Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορά σε γονική παροχή


Recommended Posts

υπομονή συνάδελφοι μέχρι το βράδυ να βρεθώ εντός. έχω πρόσφατο τοπογραφικό ( Ιούνιος '12) να ανεβάσω όπου φαίνονται όλα. το "κακό" ωστόσο από εκεί φαίνεται να ξεκίνησε...

ευχαριστώ γτ την ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα έχω ανεβάσει τοπογραφικό στο topic "Δόμηση σε εξ αδιαιρέτου οικόπεδο" αυτό είναι και το link

http://www.michanikos.gr/topic/29974-%CE%94%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BE-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B5%CE%B4%CE%BF/page__fromsearch__1

881 είναι από την γραμμή παραλίας και πίσω - 1200 είναι ολόκληρο (μέχρι το δρόμο)

το πρόβλημα είναι ότι το συμβόλαιο γράφει ότι έχω τα 3/5 εξ αδιαιρέτου των 881 τμ (από γραμμή παραλίας και πίσω) ενώ ισχυρίζονται ότι θα έπρεπε να λέει τα 3/4 από γραμμή αιγιαλού και πίσω (το οποίο θα έπρεπε να έχω φορολογηθεί). Ο μηχανικός υποστηρίζει ότι σωστά έπραξε γτ ούτως ή άλλως το τμήμα από γραμμή παραλίας και προς θάλασσα δεν μου ανήκει. Οι συμβολαιογράφοι από την άλλη (και ιδιαίτερα αυτή της αγοράστριας) υποστηρίζει ότι θα πρέπει να αλλάξει το συμβόλαιο δηλ. τρέχα γύρευε. από την στιγμή που πρόσφατα έφυγε ο πατέρας μου από την ζωή. Μετά περιμένουν να έρθει κάποιος να επενδύσει σε αυτή τη χώρα...

Παρακαλώ διαφωτίστε με γτ κινδυνεύει να μείνει έτσι και η πλάκα είναι ότι έχω έρθει ήδη σε συμφωνία και με τους άλλους 2 (1/3 και 1/3 εξ αδιαιρέτου) να το δώσουμε όλοι μαζί!

Link to comment
Share on other sites

....τα ποσοστα της εξ αδιαιρετου ιδιοκτησίας που ανηκουν σε καθε εναν απο κληρονομιά, προσδιοριζονται απο παγιες διαταξεις στον ΑΚ.

Και προφανως οταν καποιος [ δεν λες ποιός] ζηταει "3/4" αντι "3/5", καπου πρεπει να το στηριζει...

Αρα, αν τα 3/5 δεν ειναι σωστα...θα πρεπει να διορθωθουν..

.Απλο....απλουστατο και ευκολο.......προκειται μονο για χαρτιά....λιγα ή πολλα...όσα απατει ο νομος....

 

Κατα τα λοιπά,

υπηρχαν 1200 τμ, . κοπηκαν......τμ για τον αιγιαλό και......τμ για την ζωνη παραλιας

και απεμειναν 881 τμ.

Αυτα δηλωσαν οι "κληρονομοι" στην εφορία και προκειμενου να πουλησουν αυτα τα 881 τμ. απαιτειται πιστοποιητικο απο την εφορια οτι τα δηλωσαν οι κληρονομοι και δεν οφειλεται φορος κληρονομιάς...

Προφανως στην τοτε δηλωση φορου κληρονομίας δηλωσαν το ¨καθαρό" οικοπεδο των 881 τμ. αφαιρωντας τον αιγιαλο και την παραλία..που δεν μπορουσαν να πουλήσουν.

όπως πολυ σωστα σου ειπε ο μηχανικός σου...

Τωρα, η αγοράστρια θελει να της "πουλήσεις" τον αιγιαλο και την παραλία

Και σου λεει να αλλαξεις τα συμβολαια αποδοχης...δλδ. σου λεει να κανεις συμπληρωματικη δηλωση για αυτα τα ..400 τμ. να πληρωσεις φορους για αυτο που δεν σου ανηκει και να το πουλησεις...ενω δεν σου ανηκει...

Ο μηχανικος σου λεει οχι. Με τον δικηγορο σου μιλησες, τι λεει?

 

Η συμβολαιογραφος ρωτηθηκε, πώς θα συνταξει ενα συμβολαιο μεταβιβασης "αιγιαλού" και "παραλιας"

 

ή εννοεις οτι η συμβ/φος ζηταει αλλαγη των συμβολαιων "μονον" ως προς τα ποσοστα απο 3/5 σε 3/4.....

οπότε πιθανον να εχει δικηο ....???...

υγ

αν θες πες ποιος το είχε.. , ποσους κληρονομους αφησε και ποιον ο καθενας απο αυτους...

παντως αυτα τα 3/5..ειναι ...λιγο σπανιο σαν ποσοστο κληρονομιάς...

θα δουμε...

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι στα 3/5 ή 3/4 εξ αδιαιρέτου γιατί αυτό έχει να κάνει με το ιστορικό του ακινήτου (κληρονομικά ή θέμα συμφωνιών μεταξύ των συνιδιοκτητών).

 

Επειδή όμως έχω δει πρόσφατο (2008) συμβόλαιο πελάτη μου, (το οποίο συντάχθηκε ΜΕΤΑ τον καθορισμό αιγιαλού και παραλίας) μεταβίβασης έκτασης που περιείχε και ρυμοτομούμενο τμήμα από αιγιαλό και παραλία, υποθέτω ότι σε περίπτωση που ΔΕΝ έχει απαλλοτριωθεί η ρυμοτομούμενη επιφάνεια στο όνομα του πρώην ιδιοκτήτη, ενδεχομένως η μεταβίβαση να περιλαμβάνει το σύνολο της έκτασης προκειμένου ο νέος ιδιοκτήτης να μπορεί να διεκδικήσει την αποζημίωση του ρυμοτομούμενου τμήματος.

Στην περίπτωση του συμβολαίου που αναφέρω, περιγράφεται το σύνολο της έκτασης και αναγράφεται ότι το τμήμα "τάδε" (με τα όριά του) είναι ρυμοτομούμενο λόχω χάραξης αιγιαλού - παραλίας.

Link to comment
Share on other sites

ν 2971/2001

αρθρ. 1 παρ. 1, Αιγιαλος ειναι η ζωνη ξηρας που βρεχεται απο τη θαλασσα, απο τις μεγαλυτερες και συνηθεις αναβασεις των κυματων της.

παρ. 2, παραλια ειναι η ζωνη ξηρας που προστιθεται στον αιγιαλό καθοριζεται δε σε πλατος ¨" μ έ χ ρ ι και 50 μ. " απο την οριογραμμη του αιγιαλού προς εξυπηρετηση της επικοινωνιας της ξηρας με την θαλασσα και αντίστροφα

αρθρ. 2, η κυριοτητα του αιγιαλου και της παραλιας ανηκει στο Δημόσιο

αρθρ. 3, Ο καθορισμός γινεται απο Επιτροπή

αρθρ. 7, παρ. 2 , εμπραγματα δικαιώματα ιδιωτών επι ακινητων της παραλίας, απαλλοτριώνονται "με και απο την δημοσιευση στο ΦΕΚ της αποφασης του υπουργού, που επικυρωνει τα σχετικα

σχεδιαγράμματα"

παρ.4, απο την δημοσίευση στο ΦΕΚ οι κυριοι των κτηματων θεωρουνται οτι έλαβαν γνωση περι τουτου.

παρ. 5, ¨οπου υφισταται σχεδιο πολης, η οριογραμμη της παραλίας δεν μπορει να υπερβεί την εγκεκριμενη γραμμή δομησης...σε παραδοσιακους οικισμούς ή σε κατω απο 2000 η οριογραμμη της παραλίας δεν μπορει να υπερβει την γραμμη δομησης οπως αυτη νομιμως εχει διαμορφωθεί

 

αρθρ. 10, παρ. 1, Σε περιπτωση που ιδιωτες προβαλλουν ιδιοκτησιακα δικαιωματα επι των χωρων που χαρακτηρισθηκαν με την ανω επιτροπή του αρθρ. 3, αυτά θεωρουνται αναγκαστικως απαλλοτριωθεντα.

παρ. 2, στους κυριους αυτων των τμηματων παρεχεται "6μηνη" προθεσμια προς αναγγελια των δικαιωματων τους, υποβαλλοντας τους τιτλους τους.

Ετσι εχει η νομικη πλευρα του θεματος

 

Επι του πραγματικού,

βλεπουμε στο σχεδιο να εχει δεξια θαλασσα, μετα προς αριστερα "αμμωδες τμήμα" μετα " κοινοτικο δρομο" μετα "αιγιαλο" μετα "παραλία..."

Ερωτηση, αυτος ο "αιγιαλός" αριστερα του δρομου απο ποιές "αναβασεις κυματων" καθορίζεται?

Επίσης αυτη η "παραλια" πιο αριστερα, ποιόν αιγιαλο και ποιά θαλασσα εξυπηρετεί?...

 

Αρα, όπως ειπε ο μανολης [με την καλημερα μου,]

πότε εγινε η χαραξη?...εξακολουθει να ισχύει???

Μηπως εχεις την δυνατοτητα επαναχαραξης???

Με βαση τις απαντησεις, διορθωνεις τα κληρονομικά σου...

καλημερα σε όλους

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

1. ο αιγιαλός χαράχθηκε το 1983

2. ο δρόμος μπροστά δεν είναι κοινοτικός (όπως τον αναφέρει) είναι "χαρακτηρισμένος με ΦΕΚ

3. και σημαντικότερο (όπως καταλαβαίνω): το μείζον πρόβλημα φαίνεται να είναι ότι ο μηχανικός μου έδωσε μέχρι την γραμμή παραλίας, ενώ το τμήμα μετά ΔΕΝ έχει απαλλοτριωθεί και αυτό ισχυρίζονται και οι δικηγόροι - συμβολαιογράφοι κλπ. Δηλ. κανονικά έπρεπε να μου δώσει μέχρι και την γραμμή αιγιαλού.

4. η ιδιοκτησία μου είναι από πρόσφατη γονική παροχή (3/5 εξ αδιαιρέτου του όλου (1200 -δεν είχαν τοπογραφικά τότε κλπ) οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες που έχω συμφωνήσει δεν έχουν ούτε αυτοί τοπογραφικά

5. επειδή η διαδικασία για την διορθωση που λένε προϋποθέτει (εφόσον ο πατέρας μου έχει αποβιώσει πλέον) και υπογραφή από μητέρα και τον αδερφό μου (που ο τελευταίος δεν βλέπω να την δίνει -από πείσμα κλπ), πώς μπορώ να περάσω αυτόν τον σκόπελο. ??

Εάν παραιτηθώ του δικαιώματος αποζημίωσης και βάλω και τους άλλους να κάνουν το ίδιο? ξεκολλάει??

Link to comment
Share on other sites

βεβαια, ακομα δεν ξεκαθαρισες αν το σωστο ειναι τα "3/5" ή τα "3/4"

Θα μιλησεις με τον μηχανικό σου

και τον δικηγόρο σου...

αν εχεις και ποιά δικαιώματα, και πως θα τα ασκήσεις, θα σου τα πούν, με βαση τιην υφισταμενη κατασταση του ακινητου...και της περιοχής...

προφανώς,...αν οι υπόλοιποι συγκυριοι δεν συμφωνουν......έχεις ενα ακομα προβλημα

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.