Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορά σε γονική παροχή


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος σχετικά στο φόρουμ και θα ήθελα - αν μπορούσε - να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος για τα εξής:

1. σε οικόπεδο το οποίο είναι 1200 τμ και λόγω χάραξης αιγιαλού καταλήγει 881, η φορολογητέα (για γονική παροχή) αξία προκύπτει από τα 1200 ή τα 881 (προσωπικά πιστεύω από τα 1200)

2. εάν ο εφοριακός (έχοντας προφανώς κάνει το λάθος) το πέρασε με 881 τί διαδικασία απαιτείται για να μπορέσει να προχωρήσει η πώληση (γιατί ο αγοραστής προφανώς θέλει να φράξει ολόκληρο -1200- το οικόπεδο)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

αυτο που "χάνεις" μετά τον καθορισμό...τι είναι?

Ειναι κομμάτι που το ¨τρώει" ο αιγιαλός? είναι μαζί και το κομμάτι της παραλιας?

έχει έκταση που είναι " εμπράγματα διακαιώματα ιδιωτών επι ακινήτων της παραλίας, απαλλοτριώνονται λόγω δημόσιας ωφέλειας"?

 

τώρα για τα φορολογικά....ας ρωτήσεις συμβολαιογράφο λογιστή...νομίζω οι μηχανικοί είμαστε αναρμόδιοι....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για το reply, λίγες διευκρινήσεις τώρα

η διάταξη είναι: θάλασσα - δρόμος - και μετά το οικόπεδο.

το τμήμα που "χάνεται" είναι από την ζώνη των 50μ υποθέτω.

Τα συμβόλαια αναφέρονται σε 1200 τμ. και η "χάραξη" του αιγιαλού έγινε μεταγενέστερα.

Το βασικό ερώτημα αφορά το γεγονός ότι όταν πέρασε στην κυριότητά μου από την εφορία δεν ζήτησαν τίποτα και όλα οκ.

τώρα που το πουλάω λένε στον αγοραστή ότι δεν είναι καλά τα συμβόλαια και -υποθέτω- ότι έχουν μπερδευτεί από αυτό (1200τμ/881τμ)

Μπορούν να με ξανατραβάνε για διορθώσεις κλπ ή από την στιγμή που αυτοί το εκτίμησαν (λάθος από ότι φαίνεται) τελείωσε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος σχετικά στο φόρουμ και θα ήθελα - αν μπορούσε - να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος για τα εξής:

1. σε οικόπεδο το οποίο είναι 1200 τμ και λόγω χάραξης αιγιαλού καταλήγει 881, η φορολογητέα (για γονική παροχή) αξία προκύπτει από τα 1200 ή τα 881 (προσωπικά πιστεύω από τα 1200)

2. εάν ο εφοριακός (έχοντας προφανώς κάνει το λάθος) το πέρασε με 881 τί διαδικασία απαιτείται για να μπορέσει να προχωρήσει η πώληση (γιατί ο αγοραστής προφανώς θέλει να φράξει ολόκληρο -1200- το οικόπεδο)

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Για το Νο 1 δεν είμαι σίγουρη, εξαρτάται πιθανότατα από το εάν έχει αποζημιωθεί ή όχι (π.χ. για να δικαιούται αυτός που θα το αγοράσει την αποζημίωση που προκύπτει, ίσως θα πρέπει να έχει πληρώσει το φόρο που αναλογεί στο κομμάτι που "ρυμοτομείται" από τη γραμμή παραλίας).

 

Για το Νο 2 θα σου πω με σιγουριάότι ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει όποιοδήποτε είδος έργου (περίφραξη, διαμορφώσεις κ.λ.π.) που να ξεπερνά τη γραμμή παραλίας!!!!

 

Ούτε να το σκέφτεται να περιφράξει ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα 1200 τ.μ.

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

εισαι εντός εκτός? για την γραμμη των 50 μέτρων....

για τα άλλα πρέπει να μου πεις σε σχέση με αυτα που σε ρωτάω πιο πάνω...

περιοχή?

Link to comment
Share on other sites

Για το Νο 1 δεν είμαι σίγουρη, εξαρτάται πιθανότατα από το εάν έχει αποζημιωθεί ή όχι (π.χ. για να δικαιούται αυτός που θα το αγοράσει την αποζημίωση που προκύπτει, ίσως θα πρέπει να έχει πληρώσει το φόρο που αναλογεί στο κομμάτι που "ρυμοτομείται" από τη γραμμή παραλίας.

 

Για το Νο 2 θα σου πω με σιγουριάότι ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνει όποιοδήποτε είδος έργου (περίφραξη, διαμορφώσεις κ.λ.π.) που να ξεπερνά τη γραμμή παραλίας!!!!

 

Ούτε να το σκέφτεται να περιφράξει ΟΛΟΚΛΗΡΑ τα 1200 τ.μ.

μπορεί η γραμμη παραλίας να μην έχει καμία σχεση με το οικόπεδο/τεμάχιο του. οπότε ας σιγουρέψουμε πρώτα τι και πως και μετα....τα κατασκευαστικά!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί η γραμμη παραλίας να μην έχει καμία σχεση με το οικόπεδο/τεμάχιο του. οπότε ας σιγουρέψουμε πρώτα τι και πως και μετα....τα κατασκευαστικά!

 

Όταν αναφέρει "σε οικόπεδο το οποίο είναι 1200 τμ και λόγω χάραξης αιγιαλού καταλήγει 881", καταλήγω στο λογικό (νομίζω) συμπέρασμα ότι η διαφορά μεταξύ 1200 και 881 πλέον είναι εντός παραλίας.

 

Με αυτό το σκεπτικό απαντάω....

Link to comment
Share on other sites

η γραμμή παραλίας όμως αν δεν κάνω λάθος δεν μπορεί να περιλαμβάνει δρόμο. καθώς αναφέρει την διάταξη....βέβαια...αν δεν δούμε πρόσφατο τοπογραφικό... μπορούμε ωρες να λεμε και να λεμε....

 

τουλάχιστον ας μας πει την περιοχή...πότε έγινε ο καθορισμός κλπ

Link to comment
Share on other sites

η γραμμή παραλίας όμως αν δεν κάνω λάθος δεν μπορεί να περιλαμβάνει δρόμο. καθώς αναφέρει την διάταξη....βέβαια...αν δεν δούμε πρόσφατο τοπογραφικό... μπορούμε ωρες να λεμε και να λεμε....

 

τουλάχιστον ας μας πει την περιοχή...πότε έγινε ο καθορισμός κλπ

 

Μπορεί να περιλαμβάνει και δρόμο.

 

Σε διατάξεις όπως αυτή που ανέφερε ο phil 1980 (δηλ. θάλασσα - δρόμος - ιδιοκτησίες) το μόνο που μπορεί να ισχύει υπό προϋποθέσεις είναι ότι η γραμμή παραλίας δεν μπορεί να υπερβαίνει την ΗΔΗ εγκεκριμμένη γραμμή δόμησης (όπου υφίσταται σχέδιο πόλεως) ή την διαμορφωμένη γραμμή δόμησης όπως νόμιμα έχει διαμορφωθεί (σε οικισμούς χωρίς σχέδιο κ.λ.π.) σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν. 2971/2011 (αιγιαλός παραλία και άλλες διατάξεις).....

Link to comment
Share on other sites

Πως γνωρίζουμε ότι από 1200 καταλήγει 881 μ2 .Υπάρχει τοπογραφικό.?Αν ναι εκεί φαίνονται όλα.Αν δεν υπάρχει, πως πάει να γίνει πώληση χωρίς αυτό.?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.