Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κενό ορόφου (τρύπα)


Recommended Posts

Κενό ορόφου (τρύπα)

 

Με τον ΝΟΚ η δημιουργία τρύπας (αίθριο) σε ορόφους για τον φυσικό φωτισμό μετράει στην δόμηση; Και τι διαστάσεις πρέπει να έχει; Θέλω να δημιουργήσω ένα κενό οπού στην ταράτσα να σκεπαστεί με σκεπή από plexiglass . Παλιά ήξερα ότι δεν μετρούσε στους ορόφους τώρα με τον ΝΟΚ έχω μπερδευτεί γιατί ως αίθριο αναφέρει τα μη στεγασμένα τμήματα και δεν είναι διαμπερής άνοιγμα ( εκτός αν θεωρείται διαμπερές άνοιγμα οι διαφώτιστοι σκεπή με την πόρτα του ισογείου) . επίσης αν αφαιρείται , αφαιρείται όλη η επιφάνεια η μόνο όση είναι μεγαλύτερη από Δ .

Link to comment
Share on other sites

Φωταγωγός λέγεται η τρύπα που περιγράφεις

και όχι αίθριο.

Ο περιορισμός κατά ΝΟΚ

έγκειται στο εμβαδόν του φωταγωγού - κατακόρυφος αγωγός -

το οποίο πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,50 μ² για να μην προσμετρά στην δόμηση.

 

Βέβαια δεν ξεκαθαρίζεται στον ΝΟΚ

όπου στο άρθρο 11 (Σ.Δ.) και στην παράγραφο 6,η

απαιτεί το μισό τετραγωνικό μέτρο για εξυπηρέτηση μηχανολογικών εγκαταστάσεων.

Συνεχίζει στην ίδια πρόταση και περιγράφει αίθρια, διαμπερή ανοίγματα, ή οδεύσεις που λειτουργούν ως φωταγωγοί ή αγωγοί κυκλοφορίας αέρα, των οποίων η επιφάνεια δεν προσμετρά στη δόμηση,

χωρίς όμως να γίνεται μνεία για το ποιές είναι οι ελάχιστες διαστάσεις αυτών προκειμένου να μην προσμετρήσουν.

Άρα - μάλλον - πρέπει ο περιορισμός να είναι το εμβαδό τους να μην υπερβαίνει το μισό τ.μ.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ένα χώρο μεγάλου εσωτερικού ύψους θες να κάνεις, έτσι? Μετρά μια φορά στο επίπεδο του δαπέδου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός διαστάσεων. Αν και μια υπάλληλος πολεοδομίας μου είχε πει κάτι για 1,20*1,20 αλλά δεν το είχα βρει πουθενά γραμμένο.

Το αίθριο και ο φωταγωγός είναι ασκεπής χώροι κατά ΓΟΚ & ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά ΓΟΚ και σύμφωνα με την πολεοδομία ήξερα το 1.20*1.20 αλλά δεν το είχα βρει πότε. Ο φωταγωγός είναι ασκεπής χώρος αλλά με τον ΓΟΚ σίγουρα αν π.χ. σε μια μεζονέτα άφηνες τρύπα στην πλάκα πάνω από το καθιστικό για να έχει αυτό ύψος 6 μ. δεν το μετρούσες στην δόμηση, με το ΝΟΚ τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να ισχύει κάτι άλλο? Γιατί να μετράμε ένα χώρο που δεν κατασκευάζουμε?

Αν δηλαδή είχες ένα ισόγειο με ύψος 6μ θα το μέτραγες δυο φορές στη δόμηση επειδή περνάει το σύνηθες ύψος ορόφου? Γιατί να το μετρήσεις όταν συμβαίνει τοπικά σε ένα κτίριο. Μη σου πω κιόλας οτι πρέπει να αφαιρείς και τους εξωτερικούς τοίχους (όταν η τρύπα εφάπτεται σε εξωτερικό τοίχο) γιατί κανονικά είναι τοίχοι ισογείου και έχουν ήδη μετρηθεί μια φορά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.