Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος ΠΕΑ


antboton

Recommended Posts

Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης πεθάνει και θέλει η γυναίκα του να είναι στο ΠΕΑ το δικό της όνομα κάνεις απλά ανάκληση του ΠΕΑ ή εκδίδεις ξανά καινούργιο (εννοείται ο ίδιος επιθεωρητής);

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, απλά εννοώ αν η γυναίκα του θανόντα επιθυμει να ξαναεκδοθεί ΠΕΑ μπορεί να γίνει ξανά χωρίς να προκύψει κάποιο πρόβλημα από την πλευρά του επιθεωρητή

Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση. Δε το είχα σκεφτεί ποτέ. Δηλαδή αν δεν έχει αλλάξει τίποτα (π.χ. βελτιώσεις, ριζική ανακαίνιση κλπ ) και απλώς θέλει να ξαναβγάλει ΠΕΑ...

 

Π.χ. σε περίπτωση που έχεις βάλει ηλιακό και θέλεις για κάποιο λόγο να φαίνεται βελτιωμένη κατάταξη, δε σε εμποδίζει τίποτα να βγάλεις νέο ΠΕΑ εντός 10ετίας.

 

Αν τώρα χωρίς να έχει κάνει τίποτα θέλει νέο ΠΕΑ (???)......

 

Μάλλον της ξανακάνεις επιθεώρηση. Αν ο άλλος θέλει σώνει και καλά...

 

Αν όμως θέλει να αλλάξει μόνο ονοματεπώνυμο, δεν νομίζω να στο δεχθούνε με ανάκληση.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Φίλε antboton

 

Απ'ότι γνωρίζω ανάκληση σε ΠΕΑ που έχει εκδοθει με λόγο μόνο την αλλαγή ονόματος ιδιοκτητών δεν γίνεται αποδεκτή. Εάν εκδόσεις ΠΕΑ για το ίδιο κτήριο χωρίς να υπάρχει λόγος αλλαγής χρήσης ή ριζικής ανακαίνισης θα έχεις πετύχει την έκδοση δύο ΠΕΑ για το ίδιο κτήριο χωρίς να υπάρχει λόγος... Η ΕΥΕΠΕΝ δεν νομίζω να μπορεί να σου δικαιολογήσει αυτήν την ενέργεια...θα πρέπει να δώσεις πολλές εξηγήσεις που αμφιβάλλω εάν θα γίνουν δεκτές...

Link to comment
Share on other sites

Ανάκληση κάνεις όταν για την ίδια επιθεώρηση έχεις καταχωρήσει κάτι λάθος.

 

Οποιαδήποτε στιγμή όμως μπορεί να ζητήσει ένας ιδιοκτήτης ΠΕΑ χωρίς να έχει κάνει αλλαγή χρήσης ή/και ριζική ανακαίνηση. Μπορεί να έχει βάλει ηλιακό, μονώσεις, να έχει βελτιώσει την κατηγορία αυτοματισμών... για οποιοδήποτε λόγο, χωρίς να χρειάζεται να δώσει κανένας εξηγήσεις στο υπουργείο.

Μπορεί να θέλει να ανεβάσει την κατηγορία του κτηρίου για να το πουλήσει σε καλύτερη τιμή, ή να έχει βίτσιο να βγάζει νέο ΠΕΑ κάθε τρίμηνο. Δε του το απαγορεύει κανένας. Ο νόμος λέει πότε οπωσδήποτε πρέπει να βγάλει νέο ΠΕΑ (ριζική ανακαίνιση, πέρας 10ετίας) όχι πότε έχει την δυνατότητα να βγάλει.

 

Είναι διαφορετικές επιθεωρήσεις και δεν έχουν να κάνουν με την διαδικασία της ανάκλησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε hkamp,

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός....Το ΠΕΑ που έχει εκδωθεί για ένα κτίριο ή τμήμα αυτού έχει ισχύ για 10 χρόνια. Η ανάκληση στην παρούσα φάση γίνεται για την διόρθωση λαθών στα γενικά στοιχεία του κτιρίου ή σε λανθασμένα δεδομένα εισαγωγής στο xml αρχείο. Όταν όμως γίνονται αλλαγές στο κτίριο, οι οποίες επηρεάζουν την ενεργειακή του κατηγορία δεν μπορεί να εκδοθεί νέο ΠΕΑ παρά μόνο μέσω της διαδικασίας ανάκλησης για να μην υπάρχουν δυο διαφορετικά ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο. Η ΕΥΠΕΝ ετοιμάζεται να συνδέσει το νέο κτίριο που προκύπτει μετά τις αλλαγές με το παλιό ΠΕΑ με μια διαδικασία ανάλογη που επιτυγχάνεται με το πρόγραμμα εξοικόμηση κατοίκον και θα την έχει έτοιμη στο προσεχές μέλλον και αυτό μου το είπαν τηλεφωνικά για περίπτωση κτιρίου που άλλαζε ενεργειακή κατηγορία λόγω εφαρμογής των σεναρίων που πρότεινα από τον ιδιοκτήτη. Μπορείς να τηλ και να στα διευκρινήσουν και επιβεβαιώσουν τα παραπάνω...Με αυτή την λογική η έκδοση πολλαπλών ΠΕΑ για το ίδιο κτίριο χωρίς κάποιο λόγο και χωρίς να υπάρχει σύνδεση μεταξύ τους δεν επιτρέπεται και πόσο μάλλον ....το βίτσιο έκδοσης ΠΕΑ κάθε τρίμηνο χωρίς λόγο.....

Και κάτι ακόμα...μου ζήτησαν αποδεικτικά που επιβεβαιώνουν τις αλλαγές που έκανε ο ιδιοκτήτης και αλλάζουν την ενεργειακή κατηγορία του κτιρίου για να προχωρήσουν στην έγκριση του αιτήματος ανάκλησης.....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, περιέργα μου ακούγονται όλα αυτα. Στο σενάριο που κάποιος αναθέτει σε κάποιον ΠΕΑ αλλά τσακώνονται για κάποιο λόγο και δεν θέλουν να συνεχίσουν τη συνεργασία δεν δίνει το δικαίωμα στον επιθεωρητή να κάνει οριστική ανάκληση? Επίσης ο ιδιοκτήτης αναθέτει την έκδοση του ΠΕΑ σε άλλον επιθεωρητη. Τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση; Τέλος έχω και εγώ την αίσθηση ότι κάθε ιδιοκτήτης έχει δικαίωμα να εκώσει όσα ΠΕΑ θέλει για να επιβεβαιώσει απο 1-2 ή και 3 επιθεωρητές ότι όντως έγινε σωστή η κατάταξη του κτιρίου..

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια θα έπρεπε να είχανε ήδη ένα σύστημα που συνδέει μονοσήμαντα κάθε κτήριο (ολόκληρο ή τμήμα του) με το ΠΕΑ ώστε να ελέγχεται κάθε αλλαγή. Και να ξέρουν ποιο είναι το <<τρέχον>>. Να ελέγχεται και η δουλειά των επιθεωρητών. Παράλειψή τους που δε το κάνανε ήδη.

 

Αυτό δε σημαίνει πως θα πρέπει να κάνεις ανάκληση του ΠΕΑ. Εκδίδεις νέο.

Ας υποθέσουμε ότι θέλει ο ιδιοκτήτης μετά από αλλαγές να βελτιώσει την κατάταξη. Ανάκληση μπορεί να κάνει μόνο ο ίδιος στο ΠΕΑ του. Δεν έχω δει πουθενά να λέει το ΕΥΕΠΕΝ ότι όταν βγάζεις ΠΕΑ ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να έρχεται πάντα στον ίδιο επιθεωρητή. Οτι τον έχεις αγκαζάρει εφ΄ όρου ζωής σαν πελάτη. Οπου θέλει θα απευθυνθεί. Και πως θα κάνει ανάκληση ο νέος επιθεωρητής; Δεν το έχω δει ακόμα πραγματοποιήσιμο σα διαδικασία. Τέλος πάντων....

 

Μπορεί όμως και να κάνω λάθος.

 

Οσο αφορά τα τηλέφωνα στο ΕΥΕΠΕΝ.. είναι πολλές φορές χαμένα λεφτά σε μονάδες. Απ΄ ότι έχω καταλάβει δυστυχώς, εκεί απαντάει ο κάθε υπάλληλος με βάση ότι νομίζει. Μπορεί να ξαναπάρεις τηλέφωνο για το ίδιο θέμα και άλλος υπάλληλος να σου πει τελείως διαφορετικά πράγματα.

Αυτό ειδικά, να σου ζητάνε αποδεικτικά των αλλαγών, μου θυμίζει τη γνωστή δημοσιουπαλληλική νοοτροπία. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να σου ζητάνε χαρτιά για να διαπιστώσουν αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου. Αν θέλουν να σε ελέγξουν, υπάρχει αρμόδιο τμήμα στο ΕΥΕΠΕΝ γι αυτή τη δουλειά.

Edited by hkamp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επομένως από τα παραπάνω καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει περιορισμός στην έκδοση ΠΕΑ είτε απο τον ίδιο είτε από άλλο επιθεωρητή. Απλά στην περίπτωση που δεν καταλήξουν ιδιοκτήτης και επιθεωρητής μπορεί ο επιθεωρητής να κάνει οριστική ανάκληση/ακύρωση του ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.