Μετάβαση στο περιεχόμενο

λαθος μετρα στην τακτοποιηση


Recommended Posts

γεια χαρα,λοιπον με τον Ν.4014/11 τακτοποιησα με οριστικη υποβολη(εχω πληρωσει το προστιμο εφ'απαξ), σοφιτα 50τμ στην οποια υπηρχε μπαλκονι 3,30μ.

Ο μηχανικος μου ομως κατα λαθος (που μολις σημερα βρηκα)το εχει δηλωσει 1,50μ.

Τι γινεται στην περιπτωση αυτη μπορει να το διορθωσει?εγω τι φταιω?και τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

εφόσον δεν έχει υποβάλει τα σχέδια και δικαιολογητικά και να έχει ολοκληρωσει την υπαγωγή , μπορεί να διορθώσει οτισδήποτε Το μπαλκόνι αν δεν κάνω λαθος παει σαν πολεοδομική παράβαση με προυπολογισμό και αν δεν ξεπερνά αυτός τα 5000 Ε δεν αλλαζει το συνολικό πρόστιμο

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

επομένως μην ανησυχείς , απλά συζήτησέ το με τον μηχανικό σου Το σύστημα είναι εδώ και λιγους μήνες έτοιμο και μπορείς να κάνεις πιο ευκολα και τις όποιες αλλαγες θέλεις (προβλέπονται με τις αλλαγες που έγιναν σε αυτό και δεν χρειάζονται πλεον φαξ στο ΤΕΕ)

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε και ο Γιώργος παραπάνω, θα το διορθώσει μόνο στα σχέδια .Τα πρόστιμα δεν αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις,το forum με εχει βοηθησει πολλες φορες Στην συναντηση που ειχα με τον μηχανικο μου οταν προεκυψε το προβλημα μου ειπε οτι θα προσπαθησει να τι διορθωσει και ισως χρειαστει να πληρωσω για αυτη την διαφορα στα μετρα που υπολειπονται.

Μηπως δεν καταλαβα καλα και τα παραπανω μετρα που βγαινει το μπαλκονι εξω φαινεται βοηθητικος χωρος ο οποιος ειναι στο δωμα?Σε αυτη την περιπτωση διορθωνεται η αρχικη δηλωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.