Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογικό πρόβλημα


VasilisP

Recommended Posts

empty.gif

Έχω ενα Μοτέρ 7.5 KW σε απόσταση 400 μέτρα απο το ρολόι της ΔΕΗ.Η παροχή δίνει 380 Volt .Ψάχνω τι καλώδιο να βάλω προκειμένου η πτώση τάσεως να είναι τέτοια ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει το μοτέρ κανονικά.Αν ξέρει κάποιος ας μου πει γιατί απ'οτι φαίνεται στην Ηλεκτροτεχνία πάσχω :/

Link to comment
Share on other sites

a>

Έχω ενα Μοτέρ 7.5 KW σε απόσταση 400 μέτρα απο το ρολόι της ΔΕΗ.Η παροχή δίνει 380 Volt .

Συγνώμη ποιον αγωγό ψάχνεις?

1.Αγωγό κεντρικής παροχής ΔΕΗ από τον μετρητή μέχρι τον κεντρικό πίνακα διανομής ή,

2.Τον αγωγό από τον κεντρικό πίνακα που μπορεί να είναι και ο πίνακας του κινητήρα μέχρι τον κινητήρα?

Ότι και να θέλεις το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεσαι τα ηλεκτρικά μεγέθη που έχει επάνω το ταμπελάκι του κινητήρα και έπειτα μια σειρά υπολογισμών συν τον τρόπο τοποθέτησης του αγωγού. Θα σε συμβούλευα να ψάξεις στο βιβλίο ηλεκτρικές εγκαταστάσεις του Ντοκόπουλου.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

 

Δείτε ενδεικτικά το θέμα Υπολογισμός πτώσης τάσης και συνεχίστε εκεί τη συζήτηση αν χρειαστεί.

 

Το παρόν κλειδώνεται και θα διαγραφεί.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.