Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Δύο συνεχόμενα, μη άρτια, αλλά κατ' εξαίρεση οικοδομήσιμα οικόπεδα, με το άρθρο 25, μπορούν να συνενωθούν σε ένα κατ΄εξαίρεση οικοδομήσιμο ή σε ένα κατά παρέκκλιση άρτιο και οικοδομήσιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ 'εξαίρεση με το αρ. 25 δεν νομίζω οτί γίνεται να είναι άρτιο το οικόπεδο ποθ θα προκύψει μιας που το κατ΄ εξαίρεση άρτιο οικόπεδο πρέπει να έχει την μορφή του προ της ισχύος του 651/77 ,σωστά δεν τα λέω συνάδελφοι? Κατα τα άλλα, με τη συνένωση πρέπει να προκύψει άρτιο οικόπεδο στον κανόνα όχι στην παρέκλιση.

Link to comment
Share on other sites

Δύο οικόπεδα του άρθρου 27 Ν2742/99 (όπως αντικατέστησε το άρ. 25 Ν1337/83) άν συνενωθούν εμπίπτουν στις διατάξεις του άρθρου 25 εκτός εάν σχηματίζουν οικόπεδο στο κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον GRTOPO.

Τα οικόπεδα μπορούν να συνενωθούν και να παραμείνουν οικοδομήσιμα με βάση το άρθρο 25.

Με την ίδια άποψη, εχω έγγραφο από τη Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών (Αμαλιάδος 17) του ΥΠΕΧΩΔΕ, με αρ. πρωτ. ΔΤΕ/β/26748/707/17-7-2008.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σας παρακαλώ για μια διευκρίνιση σε ένα λεπτό σημείο.

 

Έστω δύο οικόπεδα συνεχόμενα και του ιδιου ιδιοκτήτη, άρτια κατα παρέκκλιση, αγορασμένα με διαφορετικά συμβόλαια.

Η συνένωσή τους δίνει οικόπεδο άρτιο κατά κανόνα.

Μέχρι η συνένωση να γίνει συμβολαιογραφικά ή αυτοδίκαια (πχ μέσω έκδοσης οικοδομικής αδείας) ποιά είναι η σωστή απεικόνισή τους στο τοπογραφικό πχ μιας μεταβίβασης; Ως δύο οικόπεδα ή ως ένα; Και η δήλωση του Ν.651/77 πρέπει να γίνεται για κάθε οικόπεδο ξεχωριστά ή για το ενιαίο;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

edit: "μη άρτια οικόπεδα" είναι το σωστό, όχι "άρτια κατά παρέκκλιση"

Link to comment
Share on other sites

Κάθε οικόπεδο με τη δήλωσή του χωριστά. Η συνένωση δεν είναι υποχρεωτική, στην ελληνική πραγματικότητα θα έλεγα ότι είναι προς αποφυγή.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο agior, λάθος μου.

Αν τα οικόπεδα όμως ήταν μη άρτια, οπότε και η συνένωση ήταν υποχρεωτική;

Δικαιούμαι να τα δείχνω στο τοπογραφικό σαν ενιαία ενώ δεν έχει γίνει συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης ούτε έχει βγει άδεια οικοδομής;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι όμως κατα παρέκκλιση οικοδομήσιμα (άρθρο 25 κλπ) οπότε πάλι ξεχωριστά. Αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορείς να τα δείξεις ενιαίο ακίνητο, αν έτσι θέλουν τα συμφέροντα του εργοδότη σου.

 

Ομως μη παίρνεις και πολύ στα σοβαρά αυτά που γράφω γιατί δεν έχω "εκ του νόμου" δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικού, έτσι διάβασα σήμερα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.