Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιομηχανική καμινάδα


 
chrkyr

Recommended Posts

Παιδια ειμαι καινουριος μηχανικος οποτε η εμπειρια μου ειναι ελαχιστη.

Θελω να μοντελοποιησω μια μεταλλικη κυκλικη βιομηχανικη καμιναδα 60μ και διαμετρου 4.20μ οπου στο πανω μερος της θα εχει ενα damper και στη βαση της ενα κεφαλοδεσμο σκυροδεματος οπου θα συγκεντρόνωνται 9 πασσαλοι.

Δεν εχω ιδεα απο που να ξεκινησω. Το μονο που εχω μοντελοποιησει μεχρι τωρα ειναι συνηθη κτιρια.

Δεν ξερω ουτε πως μπορω να μοντελοποιησω το damper στην κορυφη της καμιναδας ουτε πως να διαστασιολογησω την πλακα σκυροδεματος στη βαση της (μεχρι τωρα εχω μαθει πως να διαστασιολογω την πλακα θεμελιωσης οταν τα φορτια ειναι συγκεντρωμενα απο τα υποστυλωματα). Ειμαι σε φαση αναζητησης των παντων. Προσπαθω να βρω πληροφοριες για καμιναδες στους ευρωκωδικες αλλα προς το παρων δεν εχω βρει τπτ, τι φορτια πρεπει να του βαλω κ πως θα γινει γενικα η ολη μοντελοποιηση. Οποτε η οποιαδηποτε πληροφορια μπορει να ειναι χρησιμη.

Το προγραμμα που θα χρησιμοποιηθει θα ειναι το SAP2000.

Αν μπορει καποιος ας μου απαντησει οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.