Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έμμεση ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ


oliaf

Recommended Posts

Καλησπέρα,

θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε στο εξής θέμα: Είμαι έμμεσα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ (μέσω της μητέρας μου) και βρήκα μια δουλειά ως υπάλληλος γραφείου. Ο εργοδότης μου ζήτησε αριθμό μητρώου ασφαλισμένου στο ΙΚΑ. Εγώ μπορώ να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ(άμεσα ασφαλισμένη) και παράλληλα να διατηρώ το δικαίωμα περίθαλψης από το ΤΣΜΕΔΕ ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Από τη στιγμή που δουλεύεις παύεις να είσαι προστατευόμενο μέλος άρα και έμμεσα ασφαλισμένη και έχεις την δική σου άμεση ασφάλιση, στο ΙΚΑ στην περίπτωσή σου. Δεν γνωρίζω εάν, επειδή είσαι φοιτήτρια, μπορείς να πάρεις απαλλαγή από το ΙΚΑ διατηρώντας την ασφάλισή σου στο ΤΣΜΕΔΕ και πληρώνοντας ένα μικρό ποσοστό στο ΙΚΑ όπως αν ήσουν άμεσα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά δεν το νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε στο εξής θέμα: Είμαι έμμεσα ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ (μέσω της μητέρας μου) και βρήκα μια δουλειά ως υπάλληλος γραφείου. Ο εργοδότης μου ζήτησε αριθμό μητρώου ασφαλισμένου στο ΙΚΑ. Εγώ μπορώ να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ(άμεσα ασφαλισμένη) και παράλληλα να διατηρώ το δικαίωμα περίθαλψης από το ΤΣΜΕΔΕ ή όχι;

 

Mε την πρόσληψή σας ασφαλίζεσθε άμεσα πλέον στο ΙΚΑ και θα αποκτήσετε αριθμό μητρώου ασφαλισμένου στο ΙΚΑ , από το οποίο και καλύπτεσθε για τις περιπτώσεις περίθαλψης (με βάση τις προυποθέσεις που ισχύουν κάθε φορά για το ΙΚΑ )

Στο πριφίλ σας βλέπω ότι είστε φοιτητής και με δεδομένο αυτό καλό θα ήταν να ρωτήσετε στο ΤΣΜΕΔΕ αν υπάρχει κάποια περίπτωση να έχετε κάλυψη δαπανών περίθαλψης από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.