Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου - ημιυπόγειος χώρο


c.gargala

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ο πελάτης έχει βάσει οικοδομικής άδειας έναν υπόγειο αποθηκευτικό χώρο 205 τμ, που στην πραγματικότητα είναι ημιυπόγειος χώρος, διαμπερής με φυσικό φωτισμό και αερισμό (δύο από τα παράθυρα που φαίνονται στην άδεια έχουν μετατραπεί σε πόρτες εισόδου και εξόδου κινδύνου) Λειτουργεί χρόνια ως αθλητικός σύλλογος και τώρα θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας γυμναστηρίου-αθλητικού συλλόγου. Τί διαδικασία χρειάζεται μιας και δεν είναι χώρος κύριας χρήσης; Μπορεί να τακτοποιηθεί ο χώρος βάσει Ν.4014/2011, να δηλωθεί η αλλαγή χρήσης και μετά να ξεκινήσει η διαδικασία αδειοδότησης λειτουργίας; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελικά, δεν πήρα απάντηση από κανέναν,αλλά σκέφτηκα να γράψω τη λύση στο πρόβλημα όπως προέκυψε από τη δικιά μου περίπτωση:

1.Η αλλαγή χρήσης,μαζί με τα ξεμπαζώματα και την αλλαγή των όψεων,δηλώθηκαν με το Ν.4014/2011, πληρώθηκε όλο το πρόστιμο εφάπαξ,ολοκληρώθηκε η υπαγωγή και εκτυπώθηκε η βεβαίωση για χώρους κύριας χρήσης που βγαίνει από το σύστημα του ΤΕΕ.

2.Επόμενο βήμα, η χορήγηση βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης.Χρειάστηκαν:

2.1)Η βεβαίωση του συστήματος δήλωσης του Ν.4014/2011,για χώρους κύριας χρήσης,μαζί με όλο το τεύχος της δήλωσης,όπου

φαίνεται η αλλαγή χρήσης που δηλώθηκε

2.2)επικυρωμένες από την αρμόδια πολεοδομία κατόψεις,τομές(για τα ύψη) καθώς και το στέλεχος της Ο.Α.,

2.3)τα νέα αρχιτεκτονικά σχέδια (κατόψεις και τομές, με εξόδους κινδύνου κλπ),όπου φαίνονται οι χώροι,τα ύψη και η χρήση τους

(4-5 αντίγραφα,αναλόγως πολεοδομίας)

2.4)Εξουσιοδότηση του υπεύθυνου της επιχείρησης ή του συλλόγου ή εξουσιοδοτημένου εκπροσώπου προς το μηχανικό,να

ολοκληρώσει τη διαδικασία βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης

2.5)Υ.Δ.μηχανικού ότι τα σχέδια που κατατίθενται θα είναι τα ίδια με αυτά που θα κατατεθούν στο σύστημα του ΤΕΕ για δήλωση

αυθαίρετων κατασκευών και χρήσεων βάσει Ν.4014/2011

2.6)Τεχνική έκθεση μηχανικού

3.Χορηγήθηκε η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης,κατόπιν αυτοψίας (μετά από 1.5-2 μήνες περίπου)

4.Ακολουθεί διαδικασία πιστοποιητικού πυρασφάλειας και μετά μπορεί να ολοκληρωθεί η άδεια λειτουργίας

 

Προσοχή! Πρέπει υποχρεωτικά όλοι οι χώροι να έχουν ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,60μ (κατά ΓΟΚ '85) ή 2,70μ νομίζω κατά ΝΟΚ.

Στη δική μου περί[τωση ζητήθηκε τουλάχιστον 2,60μ και η αυτοψία έγινε κατόπιν αλλαγών στο χώρο,ώστε να κλειστούν όλοι οι χώροι που είχαν χαμηλότερο ελεύθερο ύψος και να φανούν στα νέα σχέδια ως βοηθητικοί-αποθηκευτικοί χώροι.

 

Ελπίζω να βοήθησα έτσι κάποιον από τους 390 συναδέλφους που έχουν δει το post μέχρι στιγμής :)

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Κι ουτε ενας να βοηθησει απο τους 390...!περαν της πλακας σαν την προσωπικη εμπειρια δεν εχει!ειδικα στην ελλαδα οπου καθε πολεοδομια ζηταει οτι θελει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έτσι φίλε μου geokaloger! Ο καθένας μόνος του πρέπει να βρει την άκρη του...Υπομονή και πάλι υπομονή σε μας τους νέους μηχανικούς!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα φίλοι συνάδελφοι,

 

Ανέλαβα την έκδοση άδειας ενός γυμναστηρίου και την επέκταση ενός άλλου -του ίδιου πελάτη

 

Ως νέος μηχανικός όμως δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτή τη διαδικασία παρά μόνο τα θεωρητικά από τους νόμους που κάθομαι και διαβάζω. Για αρχή έχω το ακόλουθο πρόβλημα.

 

ΤΟ υπάρχων γυμναστήριο είναι σε ημιυπόγειο χώρο καθώς και το ο χώρος που διερευνάται για το δεύτερο. Οι νέες ρυθμίσεις άρθρο 3 λένε

 

"Η άθληση ή άσκηση των εκγυμναζόμενων δεν επιτρέπεται να πραγματοποιείται σε υπόγειους χώρουςΗ άθληση ή άσκηση των εκγυμναζόμενων δεν επιτρέπεται να πραγματοποιείται σε υπόγειους χώρους"

 

Ξέρω ότι είναι απλά ανάγνωση αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω ότι δεν υπάρχει θέμα. Έχει μικρά παράθυρα αλλά αυτό επίσης είναι κάτι που αλλάζει.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι εννοείς ημιυπογειο? Δεν υπάρχει αυτός ο όρος πολεοδομικά τώρα.

Στην άδεια τι φαίνεται αυτός ο χώρος?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.