο ευκολο ειναι να περασεις νεες γραμμες αν συμβει κατι?

 

στη περίπτωση όπου: 7 ΝΥΑ 1,5 στην φ 16 κ 5 ΝΥΑ 2,5 στη φ16 είναι αρκετά εύκολο ,ομοίως

κ για την φ13,5 5 ΝΥΑ 1,5 κ 3 ΝΥΑ 2,5

Αλλά, σε κάθε περίπτωση πάλι θέλει μαεστρία κατά την αρχική καλωδίωση δεν πρέπει να αφήσεις τα καλώδια να στρίψουν μεταξύ τους όταν τα τραβάς με την ατσάλινα

 

στις υπόλοιπες που αναφέρω είναι αρκετά δύσκολο, χρονοβόρο κ αντιοικονομικό , πρέπει να αφαιρέσεις όλα τα ΝΥΑ που έχει η σωλήνα κ να τα ξαναπεράσεις μαζί με τα νέα, με κίνδυνο τα παλιά ΝΥΑ να ‘’πληγωθούν’’, σε αυτή την περίπτωση γίνεται αντικατάσταση με νέων ΝΥΑ

edit

εγώ προσωπικά έχω καταργήσει την φ13,5, δεν την χρησιμοποιώ

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν χρησιμοποιεις 13,5? Στα κατεβασματα παντα 16αρα βαζεις? Εγω δουλευω και 11αρα, κυριως σε μικρες αποστασεις για φωτιστικα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν χρησιμοποιεις 13,5?

Είναι ποιο άνετη κ δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή αγοράς από την 13,5

 

Στα κατεβασματα παντα 16αρα βαζεις?

 

 

Ανάλογα το κατέβασμα, πάντως στις οριζόντιες μόνο 16αρα

 

Εγω δουλευω και 11αρα, κυριως σε μικρες αποστασεις για φωτιστικα.

 

11αρα μόνο όταν μου πέφτει δοκάρι, απλό ξύσιμο και στερέωση με ρόκα ,κ για να μην γίνει τυφλό σημείο κολάω καπάκια από μπουάτ

Link to comment
Share on other sites

Είναι η 5η αναθεωρημένη επίτομη έκδοση του 1998.

Οι συγγραφείς μάλλον είναι Τεχνολόγοι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί με μεγάλη εμπειρία. Πάντως η μελέτη τους, σύμφωνα με την άποψή τους, είναι υποδειγματική.

Link to comment
Share on other sites

ε, τότε να την ξαναγράψουν

 

Γιατί πρέπει να κάνω edit για να διορθώσω το μέγεθος της γραματοσειράς ?

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Ε ωραία να το ξαναγράψουν αλλά ποιός μας εγγυάται ότι θα έχει λιγότερα τυπογραφικά λάθη;

Εγώ δεν αγοράζω και άλλο βιβλίο Ηλεκτροτεχνίας...

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.